Samoobrona Kobiet.doc

(32 KB) Pobierz
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

 

http://www.sfd.pl/Topic.asp?topic_id=35553&forum_id=130&Topic_Title=&forum_title=Combat+%2F+Samoobrona

Jak można nauczyć się zachowania przytomności umysłu w trudnej sytuacji?

Kobiety boją się zostać napadnięte. Strach jest silną emocją, a silne emocje potrafią wywoływać zdecydowane działanie. Kiedy człowiek lub zwierzę jest przerażone cały jego organizm jest gotowy do walki lub ucieczki. Ewolucja ukształtowała nas w ten sposób właśnie dlatego, że to walka lub ucieczka, a nie bierność zapewniały nam przeżycie.

Kiedy jesteś przerażona adrenalina pojawia się w Twojej krwi. Adrenalina potrafi dawać mnóstwo siły. Daje niezwykłą odporność na ból i przyśpiesza nasze ruchy. Kiedy adrenalina pojawia się w Twojej krwi możesz biec o wiele szybciej, bić o wiele mocniej i krzyczeć o wiele głośniej niż się spodziewasz. Powszechnie znane są przypadki kobiet które podnosiły samochody jeśli pod nimi uwięzione zostały ich dzieci. W prasie często spotkać można opisy historii starszych pań - listonoszek, sprzedawczyń czy kasjerek które bez żadnego szkolenia samodzielnie odparły atak młodego wysportowanego rabusia, często powodując poważne obrażenia jego ciała lub zmuszając go, całkowicie zaskoczonego do ucieczki. Ludzie którzy doświadczyli działania tego mechanizmu są po wszystkim całkowicie zszokowani siłą jaką wykrzesał z siebie ich organizm.

W chwili kiedy jesteś przerażona musisz intensywnie wentylować swoje ciało. Musisz głęboko oddychać. To wielokrotnie wzmocni działanie adrenaliny. Podczas kursu uczysz się zarówno technik oddychania, jak technik mobilizowania się i relaksacji, oraz odblokowujesz umiejętność głośnego wrzasku tak abyś w krytycznym momencie mogła zarówno działać jak i myśleć skutecznie.


Ile lat muszę trenować, żeby dobrze opanować samoobronę?

Powszechnie znane są przypadki mnóstwa kobiet które zdołały obronić się skutecznie w ogóle bez żadnego treningu sportów walki. Po prostu użyły swojej determinacji i w chwili zagrożenia zastosowały skuteczne środki obrony.

Podczas szkolenia przede wszystkim uczysz się większej świadomości tego, co dzieje się wokół Ciebie tak aby można było uniknąć wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Trenujesz skuteczne strategie werbalne w celu uniknięcia fizycznego ataku. Uczysz się skutecznie bronić, ale także uczysz się jak skutecznie uciekać i wzywać pomocy. Każda tego rodzaju umiejętność, każda prosta sztuczka, każda informacja o typowych zachowaniach agresorów któregoś dnia może Ci pomóc.

Samoobrona nie jest sportem. Nie wymaga siły, sprawności i ciągłego treningu. Nie uczysz się walki zgodnej z regułami. Uczysz się uderzyć tam, gdzie nie tracisz siły na darmo i uczysz się jak uderzać, żeby było to skuteczne.


Mam taką właściwość, że nie umiem kogoś uderzyć...

...i to jest bardzo dobra cecha dopóki on także boi się uderzyć Ciebie. Podczas szkolenia jedna z osób prowadzących przebiera się w specjalny strój chroniący dokładnie całe ciało. Możesz bezpiecznie zadawać ciosy i z czasem uczysz się uderzać z pełną siłą.


Niekiedy można się spotkać z opinią, że najbezpieczniej jest poddać się napastnikowi i nie stawiać oporu. Czy to prawda?

Pytanie, czy osoby dające takie wskazówki stosują je także praktycznie we własnym życiu. Zawsze warto o to spytać.

Szkolenie pomoże Ci wybrać najsensowniejszą strategię w konkretnej sytuacji w jakiej się znajdziesz. Można się nauczyć rozpoznawać sytuację realnie i na chłodno oceniać szanse. A Twoje szanse rosną, jeśli masz więcej możliwości do wyboru.

Przemoc stosowana wobec kobiet ma swoje źródło w pragnieniu dominacji nad drugim człowiekiem. Większość kobiet od urodzenia wychowywana jest w przekonaniu, że nie powinny się bronić kiedy są atakowane, bo w ten sposób mogą tylko jeszcze bardziej rozsierdzić napastnika. Ten mit sugeruje, że dopóki nie walczymy nic nam nie grozi.

Tymczasem praktyka absolutnie nie potwierdza zasadności takiego przekonania. Większość kobiet które zostały zgwałcone odniosło przy okazji gwałtu wiele fizycznych obrażeń które napastnik spowodował zupełnie nie prowokowany do tego. Prawda jest taka, że wielu gwałcicieli lub rabusiów znęca się nad ofiarami. Jeśli zrezygnujesz z obrony, czasami może to oznaczać zwiększenie Twojej szansy wyjścia cało, ale czasami może być dokładnie odwrotnie. Jednym z celów kursu samoobrony jest właśnie zdobycie umiejętności realistycznej oceny szans i zagrożeń, tak by strategia obronna którą przyjmiesz była zawsze tą najbardziej racjonalną.

W olbrzymiej większości przypadków jest tak, że im szybciej postawisz zdecydowany opór tym szybciej uciekniesz i tym mniejsze będą Twoje fizyczne i psychiczne obrażenia. Doświadczenie uczy, że zdecydowana obrona połączona z głośnym wzywaniem pomocy i szybką ucieczką najczęściej jest tą najefektywniejszą strategią wyjścia z opresji. Tylko Ty masz prawo podjąć decyzję i nikt nie powinien ustalać tego za Ciebie podczas teoretycznych dyskusji.


Dawno nie uprawiałam sportu. Mam sztywne plecy, brzuch, bolą mnie kolana... Nigdy nie byłam szczególnie silna ani sprawna. Trochę niepewnie się czuję na myśl o wykonywaniu tych wszystkich ciosów i fikołków...

Jesteś w stanie obronić się za pomocą takiego ciała, jakie masz do dyspozycji. Z praktyki wynika, że w sytuacjach realnego napadu skutecznie broniły się kobiety bynajmniej nie wysportowane.

Podczas naszych zajęć zwracamy wiele uwagi na bezpieczeństwo ćwiczących. Metody których uczymy zawsze dostosowujemy do konkretnej kobiety. Jeśli fizycznie lub psychicznie nie będziesz na to gotowa z całą pewnością nie będziesz przewracana, rzucana ani zmuszana do ćwiczeń przekraczających Twoje możliwości, lub takich na które nie masz ochoty. Czasem zdarza się, że ktoś ma konkretną kontuzję lub schorzenie i wtedy po prostu dostosowuje się technikę do realnych możliwości. Zwykle to nie jest trudne.

Co do Twojego samopoczucia tradycyjnie już żelazną zasadą jest, że żadna uczestniczka zajęć nie zostaje nawet dotknięta bez wyraźnej zgody. Zasadą jest także, że nasze zajęcia nie zawierają żadnych elementów współzawodniczenia, kar czy ustalania hierarchii uczestników.


Nocami nie wychodzę z domu, mam już sporo lat, jestem mało atrakcyjna, noszę brzydkie ciuchy i nikt nie zwraca na mnie uwagi... Czy taka strategia obronna jest skuteczna?

Praktyka pokazuje, że przemoc wobec kobiet bynajmniej nie zawsze ma związek z ich atrakcyjnością, ubiorem, wiekiem czy zachowaniem.

Statystyka absolutnie nie potwierdza, by przemoc wobec kobiet miała jakikolwiek związek z miejscami do których się chodzi czy strojem który nosisz. Gwałt, rabunek lub zwykłe brutalne pobicie jest czymś, co może spotkać każdą kobietę.

Jeśli agresor wie, że może Cię skrzywdzić bezkarnie, to po prostu to zrobi. Często agresja wobec kobiet przybiera charakter długofalowej okupacji - agresor tworząc ciągłe poczucie fizycznego zagrożenia przejmuje kontrolę nad całym życiem swojej ofiary. Nauka samoobrony jest tworzeniem gwarancji kontroli nad swoimi decyzjami. Jest sposobem zabezpieczania Twojej wolności wyboru.

-znalezione w necie-


 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin