Sprawozdanie_z_realizacji.doc

(94 KB) Pobierz
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI

PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

NAUCZYCIELA STAŻYSTY

UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

 

 

 

 

 

 

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela

odbywającego staż:               Anna Kowalska

 

 

Stanowisko:               nauczyciel informatyki

 

 

Miejsce odbywania stażu:              Gimnazjum im. Unii Europejskiej

              ul. Polska 2

              72-310 Dobra

 

Data rozpoczęcia stażu:               07.09.2009r.

 

 

Data ukończenia stażu:               06.06.2010r.

 

 

Imię i nazwisko opiekuna stażu:               Marek Nowak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staż na stopień nauczyciela kontraktowego rozpoczęłam 7 września 2009 roku w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej na stanowisku nauczyciela informatyki. W trakcie odbywania stażu starałam się realizować cele założone w planie rozwoju zawodowego.

 

I.   Znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywa staż (§ 6 ust. 2 pkt 1*).

 

1.      Zapoznałam się z procedurami awansu zawodowego, w szczególności z treścią:

a)     Ustawy o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991r.,

b)     Ustawy Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982r.,

c)      Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli wraz z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 listopada 2007r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stopni awansu zawodowego nauczycieli.

2.      W celu efektywnego zorganizowania pracy w okresie odbywanego stażu nawiązałam współpracę z opiekunem stażu p. Markiem Dumowskim, a od dnia 07.04.2010 roku z p. Urszulą Kołodziejczyk. Ustaliliśmy jasne, czytelne i możliwe do zrealizowania zasady współpracy.

3.      Opracowałam plan rozwoju zawodowego, który został zaakceptowany przez opiekuna stażu i przedłożyłam go do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły.

4.      W celu dostosowania swoich działań do potrzeb Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej zapoznałam się z dokumentami regulującymi organizację, zadania oraz zasady funkcjonowania szkoły, w tym z treścią takich dokumentów jak:

a)     Statut Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej,

b)     Zasady Wewnątrzszkolnego Oceniania,

c)      Program Wychowawczy Szkoły,

d)     Program Profilaktyczny Szkoły,

e)      Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej na rok 2009/2010,

f)       Regulamin Rady Pedagogicznej Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Dobrej.

Dzięki tej lekturze zrozumiałam jak działa szkoła i jakie mechanizmy regulują jej funkcjonowanie. Dowiedziałam się również jakie są kompetencje poszczególnych organów regulujących życie szkoły i jakie są moje własne prawa i obowiązki.

5.      Zapoznałam się z tygodniowym planem zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych w szkole, planem dyżurów i na podstawie tego organizowałam własną pracę.

6.      Zapoznałam się z rodzajem oraz zasadami prowadzenia dokumentacji szkolnej takiej, jak:

a)     dzienniki lekcyjne,

b)     dzienniki pozalekcyjne,

c)      Księgą Protokołów Rady Pedagogicznej.

7.      Zapoznałam się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami ppoż. Brałam udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym.

8.      Zapoznałam się z obowiązującą podstawą programową z informatyki.

9.      Zapoznałam się z obowiązującymi podręcznikami i poradnikami dla nauczycieli realizujących program : Informatyka, Program nauczania informatyki wydawnictwa OPERON.

10.  Na podstawie analizy wybranego programu nauczania oraz zestawów podręczników opracowałam plany wynikowe na cały rok szkolny.

11.  Na podstawie analizy Zasad Wewnątrzszkolnego Oceniania opracowałam Przedmiotowy System Oceniania z wymaganiami na poszczególne oceny. Z wymaganiami tymi zapoznałam uczniów.

12.  Jako członek Rady Pedagogicznej brałam udział w posiedzeniach Rady Pedagogicznej oraz w posiedzeniach zespołu matematyczno – przyrodniczego.

Dzięki wszystkim tym działaniom uzyskałam usystematyzowaną wiedzę na temat systemu oświaty, awansu zawodowego, mechanizmów działania szkoły oraz podstawę mojej pracy jako nauczyciela informatyki. Miało to pozytywny wpływ na moją pracę dydaktyczną i wychowawczą.

 

II.         Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w której nauczyciel odbywa staż  6 ust. 2 pkt 2*).

Umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć  6 ust. 2 pkt 4*).

 

1.      W ciągu trwania stażu przeprowadziłam 3 lekcje w obecności Pani Dyrektor i 7 lekcji w obecności opiekuna stażu Pana Marka Dumowskiego. Do każdej z przeprowadzonych przeze mnie lekcji przygotowałam konspekt lekcji z określeniem celów oraz przebiegiem lekcji.

2.        Po każdych zajęciach omawiałam je z osobą hospitującą, zwracałam szczególną uwagę na sposób wykorzystania czasu na lekcji, rodzaje stosowanych metod pracy z uczniami oraz indywidualizację procesu kształcenia z uwzględnieniem uczniów słabszych i zdolniejszych. Omawianie moich lekcji przyczyniło się do wprowadzenia pewnych modyfikacji w sposobie prowadzenia lekcji. Były to cenne doświadczenia, które pomogły mi doskonalić warsztat pracy zawodowej. Zawsze starałam się wcielić w życie uwagi obserwatora i tak pracować, by każda następna lekcja była lepsza od poprzedniej.

3.        Uczestniczyłam co najmniej raz w miesiącu jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu i innych nauczycieli oraz omawiałam je z osobą prowadzącą. W czasie obserwacji lekcji zwracałam szczególną uwagę na formy pracy, rodzaje środków dydaktycznych, rozplanowanie czasu lekcji, sposób prowadzenia zajęć, komunikację z uczniami. Dzięki tym zajęciem poznałam różne sposoby prowadzenia lekcji oraz zdobyłam nową wiedzę pedagogiczną i dydaktyczną, którą później starałam się wykorzystać na lekcjach prowadzonych samodzielnie.

4.        Dodatkowo prowadziłam, od listopada 2010 roku 2 godziny tygodniowo, zajęcia „Od gazetki do gazety” współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zajęciach redaktorskich uczniowie poznali zasady redagowania tekstu, opracowali szatę graficzną gazetki oraz nauczyli się korzystać z dodatkowych programów pomocnych przy składaniu gazety takich jak: Publisher, Inkscape, Picasa i CorelDraw,. Młodzi redaktorzy przygotowali, złożyli i wydrukowali pięć numerów szkolnej gazetki pt. „Bazgrołek”.

Prowadzenie lekcji w obecności opiekuna stażu lub dyrektora szkoły oraz obserwacja zajęć prowadzonych przez innych nauczycieli dały mi wiele cennych wskazówek do dalszej pracy.

 

 

 

 

III.      Uczestnictwo w wewnątrzszkolnych formach doskonalenia zawodowego nauczycieli (§6, Ust. 2, Pkt. 3)

 

1.      Uczestniczyłam w kilku szkoleniach dla nauczycieli zarówno w szkole jaki i poza nią.

 

Wewnątrzszkolne formy doskonalenia:

a)     „Nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny”,

b)     „Ocenianie kształtujące w pracy nauczyciela”

c)      „Ewaluacja”,

 

Zewnętrzne formy doskonalenia:

a)     „Jak skutecznie radzić sobie z trudnym uczniem i jego rodzicami” – szkolenie zorganizowane przez ZCDN w Szczecinie,

b)     „Kurs dla kierowników wycieczek szkolnych” - szkolenie zorganizowane przez ZCDN w Szczecinie,

c)      „Zestawy edukacyjne do nauczania w gimnazjum. Oferta Wydawnictwa Pedagogicznego Operon do nowej podstawy programowej”,

d)     „Doskonalenie umiejętności w zakresie stosowania technologii informacyjnej” – warsztaty zorganizowane przez Wydawnictwo Nowa Era.

 

Zarówno wewnątrzszkolne jak i pozaszkolne formy doskonalenia uważam za bardzo cenne pod względem treści merytorycznych oraz wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami. Udział w szkoleniach i kursach pomógł mi poszerzyć wiedzę i sprawił, że moje zajęcia stały się ciekawsze. Moje doświadczenia wzbogacali również nauczyciele, z którymi wymieniałam swoje spostrzeżenia oraz dzieliłam się swoimi wątpliwościami.

Pogłębiałam swoją wiedzę studiując literaturę fachową, m.in.:

a)     Faber, E. Mazlish, „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, Poznań, Media Rodzina – 2002,

b)     J. Robertson „Jak zapewnić dyscyplinę, ład i uwagę w klasi”, Warszawa, WSiP – 1998,

c)      E. Kosińska „Wychowawca w szkole”, Kraków, Rubikon – 1999.

 

2.      Samodzielnie opracowałam scenariusze lekcji z zastosowaniem metod aktywizujących uczniów ze szczególnym uwzględnieniem wymagań zawartych w podstawie programowej z informatyki.

5.      Ponadto samodzielnie wykonałam większość pomocy dydaktycznych na prowadzone przez mnie zajęcia: wykresy, plansze, dodatkowe ćwiczenia i konkursy. Przygotowałam również materiały dotyczące sprawdzania i oceniania osiągnięć uczniów, takie jak: testy, kartkówki, sprawdziany, zadania powtórzeniowe i przygotowujące do sprawdzianów oraz konkursów. Przez cały rok prowadziłam zajęcia koła informatycznego dla uczniów gimnazjum.

6.      Przygotowywałam uczniów do konkursu informatycznego oraz konkursu wiedzy o Internecie – DialNet. W pierwszym etapie konkursu DialNet uczniowie naszego Gimnazjum zajęli 9 miejsce i zakwalifikowali się do etapu drugiego.

7.      Pomagałam Pani Karolinie Gudańskiej w przygotowaniach do „X Konkursu Wiedzy Historycznej o Pomorzu Zachodnim” – prezentacja multimedialna o gminie Chociwel oraz do konkursu wewnątrzszkolnego pt. „Dobra moja mała ojczyzna”.

8.      Opracowałam wraz z zespołem samokształceniowym plan pracy zespołu matematyczno – przyrodniczych.

9.      Przeprowadziłam wśród uczniów anonimową ankietę na temat prowadzonych przeze mnie lekcji.

10.  Dzieliłam się swoją wiedzą, doświadczeniem i efektami swojej pracy z innymi nauczycielami poprzez zamieszczenie na stronie internetowej www.edux.pl i www.45minut.pl:

a)     planu rozwoju zawodowego,

b)     w...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin