Prawo administracyjne.doc

(117 KB) Pobierz

Akty prawa miejscowego- specyficzna grupa aktów powszechnie obowiązujących. Posiadają wszystkie cechy tych aktów, ale obowiązują tylko na obszarze działania organu, który wydał akt prawa miejscowego.

Decyzja administracyjna- jest to akt administracyjny zewnętrzny wydany w trybie określonym w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego lub innych ustaw regulujących sferę indywidualnych praw i obowiązków praw lub obowiązków obywateli.

Działania administracji publicznej- wszelkie akty prawne oraz wszystkie czynności podejmowane przez ten organ w granicach jego możliwości.

Działania władcze- jednostronne akty i czynności podejmowane przez organ administracji publicznej mające na celu nakładanie prawa lub obowiązki

Dziennik urzędowy – specjalny rodzaj publikacji wydawanej przez odpowiedni organ adzy państwowej lub samorządowej. Służy do ogłaszania aktów normatywnych i innych aktów prawnych, które w myśl ustawy[1], muszą być ogłaszane w taki sposób. Jest to oficjalne źródło prawa.

Dzienniki urzędowe w Polsce

W Polsce dziennikami urzędowymi są:

·         zgodnie z przepisami o ogłaszaniu aktów normatywnych[5]:

o        Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

o        Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski"

o        Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B"

o        dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, tzw. resortowe dzienniki urzędowe

o        dzienniki urzędowe urzędów centralnych

o        wojewódzkie dzienniki urzędowe

·         zgodnie z przepisami szczególnymi:

o        Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

o        Monitor Sądowy i Gospodarczy

Organy wydające

Organami wydającymi dzienniki urzędowe są:

·         Prezes Rady Ministrów – dla Dziennika Ustaw, Monitora Polskiego i Monitora Polski B

·         minister lub kierownik urzędu centralnego – dla ich własnych dzienników urzędowych

·         wojewoda – dla wojewódzkiego dziennika urzędowego

·         Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich – dla Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej

·         minister sprawiedliwości – dla Monitora Sądowego i Gospodarczego.

 

 

Kierownictwo- szczególna forma zależności organizacyjnej w ramach, której organ kierujący może w granicach przepisu prawa wydać podporządkowaną organom i innym jednostkom organizacyjnym wiążące zarządzenie polecenia i wytyczne, a także może stosować wobec nich środki nadzoru.

Kontrola- czynności podjęte dla ustalenia działania kontrolnego, które są zgodne z prawem i innymi sprawami, formułowanie ocen, wyciąganie wniosków na przyszłość w celu usunięcia stwierdzonych uchybień lub wprowadzenia uprawnień.

Organ administracji publicznej – według obowiązującego Kodeksu postępowania administracyjnego jest to organ administracji rządowej, samorządowej, inny organ państwowy lub inny podmiot - jeżeli na podstawie przepisów prawa jest upoważniony do załatwiania indywidualnych spraw w drodze decyzji administracyjnej. Upoważnienie może wynikać, prócz powszechnie obowiązujących aktów normatywnych, także z porozumień pomiędzy tymi podmiotami, dopuszczalnych przez prawo (np. w związku jednostek samorządu terytorialnego). Inaczej organ administracji publicznej to człowiek lub grupa ludzi działająca w strukturze organizacyjnej państwa lub samorządu terytorialnego powołany w celu realizacji norm prawa administracyjnego w sposób właściwy temu prawu i w granicach kompetencji.

Organ administrujący

·         W rozumieniu węższym są to organy podmiotów wykonujących administrację publiczną, jako dodatkową funkcję obok swojej głównej działalności, na podstawie kompetencji przekazanej im w ustawie (co do zasady). Przykładami takich podmiotów mogą być (gdy ustawa przyznaje im kompetencje administracyjne) banki państwowe, spółki prawa publicznego, organizacje społeczne, spółdzielnie mieszkaniowe, spółki prawa handlowego. Trzeba je zdecydowanie odróżnić od powołanych stricte do wykonywania administracji publicznej, reprezentujących bezpośrednio(organy administracji państwowej) lub pośrednio(organy administracji samorządowej) państwo, organów administracji publicznej.

·         W nauce prawa administracyjnego istnieje również pogląd traktujący pojęcie organu administrującego jako pojęcie szerokie, obejmujące organy administracji publicznej oraz organy pozostałych podmiotów wykonujących kompetencje administracyjne.

W Polsce rozwój organów administrujących nastąpił po transformacji systemowej, w wyniku której powstały warunki sprzyjające rozwojowi podmiotów prawa publicznego oraz realizacji zasady subsydiarności poprzez przesuwanie zadań z zakresu administracji publicznej z organów administracyjnych na organy administrujące oraz prywatyzacji zadań publicznych.

Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym, to system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i w miarę możliwości jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.

Pojęcie prawa jest również używane na oznaczenie prawa w ujęciu podmiotowym (prawo podmiotowe). Tak rozumiane, występuje, gdy mówimy, że mamy prawo (jesteśmy uprawnieni) do czegoś. Ten artykuł nie dotyczy tak rozumianego prawa.

Prawo administracyjne- to dział prawa obejmujący zespół norm generalnie-abstrakcyjnych o charakterze materialnym, mocy powszechnie obowiązującej w znaczeniu podmiotowym, regulujących sytuację prawną podmiotów prawnie niepodporządkowanych organom administracji publicznej. Normy te oddziałują zarówno bezpośrednio poprzez ustanawianie w nich obowiązków i uprawnień, których realizacja podlega kontroli organów administracji publicznej jak i pośrednio przez stosowanie norm w drodze decyzji administracyjnej organu.
Jedną z charakterystycznych cech norm prawa administracyjnego jest możliwość zastosowania przymusu państwowego w celu jego wykonania.

Prezes Rady Ministrów (potocznie premier)- jest szefem rządu w ustroju politycznym Polski. Zwyczajowo Prezes Rady Ministrów nazywany jest premierem. W Polsce występuje w podwójnej roli, jako przewodniczący Rady Ministrów oraz jako odrębny organ administracji.

Kompetencje organizacyjne

·         reprezentuje Radę Ministrów

·         kieruje jej pracami

·         zwołuje posiedzenia

·         ustala porządek obrad

·         przewodniczy posiedzeniom

Kompetencje merytoryczne

·         kieruje merytoryczną działalnością Rady Ministrów

·         ponosi odpowiedzialność polityczną

·         decyduje o składzie Rady Ministrów

·         koordynuje i kontroluje pracę ministrów i pozostałych członków Rady

·         zapewnia wykonanie polityki Rady Ministrów

·         wydaje rozporządzenia

·         sprawuje nadzór nad samorządem terytorialnym

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z Konstytucją, najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i zapisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej istnieje nieprzerwanie od 1922, po 1939 depozytariuszami tego urzędu byli prezydenci Polski na Uchodźstwie w Londynie. W Polsce Ludowej urząd ten powołano w 1947 i istniał do 1952. W 1989 został przywrócony na skutek porozumień Okrągłego Stołu. Ponieważ ówczesna oficjalna nazwa państwa brzmiała: Polska Rzeczpospolita Ludowa, wybrano jedynego w historii prezydenta PRL. W 1990 nastąpiło przekazanie insygniów prezydenckich II Rzeczypospolitej przez Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta na Uchodźstwie nowo wybranemu prezydentowi III Rzeczypospolitej Lechowi Wałęsie.

Rada Ministrów- (zwana popularnie rządem) - konstytucyjny organ władzy wykonawczej w Polsce.

Kompetencje [edytuj]

Rada Ministrów:

·         prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej (art. 146 ust. 1 Konstytucji),

·         kieruje administracją rządową (art. 146 ust. 3 Konstytucji),

·         w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach, na podstawie art. 146 ust. 4 Konstytucji, w szczególności:

o        zapewnia wykonanie ustaw,

o        wydaje rozporządzenia,

o        koordynuje i kontroluje prace organów administracji rządowej,

o        chroni interesy Skarbu Państwa,

o        uchwala projekt budżetu państwa,

o        kieruje wykonaniem budżetu państwa oraz uchwala zamknięcie rachunków państwowych i sprawozdanie z wykonania budżetu,

o        zapewnia ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin