Zagadnienie5b.doc

(27 KB) Pobierz

5b. Dialektologia historyczna- jej przedmiotem badań są dialekty staropolskie. Za cel stawia sobie rekonstrukcję staropolskiego zróżnicowania dialektalnego.  Dialektologia historyczna w swoich badaniach posługuje się dwiema podstawowymi metodami, tj.:

a) metodą filologiczną (analiza językowa zabytków),

b) metodą retrospekcji (wnioskowanie na podstawie zjawisk typowych dla współczesnych gwar ludowych).

Podstawa metody filologicznej to źródła pisane, w których zarejestrowane są cechy dialektalne bądź występują uwagi o dialektyzmach. Te dane stanowią materiał do odtwarzania historycznego układu terytorialnego dialektów. 

Dialektologia historyczna posługuje się także metodami, zbliżonymi do tych, które stosuje się w gramatyce historycznej. Są to:

1) metoda historyczno-porównawcza,   

2) metoda rekonstrukcji wewnętrznej.

Metoda historyczno-porównawcza sprowadza się do wyboru starszego elementu spośród cech (składników) różnych dialektów ze sobą spokrewnionych. Metoda rekonstrukcji wewnętrznej zmierza do ustaleń, który z dwóch procesów (zjawisk, elementów) jest wcześniejszy chronologicznie. Dialektologia historyczna posługuje się również teorią falową, według której każda zmiana językowa powstaje w określonym punkcie geograficznym i rozchodzi się z niego we wszystkich kierunkach po obszarze zajętym przez nosicieli danego języka. Teoria ta stanowi podstawę geografii językowej; pozwala również ustalać chronologię zjawisk, przyjmuje się bowiem, że cechy występujące na peryferiach są chronologicznie wcześniejsze. Takim archaizmem peryferycznym jest np. akcent inicjalny w gwarze podhalańskiej.  Dialektologia historyczna miała duży wpływ na rozwój języka ogólnego. Materiałową podstawę dialektologicznej charakterystyki języka literackiego w pierwszej fazie rozwojowej powolnej integracji regionalnych gwar piśmiennych stanowią zabytki :

-wielkopolskie: Kazania gnieźnieńskie ( koniec XIV wieku)

-środkowomałopolskie: Psałterz floriański (koniec XIV w.)

-północnomałopolskie: Kazania świętokrzyskie ( połowa XIV wieku),

-mazowieckie: Rozmowy mistrza ze śmiercią i Skarga umierającego ( XV wiek)

Pojawiły się różne poglądy na temat udziału poszczególnych cech dialektycznych w najstarszych zabytkach języka polskiego. Taszycki twierdził, że można stwierdzić w jakim dialekcie powstał dany zabytek na podstawie zawartych w nim cech dialektalnych. Urbańczyk sądził, że niejednokrotnie w obrębie jednego zabytku pojawiają się różne cechy, niekoniecznie pochodzące z jednego dialektu. Analizując poszczególne cechy, dochodzimy do wniosku, że poza brakiem mazurzenia w dialekcie wielkopolskim i zmiany –ch w –k różnice między tymi dialektami są raczej szczegółowymi rysami niż całością systemu. Że zaś jedne i drugie cechy istnieją w zabytkach, dowodzi, że język literacki się wtedy formował , kontynuując tendencje współdziałania dwu terytorialnych ośrodków powstania : wielko- i małopolskiego. Zabytki XIV wieku stanowią dowód na ścieranie się elementów różnych piśmiennych gwar regionalnych.  Te różnice dialektyczne zaczęto powoli usuwać, przyznając jednemu z wariantów charakter normy językowej.

         Podsumowując: rezultatem rozwoju języka doby staropolskiej  jest język narodowościowy. Staje się on językiem ogólnym w powolnym procesie integracji. Oparł się on na podstawie dialektu wielkopolskiego  i tradycje wielkopolskie odgrywają w nim znaczną rolę, nawet wówczas, gdy centrum życia politycznego i kulturalnego przeniosło się do Krakowa. Tam jednak, uczestniczące już dawniej w tym procesie elementy małopolskie przybierają na sile. W dziejach tego procesu trzeba wyróżnić dwie fazy :

              -fazę przedzabytkową ( wiek X-XII)

-fazę najstarszych zabytków (wiek XIV – XV)

W tej drugiej  fazie dokonują się też pierwsze próby  kształtowania i użycia gwary piśmiennej, zalążkowego języka literackiego. Integracja mogła się rozwijać tym bardziej, że rozbieżności podstawowych dialektów: wielkopolskiego i małopolskiego dotyczyły szczegółów, a nie systemu. Objawem i przybierającym na sile wynikiem procesu integracyjnego są tendencje normalizujące, mocniej ustalające się wraz ze schyłkiem średniowiecza.  Na ten okres przypada wzmocnienie podłoże dialektu małopolskiego.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin