II wojna światowa, nowa wersja.rtf

(21 KB) Pobierz

II WOJNA ŚWIATOWA DDZIAŁANIA ZBROJNE

 

ATAK NIEMIECKI NA POLSKĘ, OFENSYWA RADZIECKA

 

Plan ataku („Fall Weiss”plan biały) zakładał wojnę błyskawiczną („Blitzkrieg”), czyli działania miały potrwać tylko kilka dni, przy użyciu małych sił i na jak największym obszarze. Polskę zaatakowano z północy i południa

 

1 września 1939, godzina 4.45 – rozpoczęcie inwazji na Polskę. Zbombardowanie miast i ostrzał składnicy wojskowej na Westerplatte (Sucharski). Atak nastąpił na całej granicy. Naczelnym wodzem sił polskich był Edward Rydz – Śmigły.

 

Niemcy bardzo szybko zdobywali kolejne rejony Polski. Pokonując w otwartej walce oddziały polskie dzięki swojej przewadze liczebnej i lepszemu usprzętowieniu.

 

9 – 17 września 1939 – bitwa nad Bzurą, największa bitwa polskiej wojny obronnej. Pomimo początkowych sukcesów zakończyła się klęską i dzięki temu Niemcy mieli otwartą drogę do marszu na Warszawę.

17 września 1939 – na wschodnie tereny Polski wkraczają oddziały armii czerwonej na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow. Domniemaną przyczyną agresji ZSRR była obrona ludności na zachodniej Ukrainie i Białorusi.

z 17 na 18 września 1939 – członkowie rządu i naczelny wódz, wyruszyli w stronę Rumunii aby dalej dostać się do Francji i tam dalej rządzić krajem z uchodźstwa, lecz w Rumuni zostali schwytani i internowani.

28 września 1939 – podpisanie aktu kapitulacji warszawy

5 października 1939 – ostateczny koniec walk Kampanii Wrześniowej, zakończony przegraną pod Kockiem

 

Sprzymierzone z polska kraje czyli Anglia i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę 3 września, ale nie podjęły działań zbrojnych tylko dyplomatyczne przez co nie odciążyły polskiej granicy przed Niemieckimi atakami. Dlatego tą wojnę nazwano „siedzącą wojną”.

… … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … …

Po zdobyciu ziem polskich przez Niemców, rozpoczęła się okupacja która doprowadziła do śmierci milionów ludzi w obozach koncentracyjnych. Działało polskie podziemie itd. Sytuacja Polski zmieniła się po ofensywie na łuku kurskim. Rozpoczęła się akcja wyzwolicielska ZSRR. W każdym wyswobodzonym państwie komuniści starali się osadzić na najwyższych szczeblach polityków komunistycznych tworząc tam rządy na wzór tych z centralnej części ZSRR.

 

1944 – utworzenie w Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, stworzyli to komuniści dlatego nie był on zalegalizowany przez polskie władzę na uchodźstwie.

Latem 1944 – wstrzymanie ofensywy z racji przygotowania do powstania które urządzała Armia Krajowa, miało ono na celu wyzwolenie stolicy przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej

1 sierpnia 1944 – rozpoczyna się powstanie Warszawskie

wrzesień 1944 – Armia czerwona dociera do brzegu Wisły i powstrzymuje się od dalszych działań

styczeń 1945 – kolejna Radziecka ofensywa

17 stycznia 1945 – armia radziecka wkracza do Warszawy

 

Po wyzwoleniu Warszawy I front Białoruski w szybkim tempie posuwała się na zachód. Dotarli przez Wielkopolskę do Międzyrzeckiego rejonu umocnieniowego i dawnego pogranicza. Zaś II front Białoruski przez Mazowsze i pomorze dotarł do Szczecina.

 

PRZYŁĄCZENIE NOWYCH TERENÓW DO ZSRR

 

Po agresji na Polskę, ZSRR rozpoczęło realizację własnych celów podbojowych. Dlatego zawiązały układy sojusznicze z Estonią, Łotwą i Litwą. Dzięki temu ZSRR mogło swobodnie wysuwać roszczenie do zmiany granicy z Finlandią, która jednak nie zgodziła się na jej przesunięcie.

 

Listopad 1939 – marzec 1940 – ZSRR łamie z Finlandią pakt o nie agresji i zaczyna działania zbrojne. Ostatecznie podpisano akt pokojowy w Moskwie. Na mocy którego Finowie przekazali ZSRR pas 150 km od granicy. Ponadto wydzierżawiono na 30 lat półwysep Hanko.

 

Rosjanie długo nie mogli przełamać obrony zaciekłych Finów, ponieważ Finlandię wspomagały Niemcy. Udzielały pożyczek i dostarczały broni. Na przełomie września i października 1939 – Łotwa , Litwa i Estonia musiały podpisać układy gwarancyjne na mocy których, wojska ZSRR mogły stacjonować w tych państwach. ZSRR zarzuca Łotwie, Litwie i Estonii nie spełnianie warunków aktu i skłonność polityce Anglii co staje się pretekstem zajęcia tych krajów. Zarządzono nowe wybory parlamentarne. W towarzystwie wojsk do nowego parlamentu obrano jednostki skłonne polityce ZSRR. Nowe rządy wystąpiły o przyłączenie do ZSRR w charakterze republik.

 

3 sierpnia 1940 – Łotwa, Litwa i Estonia stały się nowymi republikami ZSRR

 

Kolejno ZSRR zwróciło się w stronę Rumunii. W stosunku do której wysnuto ultimatum, na które musiała się zgodzić bowiem nie była w stanie bronić się przed ewentualnym atakiem. Rumunia straciła Besarabię i północną Bukowinę.

 

ATAKI NIEMIEC NA SKANDYNAWIĘ, KRAJE BENELUKSU I FRANCJĘ → front zachodni

 

W październiku 1939 Niemcy podjęły decyzję o zajęciu portów Norwegi które to miały stać się braną na UK. Ze względu na front wschodni Niemcy atak na Zachodzie musiały przesunąć na wiosnę 1940.

 

9 kwietnia 1940 – armia Niemiecka uderza na Danię, która poddaje się po kilkugodzinnych walkach. A później na Norwegię, która skapitulowała w czerwcu 1940

10 maja 1940 – wkroczenie do Belgii i Holandii i szybkie ich zajęcie. Było to niezbędne ze względów taktycznych aby zaatakować Francję, ponieważ granice z krajami Beneluksu nie były osłonięte linią Maginota, czyli silnymi umocnieniami i fortyfikacjami.

12 maja 1940 – Niemcy przekroczyły granicę Francji. I szybko udali się w kierunku kanału angielskiego. Tam odbyła się tak zwana bitwa flandryjska.

27 mają 1940 – wojska sprzymierzone z plaż Dunkierki ewakuują się do UK

10 czerwca 1940 – Francję zaatakowały Włochy. A Francuzi poprosili o rozejm na mocy którego Alzację i Lotaryngię przyłączono do Rzeszy, a kraj podzielono na dwie części północną, wraz z wybrzeżem Atlantyku okupowały Niemcy zaś z południowej utworzono kolaboracyjne państwo Francuskie ze stolicą w Vichy. Na czele południa stał marszałek Petain który wystąpił o rozejm.

 

Z taką sytuacją nie zgadzało się część społeczeństwa. Utworzono Komitet Wolnej Francji, którego członkowie wyemigrowali do Anglii. UK stało się kolejnym celem ataku Niemieckiego.

 

 

BITWA O ANGLIĘ

8 sierpnia – październik 1940 – „Luftwaffe”, czyli lotnictwo Niemieckie rozpoczyna naloty na Anglię początkowo atakując porty i lotniska a od 19 sierpnia zakłady przemysłu zbrojeniowego

 

Wojska niemieckie poniosły znaczące straty, dlatego zaostrzyły swoją walkę lotniczą, lecz i to nie pomagało, ponieważ nadal tracili więcej sprzętu niż Anglicy. Wtedy to Hitler zdecydował że należy skupić się na miastach i ludności cywilnej.Klęska Luftwaffe sprowadziła działania Hitlerowców do walki wodnej. Niemieckie Kriegsmarine czyli marynarka, a głównie łodzie podwodne zaczęły ataki na dostawy żywności i amunicji, które płynęły do Anglii przez Atlantyk. Ale i te działania nie przyniosły przewagi dla Niemców bowiem Anglicy organizowali konwoje które składały się z niszczycieli czyli statków zdolnych do zwalczania U – bootów.

 

1943 – przełom w walce marynarki wojennej dokonany za sprawą przystąpienia do walki USA.

 

WOJNA W JUGOSŁAWII I GRECJI

 

27 września 1940 – Niemcy, Japonia i Włoch podpisały pakt trzech czyli sojusz polityczno – wojenno – gospodarczy. Sojusznicy dokonali podziału stref wpływów. Włosi mieli zająć basen morza śródziemnego.

28 października 1940 – Włosi wkraczają do Grecji. Ale nic nie mogą zdziałać bowiem Grecy wspomagani są przez Anglię

kwiecień 1941 – podbój Grecji ale dopiero po desancie Niemieckim

 

Do paktu dołączają Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Węgry, Jugosławia.

Lecz w Jugosławii wstąpienie do paktu wywołało niezadowolenie ludności, doszło do wojskowego zamachu stanu w którym zwyciężyła opcja proangielska, niechętna Niemcom.

 

5 kwietnia 1941 – nowy rząd Jugosławii podpisał z ZSRR pakt o nie agresji. Było to przyczyną ataku ze strony Niemieckiej

17 kwietnia 1941 – spacyfikowano Jugosławię. A z części terytorium stworzono Samodzielne Państwo Chorwackie które w czerwcu przystąpiło do osi.

 

Część wojska przeniosła się w góry gdzie prowadziły wojnę partyzancką. W końcowym okresie wojny rozrośli się i mieli znaczący wpływ przy wyzwoleniu spod okupacji Niemiecko – Włoskiej.

 

Styczeń 1945 – zbrojne powstania na Jugosławii, w Rumunii, Bułgarii, owe powstania pomogły armii czerwonej na wyswobodzenie tych krajów

 

WOJNA W AFRYCE, I DZIAŁANIA WŁOSKIE

 

jesień 1940 – Włosi podejmują ekspansję w Afryce, zajmują Abisynię i Libię

listopad 1940 – wkroczenie Włochów do Egiptu, gdzie napotkali na wspomożone siły angielskie i musieli się wycofać

 

Lecz gdy wojska Angielskie stacjonujące w Egipcie zostały wspomożone przez Kanadę, Nową Zelandię i polską Brygadę Karpacką, Mussolini musiał po raz kolejny zwrócić się z pomocą do Hitlera, który wysłał tam doborową jednostkę Niemiecki Korpus Afrykański (Edwina Rommla).

 

1941 – wyparcie anglików z Libii i zajęcie Egiptu przez wojska Niemiecko Włoskie

19 października  - 3 listopada 1942 – bitwa pod El Alamein i zatrzymanie ofensywy Niemieckiej (generał angielski Montgomery)

listopad 1942 – udany desant UK i USA w Algierze i wyparcie sił niemiecko – włoskich

14 – 23 stycznia 1943 – konferencja w Casablance, na której za priorytet obrano wyzwolenie północnej Afryki do końca mają 1943, desant na Sycylię i bombardowania Niemiec. W obradach uczestniczyli Churchill, Roosevelt. Podjęto również decyzję o utworzeniu administracji Francuskiej.

Maj 1943 – kapitulacja niemiecko – włoskich sił w Tunezji, bowiem byli oni oblężeni

10 lipca 1943 – udany desant na Sycylię i wyparcie N-W na półwysep Apeniński

 

W tym czasie we Włoszech doszło do udanego przewrotu i odsunięto od władzy Mussoliniego. A nowy rząd wypowiedział sojusz Niemcom. Wtedy to Hitler rozpoczął okupację Włoch.

 

8 września 1943 – zawieszenie broni ze strony Włoskiej, okupacja półwyspu

1 października 1943 – alianci zajmują Neapol, ale zatrzymują się na linii „Stanowiska zimowego” lub inaczej „linii Gustawa” czyli umocnień zagradzających drogę na Rzym.

18 mają 1944 – bitwa pod Monte Cassino i przerwanie Stanowiska zimowego

4 czerwca 1944 – wstąpienie do Rzymu.

 

Rząd podał się do dymisji i powstał Komitet Wyzwolenia Narodowego, działania rozpoczęła także Sojusznicza Komisja kontroli pod wodzą aliantów.

 

Kwiecień 1945 – ostateczne wyzwolenie Włoch

 

AGRESJA NIEMIEC NA ZSRR

 

22 czerwca 1941 – początek realizacji planu Barbarossa, czyli atak na ZSRR. Zakładał ona atak w trzech kierunkach. Północny → Leningrad; centralny → Moskwa; południowy → Rostów.

 

Rosjanie nie byli na to przygotowani bowiem trwały rozmowy nad przystąpieniem ZSRR do paktu trzech. Dodatkowo niekorzystna była czystka Stalina na oficerach, co spowodowało brak dobrze wyszkolonych żołnierzy. Początkowo wygrywali Niemcy, bowiem Rosjanie podejmowali chaotyczne działania. Ataki niemieckie skupione były na obiektach wojskowych, przez co armia została rozbita.

 

Wrzesień 1941 – front dociera do Leningradu, miasto zostało oblężone. Ale obrona trwała 900 dni, czyli prawie 3 lata.

15 listopada 1941 – rozpoczęła się obrona stolicy, do walki przystąpili obywatele cywilni Moskwy

 

Niemcy liczyli na skończenie inwazji przed zimą lecz opór moskwiczan i powrót wojsk z dalekiego wschodu spowodowały kontr atak ze strony Rosji. Dodatkowo Stalin zarządził wojnę pańszczyźnianą czyli każdy musi brać udział w zwycięstwie kraju. Zaczęto rozbudowywać przemysł.

 

5 grudnia 1941 – kontr atak i oddalenie Niemców o 100 – 250 km od stolicy

 

Na południu Niemcom wiodło się dużo lepiej lecz i tak nie został zrealizowany plan wojny błyskawicznej. Z powodu nieudanych działań centralnego frontu, główne siły skupiona na północy i południu.

 

Wiosna 1942 – dotarcie do Kaukazu

14 września 1942 – 2 luty 1943 – walki w rejonie Stalingradu. Klęska Niemiecka, bowiem byli oni pozbawieni rezerw. (Generałem ZSRR Żukow)

luty 1943 – przerwanie oblężenia Leningradu

5 lipca – 23 sierpnia 1943 – bitwa na Luku Kurskim. Bitwa pancerna, w której Niemcy liczyli na przełamanie ofensywy ZSRR. Niemcy ponieśli jednak ogromne straty i zarządzono odwrót z całej linii frontu.

 

Późniejsze działania odbywały się głównie na terenach polskich a to zostało omówione w pierwszym akapicie.

 

ATAK JAPONII NA PEARL HARBOR I DALSZE DZIAŁANIA ZBROJNE

 

Japonia była krajem bardzo szybko rozwijającym się dlatego z biegiem czasu zaczęło brakować im bazy surowcowej. Co było przyczyną ekspansji. Byli świadomi że nie będą w stanie toczyć długo walk z zasobnymi Stanami Zjednoczonymi.

1940 – Japonia staje się agresywna i zajmuje wyspy Indonezji

7 grudnia 1941 – Japończycy atakują bazę wojskową Pearl Harbor na Hawajach. Była to bezpośrednia przyczyna włączenia się do wojny USA

3 – 5 czerwca 1942 – bitwa o Midway, która miała mieć znaczenie propagandowe i odwet za zbombardowanie głównych miast Japonii. Japończycy ponieśli znaczące straty, bowiem do tej walki postawili w stan gotowości wiele sił zbrojnych, lecz amerykanie posiadali dobre informacje wywiadowcze co dało im przewagę.

 

Skutkiem bitwy o Midway był była rezygnacja Japonii z podboju Saomy i Hawajów, a także odstąpienie od odcięcia Australii. Po bitwie o Midway USA zaczęło wolną ofensywę. Ich walki były stopniowe i polegały na przerzucaniu żołnierzy z wyspy na wyspę. 1945 – największa bitwa morska II wojny światowej w rejonie Leyte. Zwyciężyli USA. Przegrana w tej bitwie zadecydowała o włączeniu do walk Kamikadze. Czyli pilotów którzy poświęcali własne życie w walce.

 

6 i 9 sierpnia 1945 – zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

2 września 1945 – ostateczna kapitulacja Japonii, która zgodziła się w pełni poddać państwom sojuszniczym

 

Ataki jądrowe nie były potrzebne ze względów strategicznych ale USA chciało zamanifestować swoją potęgę militarną i to stało się kartą przetargową w późniejszych rozmowach międzynarodowych.

 

OSTATECZNE DZIAŁANIA ZBROJNE WZGLĘDEM RZESZY

 

Niemcy spodziewając się alianckiego desantu umocnili wybrzeże, Wał Atlantycki szczególnie w pobliżu portu Calais gdzie spodziewano się ataku. Lecz alianci akcją pod kryptonimem „Overlord” wylądowali na wybrzeżu Normandii, co było poprzedzone bombardowaniem wybrzeża Belgii, Holandii i Francji.

 

6 czerwca 1944 – rozpoczęcie desantu

 

Pierwszego dnia walk zdobyto plaże i porty dzięki czemu ulepszono dowóz żołnierzy. Trzecie armia UST wkroczyła w głąb Francji gdzie spotkała się z pomocą mieszkańców i ruchu oporu. Zaś wojska Angielskie atakowały przez kanał angielski.

 

25 sierpnia 1944 – wyzwolenie Paryża

sierpień 1944 – w rejonie Falaise polska 1. Dywizja Pancerna  pod dowództwem Stanisława Maczka przyczyniła się do zniszczenie silnego niemieckiego zgrupowania

3 września 1944 – wyzwolenie Brukseli

 

Latem 1944 Niemcy znajdowały się w kryzysie. Próbowano więc przejąć władzę i zabić Hitlera, lecz nie udało się. Zamach przeprowadzono w lipcu 1944. Ostatnią próbą oporu była operacja wojskowa w rejonie Ardenów i Alzacji lecz to tylko opóźniło zdobycie Berlina.

 

25 kwietnia 1945 – spotkanie się armii USA i ZSRR. Doszło do tego w Torgau nad Łebą

24 kwietnia – 2 mają 1945 – oblężenie i ostateczne zdobycie Berlina

8 maja 1945 – kapitulacja Niemiec

 

KONFERENCJE WIELKIEJ TRÓJKI:

 

Karta atlantycka 1941

 

Konferencja teherańska (28 listopada – 1 grudnia 1943):

(Churchill, Roosevelt, Stalin)

1.              orientacyjny podział stref wpływów w powojennej europie, (polska w sowieckiej)

2.              utworzenie drugiego frontu w europie, który miał znajdować się we Francji, lądowanie aliantów przewidziano na maj

3.              polska granica wzdłuż linia Curzona

4.              ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin