Zabawy Weselne 0.doc

(117 KB) Pobierz
Zabawy weselne

ZABAWY WESELNE

Oczepiny w różnych wersjach

o        Panna Młoda obraca się w środku trzymających się za ręce, krążących wokół niej dziewczyn - sióstr, kuzynek, przyjaciółek, które są jeszcze pannami. Następuje wówczas zdjęcie welonu z jej głowy, oznaczające ostateczne porzucenie stanu panieńskiego na rzecz życia małżeńskiego, i z zamkniętymi lub zawiązanymi nawet oczami (ślepy los!) wyrzucenie go w górę. Ta panna, która złapie welon, jak mówi tradycja, w ciągu roku stanie przed ołtarzem. Analogiczny rytuał odbywa się w przypadku Pana Młodego. W kręgu kawalerów pozbywa się on muszki i również z zasłoniętymi oczami wyrzuca ją w górę, wyznaczając kolejnego Pana Młodego do ożenku. Na tym jednak nie koniec! Nowo wybrani Państwo Młodzi muszą razem zatańczyć, pocałować się (czemu towarzyszą, oczywiście, tradycyjne weselne okrzyki: gorzko!, gorzko!) i... zobowiązać się do posprzątania weselnej sali.

o        Para Młoda siedzi na krzesełkach naprzeciw siebie a za nimi kawalerowie i panienki kucają, następnie Pan Młody rzuca za siebie „muszką” i w tym samym czasie Pani Młoda podwiązką lub welonem. Osoby którym uda się złapać rekwizyty zostają mianowani nowokreowaną Parą Młodą i odbywają wspólny taniec lub też tańczą ze swoimi partnerami z którymi przyszli i wszyscy w dwie lub w trzy pary tańczą na parkiecie.

o        Bierze się sto balonów wkłada do nich karteczki, ale tylko na dwóch jest napisane "pan młody" i "panna młoda". Ten kto znajdzie nakłuwając balony wygrywa...

o        Sadza się na stole i na krześle Państwa Młodych. Tańczą wkoło nich panny i kawalerowie, gdy przestaje grać, muszą się wdrapać na stól. Facet na kolana Panny Młodej, Kobieta na kolana Pana Młodego. Oni zostaja nową Parą Młodą.

o        Wersja dla Panów: stają w kole, Pan Młody podaje muchę i pokolei "idzie" z rąk do rąk tyle razy ile lat w sumie mają Młodzi. Na kogo wypadnie na tego bęc.

o        Wersja dla Pań: Bierze się stroik z głowy panny młodej i chowa w bukiecie na stole, lub pod klapą wodzireja albo pod krzesłem. Przedtem wyprasza się panny z sali. W tym czasie gdy one szukają goście śpiewają, żeby nie podpowiadać...

 

Zabawy (najbardziej popularne)

o        KARAOKE Śpiewanie piosenek do mikrofonu przez chętnych gości przy podkładach muzycznych i tekście wyświetlanym na ekranie monitora.

o        PODAJ DALEJ  Zabawa często organizowana na początku wesela, podobno pomaga szybciej poznać się wszystkim osobom znajdującym się na przyjęciu. Zabawę zaczyna Para Młoda przekazując sobie pocałunek, następnie pocałunek przekazywany jest dalej przez całą salę od jednego gościa do drugiego, aż wróci do Pary Młodej.

o        SZNUREK  Zabawa wymagająca dużo odwagi. Na jednym końcu sali stawia się butelkę alkoholu, na drugim końcu ustawiają się zawodnicy. Na znak orkiestry zawodnicy zaczynają układać na podłodze sznurek z ubrań, które mają na sobie. Wygrywa osoba, która pierwsza ułoży sznurek tak długi, żeby sięgnął do postawionej po drugiej stronie butelki.

o        KUSZENIE ADAMA - Do zabawy potrzebnych jest kilka par i tyle samo jabłek, oraz kawałek sznurka. Jabłka wiążemy na sznurku za ogonki. Panie trzymają jabłka na sznurkach, a Panowie mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk. Czym dłuższy sznurek i większe jabłko, tym większy problem z jego zjedzeniem.

o        ZAKRĘCONY – Do tej zabawy niezbędny jest kijek np. od szczotki no i kilku odważnych. Zasady zabawy są bardzo proste: należy wypić setkę wódki, przykładając czoło do kijka obiec go 10 razy dookoła, a następnie szybciutko dobiec do oddalonej na drugim końcu sali Pary Młodej, która trzyma nagrodę.

o        ZABAWA Z KRZESŁAMI  Ten konkurs organizowany jest w kilku wersjach, zasada jest jednak jedna: do konkursu staje kilka osób, lub par które ustawiają się wokół ustawionych krzeseł. Krzeseł jest zawsze o jedno mniej niż osób biorących udział w konkursie. Przy każdej przerwie w muzyce "zawodnicy" zajmują wolne miejsca, osoba, dla której nie starczy miejsc odpada. Ostatni pozostający na parkiecie wygrywa.
W zależności od wersji zabawy może ona się odbywać w różny sposób np.:
-Na krześle należy usiąść z osobą lub fantem, który wymieni wodzirej (krawat, kucharka, but, rajstopy...)
- Przy zabawie z osobą towarzyszącą miejsce musi zająć Para tańcząca.

o        KONKURS PLAYBACK zabawa polega na naśladowaniu (markowaniu) wokalistki oraz gitarzysty do odtworzonego w tle podkładu muzycznego. W tym celu wyłaniamy spośród Gości kobietę i mężczyznę i wręczamy Im rekwizyty zastępujące mikrofon oraz gitarę. Uczestnicy będą mieli za zadanie zaprezentować się publiczności podczas udawanego śpiewu (kobieta) oraz gry na gitarze (mężczyzna).
Konkurs może się odbyć również w formie kilkuosobowej a wtedy publiczność nagradzając uczestników intensywnością braw, zadecyduje o zwycięzcach z grona wokalistek oraz gitarzystów.

o        TAŃCE POKOLENIOWE Państwo Młodzi dobierają po trzy pary ze starszego pokolenia i trzy pary z młodszego pokolenia. Konkurs polega na wyłonieniu najlepiej tańczącej pary ze starszej generacji, która będzie tańczyc do muzyki młodej generacji i odwronie – Młoda generacja będzie tańczyc do utworu z lat 60-70-tych. Wyłonienie zwycięzców odbywa się poprzez częstotliwość braw dla wskazanych przez wodzireja par, gdzie wygrywa jedna para ze starszego pokolenia i jedna z młodszego pokolenia i następuje wręczenie nagród.

o        OBIERANIE JABŁKA NA CZAS - Wybiera się 2-3 Panów. Ich zadaniem jest obrać jabłko nożykiem w taki sposób, aby obrana skórka była jak najdłuższa. Czas na wykonanie zadania ok.1min. Wygrywa Pan, który do ukończenia odliczania czasu obierze jak najdłuższą skórkę. Po konkurencji częstuje się pokrojonym jabłkiem gości


o        TANIEC Z WAŁKIEM - Wszyscy goście weselni robią duże koło i tańczą. Panu młodemu, który stoi pośrodku koła wręczamy wałek do ciasta, który musi włożyć miedzy nogi. Wałek ten musi przekazać kobiecie, tak aby ta mogła go złapać kolanami. W momencie, kiedy przejmie wałek od pana młodego musi go przekazać innemu mężczyźnie. Oczywiście powinna obowiązywać zasada,  że kobieta przekazuje wałek mężczyźnie, a mężczyzna kobiecie. Przy przekazywaniu wałka między sobą nie można używać rąk. Wałek trzymamy tylko kolanami.

o        ZABAWA Z JAJKIEM - Losowo wybiera się pary, które otrzymują następujące zadanie do wykonania: mężczyzna staje okrakiem na dwóch krzesłach, a kobieta ma przetoczyć mu przez nogawki spodni surowe jajko - musi to zrobić przy tym szybko i sprawnie, by jajka nie stłuc i wygrać konkurencję, osiągając najlepszy czas. Sala dopinguje zawodników okrzykami i oklaskami, a atmosfera robi się wtedy bardzo gorąca...

o        KONKURS Z MARYNARKAMI - Wybieramy 5 par (może być więcej). Podstawą tego konkursu jest to że panowie musza mieć założone marynarki.  Konkurs polega na tym, że pary - mężczyzna i kobieta tańczą przy muzyce, a w momencie kiedy orkiestra przestanie grać, partnerzy muszą wymienić się marynarką (mężczyzna przekazuje marynarkę kobiecie). Ostatnia para odpada. Następnie orkiestra zaczyna ponownie grać, i tak samo w momencie, kiedy przerwą muzykę partnerka przekazuje marynarkę partnerowi. Oczywiście ostatnia para odpada. Wygrywa para,  która zostanie ostatnia na parkiecie. Konkurs ten można urozmaicić, można na przykład kazać osobie,  która ubiera marynarkę zapiąć jeden guzik, można kazać za każdą zmianą marynarki polecić aby marynarkę odwracać raz na lewą stronę raz na prawą lub przód na tył itp.

o        WRÓŻBY WESELNE – w balonikach znajdują się karteczki z obowiązkami, jakie będą należeć do Pary Młodej po Ślubie. Para Młoda na zmianę przekłuwa baloniki i odczytuje treść wróżb do mikrofonu a wodzirej zadaje dodatkowe pytania związane w wróżbą – zabawa dobrze komponuje się w czasie Oczepin.
Przykładowe wróżby: „w samochodzie miejsce kierowcy jest moje”, „wydawać pieniądze będę ja”, „chodzić do kosmetyczki będę ja”…

o        TABLICZKI - Młodzi siadają tyłem do siebie. Pan Młody ma tabliczkę z jednaej strony "ja" z drugiej "ona", a Panna 'ja', "on'. Zadaje sie im podchwytliwe pytania i muszą bez zastanowienia odpowiadać przez podniesienie tabliczki (kartki) np.:
- Kto bardziej kocha swoja Teściową ?
- Kto częściej mówi "Kocham Cię" ?
- Kto rządzi pieniędzmi ?
- Kto dłużej śpi ?
- Kto częściej sie kłóci ?

o        KRZESEŁKA INACZEJ

Na początek prowadzący prosi o ustawienie powiedzmy pięciu (można więcej , można mniej) krzesełek ustawionych koliście oparciami do siebie. Następnie zaprasza do gry sześciu panów. Zwykle w takiej sytuacji z sali dobywa się chóralne „achaaaa”, które oznacza, że wszyscy już wiedzą... „O jedno krzesełko mniej, będą chodzić dookoła, siadać, a kto nie zdąży odpada itd.”. I to właściwa „zasłona dymna”.

Kiedy mamy już sześciu ochotników, wodzirej nieoczekiwanie prosi o dostawienie jeszcze jednego krzesełka, co zwykle wywołuje konsternację zawodników i zdziwienie publiki.

Następnie zaprasza zawodników aby usiedli. Kiedy panowie już sobie wygodnie siedzą prowadzący prosi ich o zdjęcie jednego dowolnego elementu odzieży i odłożenie go np. przed krzesełkiem, lub na krzesełku jak kto woli, i przesiedli o jedno krzesełko w prawo.. Zwykle w takiej sytuacji panowie zdejmują marynarki.

Wtedy konferansjer zwraca się do publiki (szczególnie żeńskiej) czy panowie powinni coś jeszcze zdjąć. Nie zdarza się, żeby goście nie krzyknęli „tak” powoli łapiąc o co w zabawie chodzi. Ale to jest druga „zasłona dymna” bo w zasadzie o to właśnie chodzi, żeby ludzie pomyśleli że będziemy ich rozbierać a wygra najodważniejszy.

I tu niesłychanie istotny jest dobry smak prowadzącego, nie chodzi przecież o zażenowanie kogokolwiek. Kiedy bowiem tak panowie zdejmują z siebie, a to skarpetkę, a to koszulę, a to zegarek i przesiadają się cały czas o jedno krzesełko, należy rzecz przerwać w chwili kiedy uczestnicy są już mocno rozebrani i mogłoby być niesmacznie.

Finał powinien zaskoczyć najbardziej. I zwykle zaskakuje. Wodzirej ogłasza bowiem, ze dalej się nie rozbieramy (zwykle przy protestach publiczności) ale ... teraz zawodnicy będą się z powrotem ubierać, jednak nie wolno im po prostu zebrać rzeczy i się ubrać. Muszą założyć jedną rzecz by móc sięgnąć po następną., a kto zrobi to najszybciej i przybiegnie do wodzireja otrzymuje nagrodę (powiedzmy zwyczajową butelkę weselnej).

o        TAŃCE Z BALONAMI - Wybieramy kilka par i zapraszamy je na parkiet. Każda para otrzymuje Balonika i jej zadaniem jest przetańczenie wiązanki kilku tańców towarzyskich w taki sposób, aby balonik utrzymany był pomiędzy ich czołami. Para, której uda się utrzymać balonik w tej pozycji do samego końca trwania utworów – wygrywa!

o        PIOSENKI BIESIADNE rozdajemy teksty do piosenek („Ore, Ore”, Hej, Sokoły”) i acapella wszyscy goście śpiewają z pomocą wodzireja

o        KONKURS TAŃCA DLA PANÓW – Zapraszamy na środek parkietu ośmiu panów i ustawiamy w dwuszeregu przed Parą Młodą. Następnie panowie stojący w pierwszym rzędzie podwijają nogawki spodni do kolan. A następnie prowadzący informuje, że panowie w pierwszym rzędzie będą partnerkami panów w drugim rzędzie.
Do odtańczenia są skrótowe wersje różnych tańców: tango, walc, twist i jeden nowoczesny a Para Młoda ocenia występy i wręcza nagrody


o        TELEGRAM Z KLUBU STARYCH KAWALERÓW – Życzenia Dla Pana Młodego w języku włoskim z tłumaczeniem na j.polski.



Bongiorno …………… frajeri !

Dzień dobry drogi ……………. !

Kontato schizofrenio
bardzo nas cieszy
Liberta kaput.
że się ożeniłeś.
 

Akademio kabaretto
w tym uroczystym dla Ciebie dniu
La dyscyplina dyktatore.
życzymy Ci wiele radości i szczęścia.
 

Paloma maszkarone
pojąłeś piękną żonę
Katorga, galera, patoga
po weselu rozpoczniesz normalne życie
Finito amore...
wasz związek będzie pełen miłości
Cinquecento bambini
potem może przyjdą dzieci
Padre Virgilius
zostaniesz ojcem
Silencio mortale!
będziesz się cieszyć tą perspektywą!
Arszenikos cyjankare
dbaj o teściową
Piwencjo kuflozo
i o teścia
Vizitato prokuratore!
a zostaniesz doceniony!

 

Gratulacjone
życzymy Ci
Non kolaboracjone
miłej współpracy
Forsa finito
dużo pieniędzy
Apartamento sutereno
ładnego mieszkania
Karocze sireno
dobrego samochodu
Prego ciao Italia Bongiorno ogródek, sekatore, działeczka.
udanych wakacji co roku.
 

Cavalieros Sicilianos Italianos!
Tego wszystkiego życzą Ci koledzy ze słonecznej Italii!
 

Kumplos smutatos
podpisano koledzy z Klubu Starych Kawalerów


P.S. Bongiorno stonka inwazione!
P.S. Pozdrowienia dla gości weselnych!


 

o        LA BA DA - Do zabawy dobiera się dowolnie dużą grupę osób obojga płci i ustawia się je na przemian Pan, Pani... w kółku. Następnie pląsając rozpoczyna się taniec w kółko trzymając się za rączki. Wodzirej w trakcie zabawy przerywa, co chwilę taniec i pyta o poszczególne części ciała (np. rączki były?, ramiona były?, etc.) na co biorący udział w zabawie odpowiadają stosownie do sytuacji. Po każdym pytaniu następuje zmiana części ciała, za którą biorący udział w zabawie się trzymają.

o        MARZENIA - Pani młoda wybiera 6 Pań a Pan młody 6 Panów. Ustawia się dwa rzędy naprzeciw siebie. Panowie mówą, co im się podoba w Pani na przeciwko a Panie, co w panach (np.: oczy, nogi, szyja, krawat itd.)
W następnej rundzie każdy podchodzi do osoby naprzeciw i ma za zadanie pocałować to, co mu się najbardziej podoba.

o        TANIEC Z FIGURAMI - Wodzirej zaprasza do tańca w kółeczku - Panowie okręcają Panie; Panowie klękają a Panie tańczą wokół Panów, itp.- A żeby było sprawiedliwie, to w pewnym momencie wodzirej każe uklęknąć Paniom (Panie myślą ze teraz Panowie będą tańczyć wkoło nich), a wodzirej mówi: Panowie stają naprzeciwko klęczących Pań (muzyka cichnie) i mówi, że tak właśnie panie chciałyby podziękować Panom za taniec.

o        ZABAWA W DWA KÓŁKA - Na środku sali tworzymy dwa kółka - Panie tworzą wewnętrzne kółko, a Panowie zewnętrzne większe koło. (Oczywiście Para Młoda również może uczestniczyć w zabawie.) Kółka zaczynają krążyć w przeciwnych kierunkach, w czasie kiedy gra muzyka. Kiedy muzyka przestanie grać, Panie odwracają się do Panów i witają się z nimi. Muzyka zaczyna grać i za chwilę znów Stop i tak samo kilka razy. Czasami Młoda Para może trafić na siebie, wtedy oczywiście " gorzko, gorzko!"

o...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin