GRY I ZABAWY W NAUCZANIU ORTOGRAFII
Opracowała: mgr Anna Furtas
Zabawa jest podstawową formą aktywności dzieci, wykonywaną głównie dla przyjemności. Pomaga w poznawaniu rzeczywistości, a także zaspakaja indywidualne i społeczne potrzeby dziecka.
Pośród wielu rodzajów zabaw wyróżnia się również te, które wymagają od dziecka większego wysiłku umysłowego. Zabawy te nazwano zabawami dydaktycznymi.
W okresie wczesnoszkolnym, obok zabaw, pojawiają się również gry dydaktyczne. Każda gra zawiera pewne normy, które w czasie jej trwania muszą być przestrzegane. Uczy ona współdziałania i współzawodnictwa. Chociaż gra jest pewną formą zabawy, zachowuje właściwe sobie cechy, głównie przez obowiązujące w niej reguły.
Zabawy i gry dydaktyczne wykorzystują, a zarazem rozwijają procesy poznawcze i operacje myślowe (spostrzegawczość, pamięć, uwagę, wyobraźnię, myślenie, porównywanie, kojarzenie, rozumowanie itp.).
Gry i zabawy dydaktyczne nie tylko więc bawią dzieci i sprawiają im przyjemność, ale umożliwiają im również poznawanie, utrwalanie i rozszerzanie wiadomości.
W procesie nauczania ortografii najistotniejszym zadaniem jest wyrobienie tzw. czujności ortograficznej czyli umiejętności dostrzeżenia i zastosowania danej reguły ortograficznej.
Aby skutecznie nauczyć ortografii należy wielokrotnie powtarzać. Owo powtarzanie nie może być nudne, ale powinno być urozmaicone.
Stosowanie różnorakich gier i zabaw dydaktycznych w nauczaniu ortografii powoduje, że uczniowie wielokrotnie obcują z danym wyrazem ( z określoną trudnością ortograficzną), ale zawsze w inny sposób. Nauka ortografii oparta jest w ten sposób na wszystkich rodzajach pamięci: wzrokowej, słuchowej, ruchowej i emocjonalnej.
Warto podkreślić, że wszelkie ćwiczenia wykonywane mechanicznie, bez wysiłku i uczuciowego zaangażowania, sprzyjają utrwalaniu błędów.
Gry i zabawy dydaktyczne oprócz aktywności emocjonalnej, własnych zainteresowań, koncentracji uwagi, uczą także dokładności i wytrwałości w pokonywaniu trudności, dbałości o poprawność pisania oraz zmuszają do indywidualnej, samodzielnej pracy.
Wiadomości, które uczeń wykorzystuje do rozwiązywania zagadek, krzyżówek, rebusów itp. zostają utrwalane, a wiedza staje się bardziej operatywną. Poznawane reguły i normy ortograficzne nie są już wtedy pustymi formułami.
Gry i zabawy dydaktyczne powinny zatem wspierać, wspomagać i wzbogacać tradycyjne ćwiczenia ortograficzne.
Do najczęściej spotykanych gier i zabaw dydaktycznych stosowanych w nauczaniu ortografii należą:
- rebusy
- zagadki
- logogramy
- eliminatki
- plątaninki
- rozsypanki literowe i sylabowe
- rozsypanki obrazkowo-wyrazowe
- wyszukiwanie w podanych wyrazach innych wyrazów
- układanie krótszych wyrazów z dłuższego, poprzez przestawianie liter
- rymowanki
- odczytywanie zaszyfrowanych wyrazów
- labirynty z hasłami
- przeskakiwanki
- teksty z lukami
- domina ortograficzne
- suwaki ortograficzne
1. Stosując rebusy należy pamiętać, aby wykonywane w nich rysunki były proste i jednoznaczne.
jas
( jaskółka )
bu +
( budzik )
O = nik
( piórnik )
2. Zagadki powinny być związane z aktualnie opracowywaną tematyką. Przygotowują one uczniów do rozwiązywania problemów, do udzielania trafnych odpowiedzi. Rozwijają wyobraźnię dzieci i urozmaicają lekcje.
Aby zagadka spełniała swoją rolę musi zawierać trzy elementy: wiedzę, pytanie i odpowiedź ukrytą w zadaniu.
Nie chodzą, lecz skaczą
nad stawem, po łące.
Gdy wieczór zapadnie,
dają ładny koncert.
( żaby)
Wszyscy o niej mówią, że kwiatów królowa. Bywa herbaciana, biała i różowa. ( róża)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony. ( ogórek)
Co to za kłębuszek- w liściach sobie leży?
Ma on długie kolce, nazywa się ... ( jeżyk)
Ma parę uszek i rudy kożuszek,
puszysty ogonek- ale nie ptaka. Co umie robić?Po drzewach skakać. ... ( wiewiórka)
Mieszka w ZOO zwierzak duży,chyba z tysiąc kilo waży.Paszczą kłapie niby bramąi wciąż nudzi się tak samo. ... ( hipopotam)
Stoi urocza w zielonych warkoczach, wesoła w blasku słońca, a wszyscy mówią – płacząca. ... ( wierzba)
Ma on nóżkę nie ma buta,
ma kapelusz- nie ma głowy.
Czasem gorzki i trujący.
Często smaczny jest i zdrowy. ... ( grzyb)
3. Logogramy łączą w sobie umiejętność pisania i czytania. Większą wartość mają te, które nie tylko w rozwiązaniu końcowym, ale także we wszystkich wyrazach pomocniczych „ukrywają” trudności ortograficzne.
Rozwiąż krzyżówkę.
7. 5. 6. 8.
3. 1. 2. 4.
1
2
3
4
5
Iwa.4