Scenariusz wielkanocna wyprawa.doc

(39 KB) Pobierz
Scenariusz wycieczki z wykorzystaniem zabaw ortograficznych

 Scenariusz  wycieczki z wykorzystaniem  zabaw ortograficznych

dla  nauczania zintegrowanego - klasa II

Temat: Podróż z Ortofrajdkiem po Polsce - ,,Wielkanocna wyprawa’’.

Czas: 5 godzin

Treści kształcenia oraz działania uczniów.

Cele operacyjne.

Uczeń:

Przewidywane osiągnięcia.

Uczeń:

h

 1. Wykorzystanie różnicy form liczby rzeczowników dla uzasadnienia pisowni wyrazów z ,,ó’’ i ,,rz’’ wymiennym.

2. Utrwalenie pisowni częściej spotykanych wyrazów z ,,rz’ ’i ,,ó’’ niewymiennym oraz ,,h’’.

 3. Wzbogacanie słownictwa o wyrazy z trudnościami ortograficznymi.

 4. Utrwalenie wybranych wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

5. Układanie życzeń.

6.Podsumowanie: odpoczynek na plaży.

-dobiera paty wyrazów

 

 

 

 - wstawia kraszanki w miejsce brakujących liter

- ustala prawidłowy zapis  wyrazów z trudnościami ortograficznymi

-  współdziała w zespole

- uzupełnia wyrazy brakującymi literami

 

- układa życzenia dla zajączka wg kodu Kolorowej Ortografii

- wypowiada się na temat wycieczki

- uczestniczy w zabawach na świeżym powietrzu

- zna  zasadę pisowni wyrazów z ,,ó’’ i ,,rz’’ wymiennym

 

 

 

 - poprawnie stosuje kolorowy kod ortograficzny

- zna pisownię wybranych wyrazów z trudnościami ortograficznymi

- umie zachować się w sytuacji trudnej

- umie współpracować

- umie zastosować poznane zasady ortograficzne

- potrafi ułożyć życzenia wg podanego kodu

- potrafi dokonać oceny

- umie bawić się z rówieśnikami

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

1

1

 

 

Metody pracy: wycieczka, Kolorowa Ortografia, praca z tekstem, oparte na dydaktycznym działaniu (ćwiczenia ortograficzne z wykorzystaniem wyrazów z lukami), aktywizujące  (zabawa, rozwiązywanie problemów, ewaluacyjna).

Forma organizacyjna: indywidualna i zespołowa.

Środki dydaktyczne: koperty z zadaniami, pisanki, wyrazy z luką, plansze z wierszem, plansze kontrolne,  pisanka w kolorach Ortofrajdy, paski z pociętymi życzeniami.

 PRZEBIEG WYCIECZKI

1.      Powitanie. Nauczycielka objaśnia dzieciom reguły zabawy:  ,,Ortofrajdek idzie przed nami i zostawia nam do rozwiązania różne zagadki. Kierunek drogi wskazują nam strzałki. Po wykonaniu wszystkich zadań odnajdziecie zajączka – niespodziankę. Narysowana koperta oznacza, że w pobliżu zostawiony jest list i należy go odszukać. Dzieci wyruszają w drogę.
2.      Zadanie I.  Zagadka: Jajko pomalowane w kolorowe wzorki to ......
Otrzymaliście połówki pisanek. Dobierzcie je w pary i odczytajcie napisane na nich wyrazy. Czy potraficie wytłumaczyć, dlaczego te wyrazy tworzą pary? (np. wóz – wozy, orzeł – orły).

3.      Zadanie II.  Zagadka: Jajko ubarwione na jeden kolor to ....

W kopercie są wyrazy z lukami i kraszanki w kolorze różowym, granatowym, brązowym i czarnym. Dobierzcie do wyrazów kraszanki wg zasady Kolorowej Ortografii i naklejcie. Czy potraficie wytłumaczyć, dlaczego tak dobraliście kolory?
4.      Zadanie III.

W wierszu, który za chwilę przeczytacie, Ortochochlik zrobił trochę zamieszania – pozmieniał niektóre litery. Musicie zrobić świąteczne porządki i poukładać je na swoje miejsce. Miłej zabawy!

Nauczycielka po wykonaniu zadania rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego wiersza i wyjaśnia znaczenie słów: borówki, lukrowana, półmisek, rzeżucha, śmigus – dyngus. 
5.      Zadanie IV

Dzieci  dotarły do miejsca i zobaczyły na gałązkach drzew i krzewów porozwieszane  wyrazy z lukami i osobno litery w kolorach Ortofrajdy. Na jednym z gałązek zawieszona została plansza z informacją od Ortofrajdka. Dzieci czytają ,,Każdy z Was niech wybierze jeden wyraz i dobierze do niego brakującą literę. Na odwrocie kartki z napisanym wyrazem jest sprawdzenie. Upewnijcie się czy dobrze wykonaliście zadanie.

6.      Zadanie V

Dzieci znalazły ogromną pisankę w kolorach Ortofrajdy. Obok związane wstążką pocięte paski z napisanymi zdaniami. Wybrane dziecko czyta treść zadania. ,,Z podanych zdań ułóżcie życzenia dla zajączka i naklejcie na kolorową  pisankę.’’ (W każdym zdaniu jest trudność ortograficzna, która pasuje do koloru pisanki).

7.      Rozmowa nauczycielki z dziećmi na temat wycieczki – ocena przebiegu, dzielenie się wrażeniami. Gry i zabawy na świeżym powietrzu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin