wymagania edukacyjne klasa I.doc

(82 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYMAGANIA  EDUKACYJNE

KLASA   PIERWSZA

2009/2010

 

 

 

 

             

              Opr. J. Starzyńska

 

EDUKACJA  POLONISTYCZNA

 

6

Uczeń samodzielnie rozwija wiedzę i zainteresowania czytelnicze, recytatorskie, aktorskie. Zbiera i prezentuje na lekcjach dodatkowe informacje, zdjęcia, ciekawostki, zagadki. Osiąga wysokie wyniki na konkursach przedmiotowych na terenie szkoły i poza nią.

 

 

5

Uczeń w jasny sposób przekazuje swoje  spostrzeżenia i odczucia. Aktywnie uczestniczy w rozmowach na podane tematy. Dostosowuje ton głosu, pauzy, tempo i odpowiednią intonację do sytuacji, w której się znajduje. Swobodnie opowiada i tworzy historyjki obrazkowe. Rozumie sens kodowania oraz dekodowania. Pisze poprawnie i bez błędów krótkie zdania z pamięci i ze słuchu. Przestrzega zasad kaligrafii. Stosuje wielką literę na początku zdania,

znaki interpunkcyjne w środku zdania i na końcu. Rozumie i stosuje w praktyce określenia: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie. Interesuje się książką           i czytaniem. Odtwarza z pamięci teksty z literatury dziecięcej, np. wiersze, piosenki, fragmenty prozy. Uczestniczy w zabawie teatralnej, ilustruje mimiką, gestem, ruchem zachowania bohatera literackiego lub wymyślonego.

 

 

 

4

Porozumiewa się z rówieśnikami z osobami dorosłymi. Udziela poprawnej odpowiedzi na pytania i samodzielnie formułuje pytania. Uważnie słucha wypowiadających, rozumie proste słowne informacje. Porównuje, dostrzega różnice i podobieństwa, klasyfikuje. Odczytuje uproszczone rysunki, znaki  informacyjne i napisy. Zna wszystkie litery alfabetu, czyta i rozumie proste, krótkie teksty. Pisze proste, krótkie zdania, przepisuje, pisze z pamięci, robiąc drobne błędy. Rozumie określenia: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie lecz nie zawsze poprawnie je stosuje. W miarę swoich możliwości czyta w skupieniu lektury wskazane przez nauczyciela. Słucha w skupieniu czytanych utworów (np. baśni, opowiadań, wierszy).

 

 

 

3

Uczeń w mowie posługuje się wyrazami lub krótkimi zadaniami. Nie zawsze chętnie uczestniczy w rozmowie na tematy związane z życiem rodzinnym i szkolnym. Czyta teksty wcześniej przygotowane. Pomaga sobie sylabizowaniem. Ma trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu. Często niewłaściwie odtwarza kształt liter i ich połączeń. Odwzorowuje tekst pisany popełniając błędy. Wiele poleceń wykonuje pod kierunkiem i z pomocą nauczyciela. Nie kończy na czas przydzielonych mu prac. Ma problemy ze skupieniem uwagi podczas słuchania czytanych utworów i słuchowisk.

 

2

 

Uczeń wypowiada się niechętnie lub w formie  nieuporządkowanej. Ma kłopoty ze zrozumieniem poleceń. Nie przekazuje swoich spostrzeżeń, potrzeb i odczuć. Nie dostrzega różnic i podobieństw. Nie potrafi samodzielnie formułować pytań. Nie potrafi poprawnie klasyfikować, analizować, wnioskować. Rozpoznaje większość liter. Mylnie odtwarza ich kształt liter i ich połączenia. Ma problem z utrzymaniem pisma w liniaturze.  Nie potrafi poprawnie odwzorować tekstu pisanego i drukowanego. Nie pisze z pamięci i ze słuchu. Czyta z pomocą literowania. Wszelkie polecenia wykonuje tylko z pomocą nauczyciela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDUKACJA   MATEMATYCZNA

6

Uczeń samodzielnie rozwiązuje zadania tekstowe, stosując różne metody. Sprawnie liczy obiekty, dostrzegając regularności dziesiątkowego systemu liczenia. Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie do 100. Układa własne złożone zadania matematyczne. Swobodnie posługuje się w praktyce jednostkami: monetarną, masy, długości, czasu. Bierze udział w konkursach matematycznych na terenie szkoły i poza nią.

 

5

              Uczeń swobodnie posługuje się określeniami kierunków. Klasyfikuje przedmioty wg. kilku cech. Liczy od lewej do prawej i odwrotnie. Dostrzega symetrię i rysuje drugą połowę figury symetrycznej. Posługuje się pojęciem liczby naturalnej we wszystkich jej aspektach – kardynalnym, porządkowym           i miarowym. Bezbłędnie porównuje dwie dowolne liczby w zakresie 10 (słownie i z użyciem znaków < > = ). Oblicza sumy i różnice, manipulując konkretami – liczmanami lub przedmiotami realnymi (bez ograniczania zakresu liczbowego). Układa proste zadania tekstowe według formuły. żnicuje przedmioty cięższe, lżejsze. Mierzy długości posługując się odpowiednim przyborem. Wie, do czego służy kalendarz i potrafi z niego korzystać. Rozpoznaje będące w obiegu monety i banknoty. Potrafi narysować podstawowe figury geometryczne. Odczytuje czas na zegarze w takim zakresie, który pozwala mu orientować się w ramach czasowych szkolnych zajęć            i domowych obowiązków.

 

4

Uczeń posługuje się pojęciami : mniej, więcej, tyle samo. Ma przyswojone pojęcie liczby naturalnej. Przelicza w przód i wspak w zakresie 10.

Stosuje poprawnie znaki < > =  porównując liczby w zakresie 10. Określa położenie przedmiotów na płaszczyźnie i w przestrzeni. Klasyfikuje obiekty: tworzy kolekcje, np. zwierząt, zabawek, rzeczy do ubrania. Dostrzega regularność w prostych motywach graficznych (np. szlaczkach). Rozkłada liczbę na składniki. Oblicza sumy i różnice, manipulując konkretami – liczmanami lub przedmiotami realnymi w zakresie do 10. Zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie, stosując zapis cyfrowy i znaki działań. Mierzy długości krokami, stopami. wie, że towar w sklepie jest pakowany według wagi. Odmierza ilość płynu kubkiem i miarką litrową. Nazywa dni w tygodniu i miesiące w roku. Rozpoznaje będące w obiegu monety i banknot o wartości 10 zł.

 

3

              Uczeń określa wzajemne położenie przedmiotów. Czasem myli określenia kierunków. Rozróżnia pojęcia:  większy , mniejszy, dłuższy, krótszy, wyższy, niższy. Klasyfikuje przedmioty według jednej cechy. Przelicza przedmioty w zakresie 10. Dodaje i odejmuje tylko przy użyciu konkretów. Pod kierunkiem nauczyciela rozkłada liczbę jednocyfrową na składniki. Rozpoznaje i nazywa podstawowe figury geometryczne. Wie, do czego służy kalendarz. Rozumie sens ważenia przedmiotów. Rozpoznaje będące w obiegu monety. Wymaga pomocy przy rozwiązaniu prostego zadania z treścią.

 

2

              Uczeń błędnie określa położenie przedmiotów na płaszczyźnie i w przestrzeni. Tworzy proste  zbiory, ale popełnia pomyłki przy badaniu ich liczebności.  Przelicza wolno do 10 , myli kierunek przeliczania. Nie dostrzega

regularności w prostych motywach graficznych ( np. szlaczkach). Myli znaczenie znaków mniejszości i większości. Nie potrafi rozłożyć liczby na składniki, dodawać i odejmować przy użyciu konkretów. Nie rozumie zadań tekstowych i graficznych, nie rozwiązuje ich nawet z pomocą nauczyciela. Wykazuje brak zainteresowania zajęciami. 

 

 

 

 

 

EDUKACJA  MUZYCZNA

                            6

              Uczeń prezentuje swoje umiejętności wokalne i gry na instrumentach podczas uroczystości klasowych i szkolnych. Poszerza swoje zdolności poza szkołą . Wiedzą i umiejętnościami dzieli się z kolegami. Swoje uzdolnienia wykorzystuje w środowisku lokalnym reprezentując szkołę.

5

              Uczeń czysto śpiewa indywidualnie i zbiorowo piosenki z różnego repertuaru z akompaniamentem i bez. Wyraża nastrój i charakter muzyki, pląsając i ta...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin