Konspekt zajęć Co robimy w dzien, co robimy w nocy.doc

(24 KB) Pobierz
Konspekt zajęć hospitowanych w dniu 18

Konspekt zajęć hospitowanych w dniu 18.02.2011

 

 

Temat zajęć: ”Co robimy w dzień? Co robimy w nocy?” – zabawa dydaktyczna

 

Cele: Zapoznanie dzieci ze zjawiskiem powstawania dnia i nocy , klasyfikacja obrazków według dwóch cech, rysowanie linii prostych po śladzie

 

Metody: słowna; objaśnienia, wypowiedzi

                 czynna; zadań stawianych do wykonania

                 oglądowa; pokaz, demonstracja

 

Formy; indywidualna, grupowa

 

Pomoce; obrazki do klasyfikacji, sylweta słońca i księżyca, tamburyno, sylweta dwustronna do zabawy ruchowej, karty pracy.

 

PRZEBIEG

 

Wstęp do zajęcia- Opowieść ruchowa

 

Jest dzień. Słoneczko obudziło się, przeciągnęło i ziewnęło szeroko. Powolutku zaczęło się wznosić coraz wyżej i wyżej na niebie. Świeciło, świeciło , aż się bardzo tym zmęczyło i zaczęło opadać coraz niżej i niżej , aż w końcu zasnęło.

Jest noc Zza chmur wychylił się księżyc . Spacerował po niebie, zaglądał ciekawie  w okna, bawił się w ganianego z chmurkami, aż zmęczony zasnął.

I znów słonce się obudziło i wędrowało po niebie, a gdy zasnęło na niebie pojawił się księżyc.

 

- jaka to jest pora gdy na niebie świeci słońce?

- Jaka to pora kiedy na niebie jest księżyc?

 

„Zgadnij co robię?” -Zabawa pantomimiczna

Nauczyciel pokazuje czynności , a dzieci odgadują co dzisiaj robił. Następnie chętne dzieci pokazują wykonywane przez siebie czynności a nauczyciel i rówieśnicy odgadują.

 

Część główna

 

Ćwiczenie klasyfikacyjne

 

Chętne dzieci wybierają obrazek i umieszczają go pod sylwetą słońca lub księżyca w zależności od tego , czy sytuacja na obrazku ma miejsce w dzień czy w nocy.

(Można spróbować uzasadnić swój wybór).

Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzień, noc”

Dzieci maszerują w rytm tamburyna . Na hasło ”dzień ”i symbol słońca  - naśladują (podskakującą piłeczkę, mycie się, czesanie, jedzenie…itp. ), a na symbol i  hasło „noc”- kucają i ” zasypiają” na dywanie.

Ćwiczenie graficzne

Dzieci dorysowują żółtą kredką promienie słońca  dookoła koła wyciętego z żółtego papieru, naklejonego na kartce, symbolizującego słońce.

Zakończenie zajęcia, podsumowanie zdobytych wiadomości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin