Pierniki i pierniczki (kilka przepisów).doc

(3314 KB) Pobierz
Pierniki i pierniczki

Pierniki i pierniczki

 

Piernik z powidłami

 

Składniki:

Ciasto:
40 dag mąki
12,5 dag margaryny
25 dag cukru
2 jajka
5 łyżek powideł śliwkowych
3 łyżki kakao
1 opakowanie przyprawy do piernika (40 g)
1 szklanka mleka
1 łyżeczka sody oczyszczonej
ok. 1 ½ szklanki bakalii
Do dekoracji:
polewa czekoladowa
kokos

 

Sposób wykonania:

Margarynę roztopić i ostudzić. Jajka ubić z cukrem na sztywną pianę. Dodać w kolejności mleko, kakao, mąkę wymieszaną z sodą oczyszczoną i przyprawę do piernika. Cały czas mieszając dodać powidła śliwkowe. Następnie wlać tłuszcz i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodać bakalie opruszone mąką i wymieszać.

Gotowe ciasto przełożyć do formy keksowej (o wymiarach ok. 12 cm na 35 cm), wysmarowanej tłuszczem i piec ok. 1 godziny w temperaturze 160-170 °C.

Ostudzony piernik polać polewą czekoladową i posypać kokosem.

Smacznego.

 


Piernik Prababci Ludmiły.

 

Piernik praprababci, zapisany z kajecie z lat '70 XIX wieku. Miary ówczesne zaadoptowała na potrzeby współczesne moja babcia. Piernik ten jest nieco specyficzny - ma tendencję do przypalania się i pozostawania niedopieczonym. Mnie się jednak zawsze udaje, dlatego to moim obowiązkiem jest go przygotowywac na święta. Jak na piernik jest dość 'ubogi' - ale myślę, że to kwestia spraw postyczniowych...

Składniki:

·         2-3 szklanki mąki (ostatnio dałam jednak 3,5 szklanki)

·         1 szklanka cukru (daję brązowy, kiedyś cukru nie rafinowali)

·         1 szklanka miodu (w tym roku miałam lipowy, dlatego piernik jest jasny)

·         1 szklanka mleka (staram się zawsze zdobyć mleko 'od krowy')

·         1 łyżeczka sody

·         1 solidna łyżka korzeni (możecie dać przyprawę do piernika, ale taka uczciwą, bez kakao jako wypełniacza)

·         2 jajka

·         5 dag masła roztopionego i przestudzonego


Cukier i miód utrzeć do białości z jajami. Powoli dodawać mąkę i sodę na zmianę z mlekiem i rozpuszczonym masłem - trzeba uważać, bo ciasto ma być półpłynne, więc jeśli wam pływa - podsypcie mąką, ale bez przesady. Na sam koniec wmieszajcie korzenie. Wlejcie do wysypanej mąką keksówki i pieczcie przez 1:20 min w 180 stopniach.

Aha - ciasto przed spożyciem musi odstać minimum 2 tygodnie w zimnym miejscu. Dodam tylko, że zachowuje bajecznie długo świeżość.

Smacznego!

 


16/12/2007

Najlepszy piernik

Piernik, który nie może się nie udać :)


6 żółtek
3 białka
szklanka cukru
margaryna
karmel - przygotowany z pół szklanki cukru i pół szklanki wody
2 szklanki mąki
łyżeczka sody
przyprawa do piernika
bakalie

Żółtka utrzeć z cukrem i margaryną. Dodać powoli karmel, a następnie mąkę wymieszaną z sodą i przyprawą do piernika. Na końcu dosypać bakalie a następnie pianę ubitą z białek i delikatnie wymieszać.

Piec ok. 45 minut w średnio nagrzanym piekarniku. Po wystygnięciu polać polewą lub lukrem.

Smacznego!


22/11/2008

Piernik doskonały



Nie wiem czy na prawdę jest to przepis na doskonały piernik, gdyż za mało ich jeszcze upiekłam. Z opinią Frezji-finezji która przepis umieściła w Galerii Potraw zgadzają się jednak mąż i mama. Dla męża ten piernik jest idealny i stwierdził że tak dobrego i puszystego jeszcze nie jadł. Synek zresztą, tak samo jak ja, też się tym ciastem zajada. Moja mama już zabrała sobie przepis i ma zamiar upiec to ciasto na święta.
Takie opinie powinny wystarczyć jako polecające ten piernik do upieczenia :)

Składniki:
- 1 szklanka płynnego miodu
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 3 szklanki mąki pszennej
- 8 jajek
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka przyprawy do piernika (dałabym więcej następnym razem)
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżka sody oczyszczonej rozpuszczonej w 1/3 filiżanki wody

na krem:
- 1 opakowanie budyniu waniliowego
- 400 ml mleka
- 1/3 kostki masła
- odrobina aromatu waniliowego

- słoik dżemu truskawkowego
- polewa czekoladowa
- orzechy do posypania

Jajka zmiksować z cukrem, następnie stopniowo wsypywać mąkę wymieszaną z przyprawą do piernika i kakao. Na końcu wlać miód, olej i rozpuszczoną sodę, zmiksować. Ciasto wylać do natłuszczonej i posypanej mąką blachy o wymiarach 23x34 cm. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w 180C przez 40-50 minut.

Przygotować krem: ugotować budyń, garnek od razu przykryć folią spożywczą i zostawić do ostygnięcia. (folia spowoduje to, że na wierzchu budyniu nie zrobi się "kożuch" po wystygnięciu i w masie nie będzie grudek) W misce utrzeć masło na puch, nadal miksując po łyżce dodawać zimny budyń, dodać aromat i utrzeć na gładką masę.

Ciasto przekroić na trzy blaty. Pierwszy posmarować masą budyniową, przykryć drugim ciastem, rozsmarować dżem i położyć trzeci kawałek ciasta. Polewę przygotować wg przepisu, lub stopić w kąpieli wodnej czekoladę i polać ciasto. Posypać posiekanymi orzechami (użyłam mieszanych włoskich i laskowych). Odstawić do zastygnięcia polewy.


29/11/2008

Piernik z cytrynowym lukrem



Właśnie trwa podwójnie imprezowy weekend: korzenny i cytrusowy. Postanowiłam więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, a właściwie to jedno ciasto z przyprawami korzennymi i cytrusową nutką. Wykorzystałam przepis zawierający obydwa składniki i otrzymałam wspaniale puszysty i wilgotny piernik, jakiego nigdy wcześniej nie jadłam. Smakuje mi chyba nawet bardziej niż poprzedni, czyli piernik doskonały. Zapach który unosił się w całym domu podczas pieczenia był niesamowity...
Właściwie to nie wiem, czy to dobrze, że już teraz zaczęłam piec pierniki, bo mogą mi się znudzić zanim święta nadejdą ;) Dobrze że każdy przepis i ciasto jest inne. Ten przepis znalazłam u Majany, która zaczerpnęła go z blogu Dorotus. Majana go trochę zmieniła, ja też i podaję składniki takie, jakich sama użyłam. Oryginał znajdziecie u Doroty.


Składniki:
- 150 g masła
- 100 g cukru kryształu
- 200 g miodu
- 150 g cukru pudru (można dać mniej)
- 2 łyżeczki mielonego imbiru
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3 łyżeczki przyprawy do piernika
- 250 ml mleka
- 2 duże jajka (roztrzepane)
- 1 łyżeczka sody rozpuszczona w 2 łyżkach ciepłej wody
- 300 g mąki pszennej

na lukier:
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka ciepłej wody
- 175 g cukru pudru

W garnku roztopić masło z cukrem i cukrem pudrem, dodać miód, imbir, cynamon oraz przyprawę do piernika. Podgrzewać na małym ogniu aż wszystkie składniki się rozpuszczą i połączą. Zdjąć z ognia, dolać mleko, jajka i sodę, wymieszać łyżką. Na końcu cały czas mieszając wsypać mąkę i wymieszać dokładnie, żeby nie było grudek (ciasto jest bardzo rzadkie).

Ciasto wlać do natłuszczonej i posypanej mąką tortownicy (moja ma średnicę 24 cm) i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 45-60 minut w 180ºC. Wyjąć i ostudzić.

Wszystkie składniki lukru utrzeć razem w garnuszku, polać ciasto i zostawić do zastygnięcia.


Pierniczki z bardzo starego przepisu

 

Pierniczki są idealne na choinkę, nie rosną, trzymają kształt, widać nawet odciśnięty napis. Ciasto zagniata sie bardzo szybko, jest elastyczne, łatwo sie wałkuje i wykrawa ciastka. Pierniczki cudownie pachną miodem, ale nie są za słodkie. Kiedy wystygną, chrupią, potem schowane w puszce miękną. Pierniczki można upiec nawet dwa miesiące wcześniej, lukrować i ozdabiać krotko przed wydaniem na stół. Jesli chcemy wieszać część pierniczków na choince, nie można zapomnieć o zrobieniu w surowym cieście dziurki. Najlepiej robi sie otwór sztywną plastikową słomką do drinków. Pierniczki piec na papierze do pieczenia, do blachy teflonowej trochę przylegają. Wycinanie pierniczków, to żmudna praca, komu sie nie chce, najlepiej okrągła foremką, lub szklanką wycinać koła i półksiężyce, smarować roztrzepanym jajkiem. .Część pierniczków można ozdobić migdałem, lub orzechem.

 

liczba porcji:               1.70 kg

 

składniki

1 szklanka oliwy

1 szklanka miodu

1 szklanka cukru

1 szklanka mineralnej wody gazowanej, lub wina typu muscat

2 łyżeczki sody

ok 1 kg maki

1 jajko do smarowania

korzenie wg smaku, jak po 1/8 łyżeczki kawowej kardamonu, pieprzu, imbiru, cynamonu, mielonych goździków, ziela angielskiego, odrobinę gałki muszkatołowej, lub 1.5 – 2 łyżki przypraw do pierników Kamisa.

 

sposób przygotowania

90 dkg mąki zmieszać z przyprawami i sodą.

Do salaterki wsypać cukier, wlać oliwę, potem miód. ( po oliwie miód wypłynie z miarki do ostatniej kropli). Wlać wodę. lub wino.

Dobrze wymieszać zawartość salaterki, i wlać do mąki. Zagnieść ciasto, nie ma być za twarde. Jeśli mimo wyrabiania, ciągle lepi się do rąk dosypać po trochę resztę maki.

(Ostatnio w torbie zostało mi po zagnieceniu ciasta równo 6 dkg mąki.)

Ciasto zostawić na godzinę, nie musi leżeć w lodowce.

Na podsypanej małą ilością mąki stolnicy, lub, co jest idealne na silikonowej stolnicy, bo nie trzeba w ogóle mąki i nic się nie lepi, rozwałkować cienko ciasto, na grubość 2 mm.

Wycinać ciastka, okładać na blasze i piec w 170 C ok 3 – 5 min, do lekkiego zbrązowienia.

Trzeba pilnować, bo łatwo się palą.

Pierniczki autor KAERU +++

 

Sa proste w przygotowaniu i pachną Świętami. W trakcie pieczenia rosną.



             

składniki

1 kg mąki

8 żółtek, 3 białka

1 ½ szkl. cukru

3 łyżki kakao

1 pojemnik śmietany (200 ml)

3 łyżeczki sody



4 łyżeczki przypraw (2 cynamonu, 1 goździków, trochę gałki muszkatołowej, ½ łyżeczki kawy rozpuszczalnej, ½ łyżeczki pieprzu – ja biorę 2 łyżeczki przyprawy do pierników, 1 łyżeczkę kawy, ½ łyżeczki pieprzu i trochę cynamonu)

1 kostka margaryny (250 g)

1 słoik miodu (400g)

 

 

sposób przygotowania

1. Kakao wymieszać z mąką w dużej misce i odstawić.

2. Miód zagotować z przyprawami, odstawić, i włożyć margarynę, żeby się rozpuściła. Poczekać aż wystygnie.

3. W śmietanie rozpuścić sodę i odstawić. Po dodaniu sody śmietana zwieksza swa objętość. Śmietana powinna mieć temperaturę pokojowa.

4. Białka ubić na pianę, dodać cukier i ubijając dodawać żółtka.

5. Ubite jajka wlewać do mąki i delikatnie wymieszać, wlać miód i dalej mieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą. Ciasto jest dość rzadkie.

6. Odstawić ciasto na dobę w chłodne miejsce. W ciągu 24 godzin ciasto gęstnieje.

7. Ciasto podsypać mąką, rozwałkowywać na grubość ok. 3 mm i wykrawać pierniczki. Ciasto ma konsystencje klejącą dlatego maki nie żałować, bardzo ładnie wchłonie się w ciasto.

8. Blachę wyłożyć papierem lub folią, \"przykurzyć\" mąką. Pierniczki ułożyć w pewnej odległości od siebie, bo sporo rosną nie tylko w gore.

9. Małe lub \"dziurawe\" piec w temperaturze ok. 180 stopni 7-8 minut, duże pełne bez wyciec w środku około 10-12 minut.

10. Polukrować lukrem zrobionym z wody i cukru pudru. Po wyschnięciu lukru przełożyć do puszek i nie zaglądać do Świat.

 

 

dodatkowe informacje

Pierniczki jak są jeszcze ciepłe to są miękkie, potem twardnieją a na koniec znów miękną. Dlatego najlepsze są po dwóch tygodniach.

Pierniczki lukrowane +++ „koniakowe”



Składniki

 

    * 50 dag mąki pszennej

    * 12 dag masła             

    * 2 jaja

    * 10 dag cukru

    * pół szklanki miodu

    * soda oczyszczona

 

po ½ łyżeczki :sody oczyszczonej i proszku do pieczenia

1 i 1/2 łyżeczki przyprawy do pierników

    * 3 łyżki zmielonych orzechów laskowych

lukiet

    * 15 dag cukru pudru

    * 4 łyżki koniaku lub brandy

    *do dekoracji 20 dag prażonych płatków migdałowych

 

Opis przygotowania

Przygotuj ciasto: masło i miód roztop, dodaj cukier i energicznie mieszając, rozpuść go, by nie było kryształków. Potem ostudź i połącz z przesianą mąką.

Dodaj jajka, sodę, proszek do pieczenia, przyprawę do pierników oraz orzechy. Ciasto starannie wyrób i rozwałkuj na grubość 1 cm.

Następnie wycinaj foremką pierniczki, układaj je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piecz około 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180ºC.

 

Przygotuj lukier: utrzyj na gładką masę cukier puder z koniakiem.

Pierniczki polukruj i posyp migdałami.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin