do_wydrukowania.doc

(52 KB) Pobierz

Płaszczowina-to nasunięcie w skali region o zasięgu co najmniej kilku km.Mogą powstać na skutek: 1.Odkłucia np.wzdłuż pow międzywarstw.2.Ścinania tam gdzie w obrębie warstw skalnych występują różnice litologiczne.3Przefałdowania,gdy fałd ulegnie obaleniu,potem pęknie,a jego górne skrzydło samodzielnie przemieszcza się do przodu 4.Ześlizgów grawitacyjnych, gdy z wzniesienia ześlizgnie się kompleks warstw skalnych na znaczną odległość.Olistolity Osuwiska podmorskie przemieszczają się do podnóża stoku kontynentalnego,gdzie zamierają.Do morza mogą osunąć się też bryły skalne u duże pakiety warstw o ogromnych niekiedy rozmiarach.To są olistolity Olistostroma- warstwa zbudowana z bloków <4m.Stylolity-mezostrukt tek.,powstałe na skutek rozpuszczania pod ciśnieniem (wapienie)-tektoniczne i litostatyczne.Slikolity-są skośne w stosunku do pow ciosowej skały. Spękanie pow nieciągłości mech utworzona przez przerwanie ciągłości skały, bez makroskopowego przemieszczenia wzdłuż tej pow Cios zbiór spękań seryjnych wykazujących pewne uporządkowanie geom,w odstępach co najmniej paru cm.Cios katetalny spękania są odchylone od pionu o ten sam kąt co warstwy od pozio

 

 

 

 

Piętro strukt-kompleks skał oddzielony w spągu i strop od kompleksów przyległych pow regionalnyh niezgodności strukt o znacznej wartości kątowej(mający własny styl tektoniczny) zwykle wykazujący odrębność zespołów skalnych magmatyzmu i metamorf.Piętro tekt-kompleks skał w pewnym przedziale głęb.poddany deformacjom tekt.Jednocześnie z kompleksami przyległymi od dołu i od góry, ale z powodu odrębnych własności skał i/lub odmiennych warunków deformacji wykazujący odrębny styl tekt.Jednos tekt(struktu)-złożona struktura tekt lub zbiór struktur wyodrębniona spośród obszarów odznaczających się pewnymi cechami budowy i/lub genezy i w związku z tym stanowiący pewna całość tektoniczną. Fałd–to wygięcie warstwy, ławicy lub innego pierwotaskiego elementu strukturalnego(zwykle zespołu elementów),wytworzone wtórnie (tzn. później niż wyginany element), choć niekoniecznie z przyczyn tekt.Są 2 formy fałdu: antyklina-siodło,utwory starsze w jądrze,synklina- łęk utworami młodsz w jądrze.Większość antyklin jest wypukła ku górze,synklin-wklęsła ku górze.

 

 

Układ WGS 84global geodezyjny system odniesienia bazujący na elipsoidzie WGS84 wyznaczonej technikami satelitarnymi.Elipsoida WGS 84 jest umieszczona centrycznie w bryle Ziemi,tak że jej krótsza oś pokrywa się ze średnim położeniem ziemskiej osi biegunowej.Geograf szer geodezyjna kąt między normalną do pow elipsoidy a płaszcz rownikaGeograf dł geodez kąt dwuścienny między płaszczy południka miejscowego i południka GreenwichPow poziomu pow prostopadła do lokaln pionu,przebiegająca na średnim poziomie niewzburzonych oceanow,przedłużonych pod pow lądow. Geoida bryła ograniczona przez pow.poziomWERTYKAŁY obwodowe koła Ziemi, zbiegających się na biegunach.ALMUKANTARATy- Rownoleżniki geog- płaszczyzny wzajemnie rownoległe i prostop do osi Ziemi.Mają kształt koł małych tzw.almukant..Ortodroma –łuk koła wielkiego wyznaczający na pow Ziemi najkrotszą odległość między obranymi pkt. Inaczej: LINIA PROSTOBIEżNA Loksodroma –linia stałego kursuPrzecinająca wszystkie południki pod tym samym kątem.Inaczej:LINIA SKOŚNOBIEżNA. Ekwideformaty (linie rownych zniekształceń) są liniami prostymi, rownoległymi do południka środkowego, a ich wartości rosną w miarę oddalania się od niego.

 

 

 

Uskok-struktura utworzona przez przerwan ciągłości skał i przesunięcie rozspojonych części wzdłuż pow uskokowej lub strefy uskokowej.składa się ze:skrzydeł,ściany uskoku, szczeliny, zrzutu i linii uskokowej. uskoki rzeczywiste-uskoki obserw w przyrodzie.Pow uskokowe nie muszą być płaszczyz, mogą się wyginać,przy czym ich nachylenie może się zmienić w granicach kilkudziesię stopni. Mogą się one zarówno w planie jak i w przekroju rozdzielać na szereg mniejszych uskoków. Zanikanie uskoków- może zachodzić w różny sposób.Uskoki zanikają w głąb skorupy ziemskiej,w przypadku osadów ilastych może to mieć miejsce na głębokości już kilkudzies metrów.W przypadku wapieni i piaskowców w granicach kilkunastu km,a sztywnych skał krystalicznych (granitów) ok.20 km. U. mogą zanikać także ku górze,jeśli ponad skałami sztywnymi zalegają utwory bardziej plastyczne. W tym przypadku uskok przechodzi ku górze we fleksurę. Uskoki odmłodzone są strefami osłabionymi, dlatego,jeśli na jakimś terenie dojdzie do ponownego uskokowania,to następuje ich odmłodzenie. Może ono zachodzić zarówno z zachowaniem, jak i z odwróceniem kierunku zrzutu. Wiek uskoków–określamy go w uproszczeniu oznaczając wiek utworów przeciętych przez uskok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 podst teorie gosp przestrz:1)teoria rozmieszczenia sił wytwórczych: zasoby przyr,siła robocza, majątek trwały 2)t. lokalizacji 3)t. rozmieszczenia infrastruktury 4)osadnictwa.Ograniczenia dla zagosp złóż: 1)uwarunkowania i ograniczenia planistyczno- sozlog dostępności złóż i racjonalnego wykorzystania  zasobów kopalin: zabudowa terenu rozwój infrast komunikac i komunalnej,restrykcyjne formy ochrony przyr,ochrona przeciwpowodziowa,ochrona wód podz, zagospodarowanie terenu-rolnicze.2)nie zgoda społ lokalnej.Dominujące czynniki lok.w niektórych gałęziach przemys:*surowcowy: górnictwo, hutnictwo Fe,przem materiałów budowl*energ.: hutnictwo metali nieżelaznychBARIERY*zasobowe-brak/niedobór określnych zasobów;czynnik lok na danym terenie*instrument -wynikają z polit państwa, system regulacji: ustalenia i sankcje chroniące środ natur,ustalenia zw z ochroną ziemi,odpowiednio wysokie i zróżnicowane ceny terenów inwestycyjnych,dok planistyczne zagos przestrz*przyrodni-tereny górskie podmokłe *związ z degradacją komponentów środ *demograf-z pkt widzenia czynników pracyBARIERY z pkt widzenia: 1)możliwości ich pokonania: bezwzg(nie można lub nie należy ich pokonywać)wzg(ich pokonanie to kwestia nakładów)2)zasiągu przestrzennego:lok,Reg,krajowe.3)wg kryt czasu:Istniejące(aktualny brak siły roboczej),potencjalne(przewidywany brak siły roboczej,na podst prognozy demograf) Analiza progowa-celem jest zbadanie możliwości rozwoju miasta przez wykrycie ograniczeń prog.ustalenie najkorzystniejsz warunków rozwoju*PROGI-różnego rodzaju ograniczenia w rozwoj przestrz:fiz (zróżnicowane cechy fizjograf terenu),środow(niewłaściwe warunki środ),funkcjonalne(ukł użytkowania terenu),infrastru.

 

 

 

STUDIUM I MPZP: Podobieństwa: -uchwalanie ich należy do zadań rady gminy -Rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzania studium, jak i do planu. Uchwala ona i plan i studium Różnice: -studium dot całej gminy,a plan dotyczy jedynie jej części (lub całości) gminy; -część tekstowa i graf studium oraz rozstrzygnięcie rady gminy o sposobie rozpatry uwag stanowią zał do uchwały;-studium nie jest aktem prawa miejscoweg,lecz aktem kierownictwa wew,które wiąże organa gminy.Plan jest aktem prawa miejscowego;-wraz ze sporządzeniem planu sporządza się ooś i prognozę skutków finansowych. W studium określa się w szczególności: -kierunki zmian w strukt przestrzennej gminy oraz w przeznaczeniu terenów-kierunki i wskaź dot zagos oraz użytkowania terenów,w tym tereny wyłączone spod zabudowy-zasady oś i jego zasobów, ochrony przyrody-obszary i zasady ochrony dziedzictwa kultur i zabytków-kierunki rozwoju systemów komunikacji i infrastr tech.-obsz, na których rozmieszczone będą inwestycje celu publ o znaczeniu lok/ponadlok.-obsz na których obowiązkowe jest sporządzenie MPZP-kierunki i zasady kształtowania rolniczej i leśnej przestrz prod.-obsz narażone na powodzie i osuwanie się mas ziemnych-obszary wymagające przekształceń, rehabilitacji lub rekultywacji-granice terenów zamkniętych i ich stref ochronnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin