OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO na stanowisku : świetlicowa
w Gminnym Centrum Kultury w Przechlewie .
Gminne Centrum Kultury
ul. Młyńska 11
77 – 320 Przechlewo
OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO ZWIĄZANEGO Z PRACĄ
NA STANOWISKU ŚWIETLICOWA
Data wykonania oceny: czerwiec 2011 Data i podpis pracodawcy:
Ocenę wykonał: Piotr Frieda
1. Wstęp.
Zapewnienie bezpiecznego wykonywania pracy w zakładach pracy jest w Polsce usankcjonowane prawnie. Zgodnie z artykułem nr 226 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywanymi czynnościami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami w środowisku pracy.
Ryzyko zawodowe zgodnie z § 2 pkt. 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa pracy to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodującą straty, a w szczególności wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.
Przeprowadzona ocena ryzyka stanowi podstawę do zastosowania przez pracodawcę organizacji pracy i stworzenia stanowisk pracy zabezpieczających pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.
Ocena ryzyka zawodowego świetlicowej została wykonana wg normy PN – N – 18002. W metodzie zakłada się możliwość powstania wypadku i szacuje jakościowo parametry ryzyka, skutki i prawdopodobieństwo, z jakim następstwa te mogą wystąpić. Ciężkość następstw i prawdopodobieństwo ich wystąpienia szacowane są na trzech poziomach. Ryzyko zawodowe wartościowane jest w skali trójstopniowej na trzech poziomach.
2. Procedura oceny ryzyka (etapy).
Przebieg oceny ryzyka składa się z powiązanych ze sobą etapów. Według Polskiej Normy PN-N-18002 ocena ryzyka zawodowego składa się z następujących działań:
Część 5.
Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonej oceny.
(Opracowanie działań korygujących lub zapobiegawczych)
W normie PN-N-18002 przedstawiona jest trójstopniowa skala szacowania ryzyka.
Tabela nr 1 (źródło: PN-N-18002)
PRAWDOPODOBIENSTWO ZDARZENIA
mała
średnia
duża
Małe
1
Średnie
2
Prawdopodobne
Duże
3
Wysoce prawdopodobne
1. Ciężkość następstw
· Mała: „urazy i choroby, które nie powodują długotrwałych dolegliwości i absencji w pracy. Są to czasowe pogorszenia stanu zdrowia, takie jak niewielkie stłuczenia, zranienia, podrażnienia oczu, objawy niewielkiego zatrucia, bóle głowy, itp.”.
· Średnia: „urazy i choroby, które powodują niewielkie ale długotrwałe lub nawracające okresowo dolegliwości i są związane z krótkimi okresami absencji. Są to np. zranienia, oparzenia II-stopnia na niewielkiej powierzchni ciała, alergie skórne, nieskomplikowane złamania, zespoły przeciążeniowe układu mięśniowo-szkieletowego (np. zapalenie ścięgna)”.
· Duża: „urazy i choroby, które powodują ciężkie i stałe dolegliwości lub śmierć. Są to np. oparzenia III stopnia, oparzenia II stopnia dużej powierzchni ciała, amputacje, skomplikowane złamania z następową dysfunkcją, choroby nowotworowe, toksyczne uszkodzenia narządów wewnętrznych i układu nerwowego w wyniku narażenia na czynniki chemiczne, zespół wibracyjny, zawodowe uszkodzenia słuchu, astma, zaćma, itp.”.
2. Prawdopodobieństwo urazu
· Mało prawdopodobne: zalicza się te następstwa zagrożeń, które nie powinny nastąpić podczas całego okresu aktywności zawodowej pracownika.
· Prawdopodobne: mogą wystąpić nie więcej niż kilkakrotnie w ciągu okresu aktywności zawodowej pracownika.
· Wysoce prawdopodobne: mogą wystąpić wielokrotnie podczas aktywności zawodowej pracownika.
Dla takich wartości jak hałas, zapylenie czy oświetlenie, będących
wartościami mierzalnymi, do oszacowania ryzyka można zastosować poniższą tabelę:
Tabela nr 2 (źródło: PN-N-18002)
Wartość wielkości charakteryzującej narażenie (P)
P>Pmax
Pmax>P>0,5Pmax
ŚREDNIE
MAŁE
Pmax – wartość dopuszczalna wielkości charakteryzującej narażenie (NDS - najwyższego dopuszczalnego stężenia lub NDN – najwyższego dopuszczalnego natężenia).
Po oszacowaniu ryzyka wyznaczamy jego dopuszczalność. Znając wartość ryzyka (duże, średnie, małe) możemy stwierdzić czy jest ono dopuszczalne czy niedopuszczalne i na podstawie tego określić niezbędne działania dotyczące organizacji stanowiska pracy.
Możemy to zrobić przy pomocy tabeli nr 3.
Tabela nr 3 (źródło: PN-N-18002)
OSZACOWANIE RYZYKA ZAWODOWEO
DOPUSZCZALNOŚĆ RYZYKA ZAWODOWEGO
duże
niedopuszczalne
Jeżeli ryzyko zawodowe związane jest z pracą już wykonywaną, działania w celu jego zmniejszenia należy podjąć natychmiast. Planowana praca nie może być rozpoczęta do czasu zmniejszenia ryzyka zawodowego do poziomu dopuszczalnego.
średnie
dopuszczalne
Zaleca się zaplanowanie i podjęcie działań, których celem jest zmniejszenie ryzyka zawodowego.
Konieczne jest zapewnienie, że ryzyko zawodowe pozostanie co najwyżej na tym samym poziomie.
Ostatnim etapem, który jest pochodną procesu oceny ryzyka, są działania korygujące, które mają na celu zredukować ryzyko do poziomu dopuszczalnego.
Przy redukcji ryzyka należy kierować się zasadą, aby w pierwszej kolejności eliminować zagrożenie, mogące powodować najcięższe skutki. Następnie redukujemy prawdopodobieństwo wystąpienia urazu lub pogorszenia stanu zdrowia.
3. Opis stanowiska pracy.
W Gminnym Centrum Kultury w Przechlewie na stanowisku świetlicowa zatrudnionych jest 5 osób na 4 i ¾ etatu. Świetlice czynne są od wtorku do soboty w godzinach 12-20. Do zadań świetlicowej należy organizacja zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży uczęszczających na świetlicę oraz organizacja imprez kulturalno – oświatowych i integracyjnych dla miejscowej ludności. Do obowiązków świetlicowej należy również nadzór nad pracą i okresowe czyszczenie kotła c.o. oraz utrzymanie czystości w budynku świetlicy i jego otoczeniu.
&...
k.pustak