Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 24.02.2009.docx

(18 KB) Pobierz

 

Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 24.02.2009

 

Temat zajęcia: Czary- Mary”- zabawy matematyczne kolorowymi nakrętkami

Cel główny: Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 3, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej

Cele szczegółowe: kształcenie zdolności logicznego myślenia, tworzenie dowolnych wzorów z kolorowych nakrętek, utrwalenie pojęcia „para”, grupowanie według kolorów, utrwalenie i nazywanie barw, wdrażanie do współpracy w grupach.

Metody: słowna- wypowiedzi dzieci do obrazków

                 czynna- zadań stawianych do wykonania

                oglądowa- demonstracja, pokaz

Formy: zajęcie z całą grupą, praca w grupach

Pomoce: 2 obrazki, „skrzynia skarbów”, kolorowe plastikowe nakrętki, gwiazdki na nitkach, kolorowe kartoniki, kartka „mapa”, płyta CD z dowolną muzyką

Przebieg

 

1)     Wstęp

N-l przebrany za wróżkę wita dzieci. Odkrywa na tablicy ściennej pierwszy obrazek.

- Co się dzieje na tym obrazku?

Następnie odkrywa drugi obrazek.

- Popatrzcie uważnie i powiedzcie czym się te obrazki różnią?

2)     Część główna

Zły czarodziej Abrakadabra zabrał królewnie Różyczce jej skrzynię ze skarbami i dla żartu schował ja gdzieś w waszej sali. Zostawił na szczęście mapę, która podpowie wam gdzie jej szukać.

N-l wyjmuje kartkę z obrazkiem szafy i strzałką.

- Jak myślicie co to może oznaczać?

- Gdzie powinnam szukać skarbu?

N-l zdejmuje z szafy skrzynię ze skarbami i pokazuje dzieciom jej zawartość.

Zanim oddam królewnie skrzynię ze skarbami, trochę się nimi pobawimy.

”Ile masz czarodziejskich kamyków?”- utrwalenie umiejętności przeliczania w zakresie 3

☺ ”Kto ma taki kolor jak ja?”- utrwalenie i nazywanie barw

”Kamyk do kamyka”- utrwalenie pojęcia „para”, układanie nakrętek parami wg. kolorów, wdrażanie do współpracy w grupach

„Segregowanie kamyków”- grupowanie wg. określonego przez n-la koloru

☺ ”Jakiego koloru brakuje?”- kształcenie zdolności logicznego myślenia, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej

☺” Obrazek dla królewny”- układanie dowolnej kompozycji według własnego pomysłu.

Zabawa orientacyjno- porządkowa „Kolorowe gwiazdki”- wyrabianie poprawnej reakcji na pauzę w muzyce i  spostrzegawczości

Taniec w kole z wróżką do piosenki :Hej biały walczyk”- zachęcanie do tworzenia koła wiązanego, rytmicznego poruszania się             

       3)Zakończenie zajęcia

         Podsumowanie

         - W co się razem bawiliśmy?

         - Czy potraficie liczyć do 3? (pokażcie na swoich paluszkach)

         - potraficie wymienić kolory gwiazdek              ?             

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin