Ostatni rok pokoju.doc

(25 KB) Pobierz
T; Ostatni rok pokoju

T; Ostatni rok pokoju

 

              Po objęciu władzy w Niemczech Hitler rozpoczął zbrojenia. Wbrew postanowieniom traktatu wersalskiego budowano w niemieckich fabrykach samoloty wojskowe, czołgi i ciężkie działa, a w stoczniach duże okręty wojenne i łodzie podwodne. Wszyscy młodzi Niemcy powoływani byli do służby wojskowej, która stała się obowiązkowa. Aby uniknąć krytyki za swe postępowanie, Niemcy wystąpiły z Ligi Narodów, do której wcześniej zostały przyjęte. Zawarły sojusz z Włochami i Japonią, które też dążyły do podbojów innych krajów.

              Realizację swoich planów podboju Europy Hitler rozpoczął od przyłączenia Austrii. Wojska hitlerowskie wkroczyły do niej w marcu 1938 r. Austria stała się częścią hitlerowskich Niemiec.

              Zachęcony faktem, iż żaden rząd nie wystąpił w obronie Austrii, Hitler zażądał od Czechosłowacji oddania Sudetów, gdzie obok Czechów mieszkali także Niemcy. Czechosłowacja miała sojusz wojskowy z Francją. Rząd francuski nie poparł jednak Czechosłowacji. We wrześniu 1938 r. w Monachium na spotkaniu z Hitlerem i Mussolinim premierzy rządów Francji i Anglii zmusili rząd czeski do oddania Niemcom Sudetów.

              Po Czechosłowacji miała przyjść kolej na Polskę. W trakcie rozmów polsko-niemieckich, dotyczących Zaolzia, które zajęła wówczas Polska, strona niemiecka zażądała od rządu polskiego zgody na przyłączenie do Niemiec Gdańska i prawa zbudowania przez polskie Pomorze autostrady i linii kolejowej, które stanowiłyby własność Niemiec i nie podlegałyby kontroli ze strony polskiej. Rząd polski odpowiedział odmownie na te żądania. W marcu 1939 r. Hitler ponowił żądania, ale rząd polski nie zmienił swego stanowiska.

              W marcu wojska hitlerowskie zajęły Czechy i Morawy. Politycy brytyjscy i francuscy zaczęli wreszcie rozumieć, że kolejne ustępstwa wobec Niemiec nie uratują pokoju. Na przełomie marca i kwietnia najpierw Wielka Brytania, a następnie Francja oświadczyły, że gwarantują Polsce pomoc na wypadek napaści niemieckiej. W odpowiedzi Niemcy zerwały z Polską pakt o nieagresji. Hitler wydał rozkaz przygotowania planu napaści na Polskę.

              Polska, choć kilka razy słabsza od Niemiec, postanowiła się bronić. Dzięki ofiarności społeczeństwa starano się lepiej uzbroić armię. Oczekiwano też skutecznej pomocy od Francji i Wielkiej Brytanii, których rządy mimo wszystko chciały uniknąć wojny lub opóźnić jej rozpoczęcie. Próbowały one zawrzeć sojusz antyniemiecki ze Związkiem Radzieckim. Jednak przywódca radziecki Józef Stalin nie ufał państwom zachodnim.

              Jednocześnie Hitler zaproponował rządowi radzieckiemu podpisanie układu o nieagresji. Stalin zdecydował się przyjąć propozycję niemiecką i 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie popisano odpowiedni układ. Hitler i Stalin postanowili dokonać nowego podziału Europy. Ziemie polskie miały być podzielone między Niemcy i Związek Radziecki.

              W sierpniu 1939 r. wojska niemieckie stały już w pobliżu granic Polski i czekały na rozkaz do ataku.

 

Zapamiętaj!

W sierpniu 1939 r. Hitler i Stalin postanowili dokonać nowego rozbioru Polski.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin