Ekonomia (gr. Oikos + nomos – zasada gospodarowania w gosp. domowym)
· nauka społeczna, dotyczy sposobu gospodarowania
· nauka teorio-poznawcza, jej zadaniem jest poznanie zjawisk gospodarczych oraz wyznaczenie celów, środków, tzn. w głównym zarysie wyznaczenie kierunku polityki gosp.
· przedmiotem jej jest gospodarowanie, zaś istota jego polega na tym, że rozporządza się ograniczonymi środkami, a ,a się wiele celów do realizacji
Zasada racjonalnego gospodarowania - jest jednym z kluczowych pojęć w ekonomii, w myśl którego podmiot dokonuje takiej alokacji ograniczonych zasobów, które optymalizują korzyści, jakie z tego czerpie.
Zasada racjonalnego gospodarowania może być sformułowana w dwóch wymiarach:
1. Maksymalizacja efektów, przy założonym poziomie nakładów ( max efekt, constans nakłady – najw. wydajność)
2. Minimalizacja nakładów, przy założonym poziomie efektów (min nakłady, constans efekt – najw. oszczędność)
Racjonalność postępowania wymaga, aby podmiot zbierał i analizował przy pomocy rozumu wszystkie informacje niezbędne do podjęcia właściwej decyzji o alokacji zasobów. Oznacza to, że postulat racjonalności wymaga od podmiotu znajomości wszystkich tych informacji oraz zdolności do ich właściwego przetworzenia.
Ekonomia
MIKROEKONOMIA - podaje sposób postępowania na poszczególnych rynkach, bada rynki w ramach całej gospodarki, zajmuje się zachowaniem poszczególnych jednostek na rynku (konsumentów, przedsiębiorstw i innych organizacji)
MAKROEKONOMIA – dotyczy zagadnień w skali całej gospodarki, opis zjawisk i prawidłowości jako całości, sposób działania rynku, dochód narodowy, równowaga na rynku itp., bada gospodarowanie społ. jako całości
Funkcje ekonomi:
- funkcja poznawcza – poznaje rzeczywistość, bada, określa, opisuje, przewiduje występowanie, przebieg i konsekwencje zjawisk ekonomicznych w procesie gospodarczym- funkcja aplikacyjna (zastosowawcza) – formułuje wskazówki dla rzeczywistości gospodarczej, dla budowania polityki gospodarczej ( do strategii gospodarczej )
Prawo Kopernika-Greshama 1526 – traktat o biciu monety: jeżeli w obiegu mamy dwa rodzaje pieniądza o tej samej wartości nominalnej, to pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy, który jest chowany w postaci skarbu.
Jean-Baptiste Say - francuski przedsiębiorca i ekonomista, przedstawiciel francuskiego nurtu ekonomii klasycznej, prawo rynków Saya sprowadza się do tego, że podaż sama stwarza popyt (zakłada podażowy charakter gospodarki narodowej – popyt jest bierny i zawsze dostosowuje się do podaży). Say zakłada też implicite, że rynek działa w warunkach wolnej konkurencji. W takiej sytuacji kryzys nadprodukcji może wystąpić jedynie w obliczu czynników zewnętrznych, np. klęsk żywiołowych. Twierdził, że nie można ingerować w gospodarkę, kryzys sam się cofnie, gospodarka się wyreguluje.
John Maynard Keynes – 1883-1946 – zmienił teorię, sam przeżył wielki kryzys w USA. Interwencjonizm państwowy - państwo powinno być aktywne na scenie fiskalnej i monetarnej państwa - Keynes twierdził, że w okresie dekoniunktury państwo może łagodzić jej skutki społeczne i ekonomiczne przez bezpośrednie "pompowanie" pieniędzy podatników w gospodarkę. W okresie dekoniunktury zachodziło jego zdaniem zjawisko samonapędzającego się "zwijania" gospodarki, polegającego na jednoczesnym spadku produkcji wynikającego ze zmniejszania się podaży na rynku i automatycznym ubożeniem społeczeństwa powodującego dalsze zmniejszanie podaży. Aby zlikwidować to niekorzystne zjawisko należało zdaniem Keynesa wpompować w tym okresie sztucznie (wbrew autonomicznym tendencjom graczy rynkowych) pieniądze do gospodarki oraz tworzyć miejsca pracy (np. roboty publiczne) finansowane przez państwo, zaś w okresie koniunktury "przykręcać finansową śrubę", poprzez ograniczanie podaży pieniądza.
Systemy społeczno-gospodarcze
faszyzm - (z włoskiego fascio – wiązka, związek), kierunek polityczny powstały po I wojnie światowej, jako opozycyjny wobec działalności socjalistów i komunistów. Głoszący hasła skrajnie nacjonalistyczne, antydemokratyczne i antyliberalne, zmierzający do stworzenia państwa totalitarnego i monopartyjnego. Zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej faszyzm stanowił jeden z najbardziej wstecznych kierunków w dziejach ludzkości. Gospodarka państwa faszystowskiego była przykładem silnego modelu etatystycznej gospodarki rynkowej, tzn. że państwo respektowało istnienie własności prywatnej i nie zakazywało funkcjonowania prywatnej przedsiębiorczości, ale prowadziło bardzo silny interwencjonizm gospodarczy, a powiązania z wielkimi koncernami lub zakładami nie odbywały się na zasadzie procentowego udziału państwa w danej spółce lecz zwyczajnych zleceń-kontraktów desygnowanych przez państwo do poszczególnych przedsiębiorstw (nawet prywatnych). Model gospodarki państwa faszystowskiego zakładał przede wszystkim gospodarowanie na rynku wewnętrznym. Totalitaryzm odrzuca gospodarcze współdziałanie z innymi, a więc wspomożenie własnego przemysłu poprzez nałożenie wysokich ceł na artykuły importowane wiązało się z identyczną polityką innych państw, które uczestniczyły w wymianie handlowej z państwem faszystowskim a w konsekwencji oznaczało to swoistą alienację gospodarczą państwa totalitarnego.
socjalizm - (łac.societas - wspólnota) - wieloznaczne pojęcie, odnoszące się do prób zmniejszenia nierówności społecznych i upowszechnienia świadczeń socjalnych, lub poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe, korporacyjne lub spółdzielcze). Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalistycznego wolnego rynku, ograniczenie własności prywatnej oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej. Socjalizm w marksizmie to typ państwa i społeczeństwa, w który przekształca się kapitalizm i który poprzedza komunizm: jego cechą konstytutywną jest zasada "od każdego według jego zdolności, każdemu według jego pracy". Jako "socjalistyczną" określano także gospodarkę planową, a także politykę gospodarczą zwiększającą równość ekonomiczną kosztem wolności gospodarczej. Narzędziami takiej polityki były: redystrybucja dochodu narodowego (progresywne podatki, dotacje do towarów i usług); towarów i usług; nacjonalizacja (najczęściej upaństwowienie) środków produkcji, także wspieranie spółdzielczości.
komunizm - (z łaciny communis – wspólny, powszechny), zbiór poglądów ideologicznych i zbudowany na tej podstawie program polityczny dążący do stworzenia bezklasowego społeczeństwa, wprowadzenia zasad egalitaryzmu i zniesienia własności prywatnej. Społeczeństwo komunistyczne miało być ujednolicone pod względem przekonań i zachowań politycznych. Elementy ideologii komunistycznej (np. dotyczące sprawiedliwości) można spotkać zarówno u Platona, jak i Tomasza z Akwinu. Wielki przemysł spowodował masową migracje ludności wiejskiej do miast co spowodowało wytworzenie się wielu metropolii. Zazwyczaj robotnicy byli słabo opłacani i źle traktowani przez co zwiększał się w szybkim tempie niedostatek ich rodzin. Warunki bytowania proletariatu sprawiały, że stawał się on podatny na nowe ideologie, które zmieniłyby ich rozpaczliwą sytuacje. W połowie XIX wieku Karol Marks i Fryderyk Engels sformułowali teorie filozoficzną i ekonomiczną komunizmu. Lenin ustanowił specjalnym dekretem nowy model gospodarczy zwany “komunizmem wojennym”. Polegał on na bezwzględnym podporządkowaniu wszystkich dziedzin gospodarki wojnie prowadzonej przez bolszewików. Zatem produkcja przemysłowa nastawiona została na cele wojskowe, a żywność była rekwirowano chłopom. Taka polityka gospodarcza spowodowała w Rosji nie bywałe szkody, ponieważ zmalała produkcja przemysłowa i rolna co w konsekwencji wywołało głód w miastach. W 1921 roku na zjeździe partii komunistycznej przyjęto program nowej polityki gospodarczej mającej wydźwignąć kraj z ruiny. Otrzymała ona oficjalną nazwę - Nowa Ekonomia Polityczna (NEP), który zakładał przyzwolenie władz na drobną własność prywatną i znosiła obowiązek przymusowego dostarczania przez chłopów płodów rolnych. Dzięki tej polityce Związek Radziecki bardzo szybko zdołał podnieść się ze zniszczeń i poprawić warunki bytowania wielu mieszkańców .
gospodarka centralnie sterowana - model gospodarki nakazowo-rozdzielczej, zakładający ustalanie cen, płac oraz charakteru produkcji i redystrybucji na poziomie centralnego planu. dominuje państwowa własność środków produkcji. Cechy: państwo zarządza przedsiębiorstwami , ustala ceny, płace, limity i kontyngenty (brak konkurencji), cele gospodarcze są określone przez centralne planowanie, główne decyzje dotyczące poziomu zużycia zasobów struktury produkcji , jej podziału i organizacji są określone przez organ centralny
gospodarka sterowana przez rynek - to taka, w której decyzje dotyczące zakresu i sposobu produkcji, podejmowane są przez suwerenne podmioty gospodarcze, kierujące się własnym interesem i postępujące zgodnie z zasadami racjonalności gospodarowania. W tym systemie gospodarczym bardzo ważnym czynnikiem jest konkurencja. Prowadzi ona do obniżania cen produktów i usług oraz do podnoszenia ich jakości. Dzięki temu że występuje zjawisko konkurencji potencjalny nabywca (produktów, usług)ma bardzo dużą możliwość wyboru. Podmiotami gospodarki rynkowej są: gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, administracja państwowa, władza lokalna
Transformacja gospodarcza
System kapitalistyczny – funkcjonuje wolny rynek, konkurencja – osoby oferują swoje towary na rynku – prywatna własność środków produkcji! prawo maksymalizacji zysku
Etapy: kapitalizm wolnokonkurencyjny - dużo drobnych producentów- ceny kształtuje rynek (koszty produkcji)- producenci nie mają wpływu na wysokość cen- wielkość zysku jest taka sama w podobnej wlk producentów -mobilność kapitałuwolna konkurencja doprowadza do monopolizacji gospodarki dwiema drogami: odkładanie zysku indywidualnego na zwiększenie kapitału początkowego – koncentracja kapitałucentralizacja kapitału – łączenie kapitałów indywidualnych w jedenmonopol – sprzedawca ma wyłączność na sprzedaż, dyktuje warunki sprzedaży, cenyoligopol – np. pare marek oferuje swoje wyroby, usługi duopol - sytuacja na rynku, gdy mamy dwóch producentów dyktujących ceny i warunki sprzedażygospodarka państwowo-monopolistyczna
system socjalistyczny – początek XX wiek, MarksSpołeczna własność środków produkcji, podział wg potrzebMechanizm i jego funkcja polega na tym, że poszczególne jednostki gospodarcze podejmują decyzje wg swoich celów i preferencji. Mówimy że mechanizm rynkowy ma charakter mechanizmu expost. Drugi mechanizm przy pomocy którego steruje się gospodarką jest to centralne sterowanie, na gtóre składa się centralne planowanie i zarządzanie.
Gospodarka kapitalistyczna/socjalistyczna80% własność prywatna,20% własność państwa, wolny rynek,gospodarka kapitalistyczna 20% własność prywatna,80%własność państwa,gospodarka centralnie sterowana,gospodarka socjalistyczna
system ex ante – gospodarka centralnie sterowana
Funkcjonują trzy schematy transformacji z gospodarki socjalistycznej do kapitalistycznej:
1. Szokowa (np. Polska)
2. Powolna
3. Przyłączeniowa (np. Niemcy)
Październik/grudzień 89 ogłoszony został program stabilizacji gospodarczej, który nosi nazwę planu Balcerowicza. Składa się on z trzech płaszczyzn:
· makroekonomiczna stabilizacja
stłumienie inflacji za pomocą takich środków jak ograniczenie deficytu państwa, zmniejszenie tempa wzrostu masy pieniądza na rynku, podwyższenie oprocentowania lokat, kontrola wzrostu płac, stabilizacja kursu walut
· mikroekonomiczna liberalizacjawprowadzenie ustawt o wolności gospodarczej, czyli o zakładaniu własnych firm, zniesienie ograniczeń w imporcie, eksporcie, zniesienie kontroli cen
· głęboka przebudowa instytucjonalnatworzenie całych segmentów nowego ustroju gospodarczego, prywatyzacja przedsiębiorstw, reforma systemu podatkowego, służb celno-podatkowych, budowa giełdy papierów wartościowych i instytucji finansowych
Mechanizm funkcjonowania rynku (prawo popytu i podaży)
Popyt – zapotrzebowanie stwarzane na rynku na dane dobra przez producentów i konsumentów przy określonej cenie towaruPopyt efektywny – rzeczywisty popyt na rynku, mający pokrycie w sile nabywczej konsumentów i producentówPopyt potencjalny – popyt poparty chęcią zakupuPopyt jednostkowy – popyt pojedynczej osoby na określone dobroPopyt globalny – popyt wszystkich konsumentów na określone dobro
Podaż – ilość dóbr i usług oferowanych na rynkuPodaż potencjalna – ilość towarów i usług, która pogłaby być na rynku, gdyby wykorzystane były wszystkie moce produkcyjnePodaż efektywna – rzeczywista podaż na rynku
Czynniki kształtujące popyt:
· cena dóbr komplementarnych i substytucyjnych
· dochody konsumenta
· gusty i upodobania, np. wiek, wykształcenie, środowisko, płeć
Di – popyt na dane dobroPij – cena dobra komplementarnegoM – modaY – dochody
Di = f(Pij,Y,M)
Paradoks Giffena! sytuacja ekonomiczna, w której popyt na dane dobro wzrasta pomimo wzrostu ceny. Sytuacja taka ma miejsce przy bardzo niskich dochodach konsumentów i przy wzroście cen dóbr niższego rzędu, zwanych dobrami Giffena. Cena dobra Giffena jest relatywnie niższa od innych substytutów lub dane dobro nie posiada bliskich substytutów (np. chleb), dlatego popyt rośnie.
Przy dobrach komplementarnychjeśli popyt na dobro komplementarne spada ze względu na wzrost jego ceny to popyt na dane dobro tez spada
Przy dobrach substytucyjnychjeśli popyt na dobro substytucyjne spadnie pod wpływem wzrostu jego ceny, to popyt na dane dobro wzrosniedobra luksusowe
potrzeby niższego rzędu
Paradoks Veblena! dotyczy dóbr luksusowych i najbogatszych grup społecznych, jest to wzrost wielkości popytu na dobra luksusowe mimo wzrostu cen tych dóbr. Posiadanie takich dóbr jest środkiem dowartościowania się, dlatego popyt na nie jest tym większy, im mniej ludzi je posiada, i – paradoksalnie – rośnie wraz z ceną. Przyczyna tego zjawiska tkwi w chęci ukazania przez najzamożniejsze grupy społeczne swojego statusu materialnego za sprawą posiadanych dóbr luksusowych. Przykładami tego rodzaju dóbr są rzadkie dzieła sztuki i markowe ubiory znanych projektantów mody.Efekt Veblena i efekt spekulacyjny.D - popytP - cenaQ - ilość jednostek towaru
Podaż na dane dobro:
Si = f(Pi,K,dostępność)K – koszty produkcjidostępność do srodków wytwórczychPi – cena dobrawzrost ceny-> wzrost podaży należy rozróżnić wielkość popytu i zmianę popytuzmiana wielkości popytu jest spowodowana zmianą wielkości ceny i jest odzwierciedlona ruchem po krzywej popytuprzesunięcie krzywej popytu po układzie współrzędnych odzwierciedla wpływ innych czynników na popyt niż cena tego towaruidentyczną sytuację jak przy popycie obserwujemy w przypadku podaży. Zmianę wielkości podaży spowodowaną wysokością ceny danego towaru odzwierciedla ruch po krzywej podaży. Działanie innych czynników pozacenowych.
Miarą ilościowych zmian popytu, dochodu czy innych czynników jest elastyczność. Elastyczność odpowiada na pytanie o ile zmieni się Y jeżeli zmienna X zmieni się o daną wielkość, lub o ile procent zmieni się zmienna Y, jeżeli zmienna X zmieni się o dany %.
Rodzaje elastyczności popytu:
· Cenowa – elastyczność popytu względem ceny danego dobra
· Dochodowa – elastyczność popytu względem dochodu
· Mieszana – elastyczność popytu na dane dobro względem ceny dóbr komplementarnych i substytucyjnych
wartość negatywna (-)
dDi – przyrost popytu
dDi = D0 – D1
D0 – okres początkowyD1-okres następnyEcenowa = zmiana popytu (%) : zmiana ceny (%)
1. Ec > 1Elastyczność większa od jednostki oznacza iż wzrost ceny o 1 powoduje spadek popytu o więcej niż 1. Mówimy wówczas że popyt jest elastyczny.
2. Ec = 1Elastycznośc równa 1 oznacza, że zmiana ceny o 1 powoduje zmianę popytu również o 1, popyt jest proporcjonalny
3. Ec < 1Elastyczność mniejszaa od jednostki oznacza iż spadek ceny o 1 powoduje wzrost popytu o więcej niż 1.
4. Ec - > nieskończonośćMimo braku zmiany ceny popyt może zmieniać się bardzo silnie na + i – . Mówimy wówczas, że popyt jest doskonale elastyczny.
5. Ec = 0Zmienia się cena towaru, a konsument nie reaguje – dobra podstawoweZmiana ceny w górę lub w dół powoduje zmianę popytu bliską zeru. Popyt jest doskonale nieelastyczny.
Pj – dobro komplementarne
Y – dochody
Pi – cena danego dobra dobro normalne – dobro wyższego rzęduCena równowagi – cena satysfakcjonująca producentów i konsumentów, występuje wówczas, gdy popyt jest równy podaży.
Czasem producenci proszą państwo o skup interwencyjny, gdy cena równowagi jest poniżej ich oczekiwań – nadwyżka podaży nad popytem (nadwyżka towarowa). Rząd może ustalić sztywną cenę, wyższą od ceny równowagi – cena minimalna. Cena minimalna powinna zapewnić producentowi zwrot kosztów wytwarzania i minimalny zysk.
...
vvasyl89