PODBIAŮ POSPOLITY.docx

(25 KB) Pobierz



 

PODBIAŮ POSPOLITY

Tussilago farfara

Od czasów Hipokratesa podbiaů byt cenionym lekiem na kaszel i choroby oskrzeli. Co do tego zgodni byli zarówno Galen jak i úw. Hildlegarda.
Dzisiaj nadal jest stosowany w zioůolecznictwie. Surowcem zielarskim liúcie i kwiaty. Koszyczki kwiatowe trzeba zbieraă, gdy tylko zacznŕ sić rozwijaă, bez szypuůek. Liúcie zbiera sić bez ogonków, od maja do czerwca. Suszy sić je na sůońcu lub w piekarniku, w temperaturze okoůo 40st C, moýliwie szybko, bo czerniejŕ. Najlepiej suszyă w piekarniku, gdyý wolno schnŕ. Do sporzŕdzenia domowego syropu uýywamy kwiatów úwieýych.

POÝYTEK DLA ZDROWIA

Liúcie i kwiaty podbiaůu majŕ zastosowanie jako úrodek wykrztuúny (silniej dziaůajŕ kwiaty), przeciwskurczowy, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i osůaniajŕcy (do tego celu lepsze liúcie) w obrćbie dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.
Odwary z kwiatów i liúci podbiaůu uýywane w zapaleniach gardůa, oskrzeli, przy mćczŕcym kaszlu, trudnoúciach w odkrztuszaniu zalegajŕcej plwociny (równieý u palaczy). Odwar sporzŕdza sić z 1 ůyýki kwiatów i liúci na 1 szklankć wody i pije 3-4 razy dziennie po 1 szklanki mićdzy posiůkami (dzieci - 1 ůyýka 4 razy dziennie).
W tych samych chorobach moýna równieý poleciă nastćpujŕcŕ mieszankć zióů: podbiaů pospolity, ziele tymianku, owoce anyýu i liúcie prawoúlazu poůŕczyă w jednakowych iloúciach. Odwar przygotowany z 1 ůyýki mieszanki na 1 szklankć wody stosowaă jak wyýej. Podbiaů poůŕczony w równych czćúciach z siemieniem lnianym, prawoúlazem i kwiatami krwawnika ůagodzi dolegliwoúci zwiŕzane z chorobŕ wrzodowŕ ýoůŕdka i dwunastnicy.

POÝYTEK DLA URODY

Kto ma tůustŕ cerć, moýe z powodzeniem podleczyă odwarem z kwiatów podbiaůu. Przygotowuje sić go nastćpujŕco - 2 ůyýki suszonych koszyczków kwiatowych zalewa sić 1 szklankć wody i gotuje przez 5 minut. Po 10 minutach odcedza i uýywa do okůadów lub przemywania twarzy.
Odwar taki dziaůa korzystnie równieý przy wypryskach i tak zwanych plamach ýóůciowych. Moýna teý w tych przypadkach ůŕczyă podbiaů z zielem ruty i rdestu ptasiego (w jednakowych iloúciach ]

http://www.ziola-leki.pl/index-2.html 


Podbiaů pospolity na astmć i nieýyty oskrzeli

Wůaúciwoúci (zastosowanie): przede wszystkim podbiaů pospolity posiada wůaúciwoúci przeciwastmatyczne i wykrztuúne dlatego stosuje sić podbiaů w postaci odwaru z liúci w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i w przypadku nieýytów oskrzeli.
W aptekach lub sklepach zielarskich dostćpne syropy podbiaůowe, które przeciwdziaůajŕ kaszlowi. Kwiaty i liúcie podbiaůu posiadajŕ wůaúciwoúci przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, w postaci okůadów pomagajŕ w leczeniu otară naskórka, zranień, owrzodzeń i obrzćków. Wykazujŕ takýe dziaůanie moczopćdne ale w minimalnym stopniu. Naleýy teý wspomnieă, w medycynie ludowej wywar z korzeni stosowany byů w leczeniu goúăca, tćýyczki oraz padaczki.
Odwar z liúci, korzeni i kwiatów dodawany do kŕpieli ůagodzi stany zapalne skóry oraz úwiŕd, usuwa trŕdzik i wypryski oraz zapobiega przetůuszczaniu sić cery. Okůady z liúci pomagajŕ w przypadku stůuczeń i zwichnićă. Odwar z kwiatów leczy schorzenia kobiece, takie jak nadýerka szyjki macicy, stany zapalne pochwy oraz upůawy.
Dawkowanie: w przypadku nieýytu oskrzeli i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych jako lek przeciwastmatyczny i wykrztuúny stosujemy odwar z liúci podbiaůu, jednŕ ůyýkć rozdrobnionego suszu zalewamy jednŕ szklankŕ wody i gotujemy w garnku z przykrywkŕ przez 2-3 minuty od momentu zawrzenia. Po upůywie tego czasu mieszankć przecedzamy i pijemy 2-3 razy na dzień po ź szklanki.

http://www.1000rad.pl/podbial-pospolity-na-astme-i-niezyty-oskrzeli 


Podbiaů pospolity ( Tussilago farfara)

Te ýóůte kwiaty czćsto kojarzŕ sić z wiosnŕ. Bywa uciŕýliwym chwastem, ale jest to roúlina majŕca zastosowanie lecznicze, rzadziej kulinarne. Do tego celu nadajŕ sić můode liúcie oraz koszyczki kwiatowe.
W kwiatach znajdziemy olejki lotne, ýóůty barwnik, úluzy, garbniki, gorycze i inne. Podobnie jak w kwiatach, w liúciach znajdziemy úluzy, garbniki a takýe kwasy organiczne, dekstryny, inulinć, glikozyd tusilaginć, karoteny, witaminy oraz spore iloúci potasu i cynku.
Podbiaů znany jest gůównie z leczniczego dziaůania w uporczywym kaszlu, pomocniczy jest w podraýnieniach górnych dróg oddechowych. Czćstokroă jest jednym ze skůadników mieszanek zioůowych stosowanych mićdzy innymi w nieýytach ýoůŕdka, nadciúnieniu czy teý arteriosklerozie.
W lecznictwie ludowym- úwieýe liúcie pomagajŕ na rany, susz jest stosowany do sporzŕdzania herbatki a takýe do wyrobu leczniczego miodu i syropu przeciwkaszlowego 

Podbiaů, Boýe oczko, Oúla stopa.

Surowcem liúcie i kwiaty.

Skůad i dziaůanie.

Kwiaty podbiaůu zawierajŕ olejek eteryczny,flawonoidy,úluzy,gorycze,karoteny i garbniki. W liúciach znajdujŕ sić w duýych iloúciach úluzy,garbniki olejki eteryczne ,flawonoidy, fitosterole, organiczne(galusowy),cholina,inulina,gorycze i sole mineralne(duýo cynku,manganu i potasu). W liúciach jest mniej olejku eterycznego niý w kwiatach,a wićcej úluzu i goryczy (tussilaginy), Ma dziaůanie osůaniajŕce,wykrztuúnie,przeciwkaszlowe i przeciwskurczowo.

Zastosowanie w lecznictwie domowym.

Podbiaů naleýy stosowaă w schorzeniach górnych dróg oddechowych,przy suchym kaszlu, chrypce, uczuciu suchoúci gardůa,podraýnieniu dróg oddechowych u palaczy,w okresie rekonwalescencji po przebytej grypie. W nieýycie oskrzeli,jamy ustnej,gardůa i astmie. Zewnćtrznie jest stosowany w formie okůadów na podraýnienia skóry,owrzodzenia goleni,oparzenia,stůuczenia i siniaki a takýe na otarcia skóry i ukŕszenia owadów.

Postaă leku.

Odwar. ˝ ůyýki liúci podbiaůu zalaă szklankŕ wody o temperaturze pokojowej,ogrzewaă pod przykryciem przez 30 minut,potem odcedziă. Piă 2 -4 razy dziennie po ˝ szklanki odwaru.

Odwar z dodatkiem rumianku. 1 ůyýkć kwiatu podbiaůu i 1 ůyýkć kwiatu rumianku,zalaă szklankŕ wody o temperaturze pokojowej,ogrzewaă pod przykryciem przez 30 minut,odcedziă. Piă 2 -4 razy dziennie po ˝ szklanki odwaru.

Napar. 1 ůyýkć liúci podbiaůu i 1 ůyýkć prawoúlazu zalaă szklankŕ wrzŕtku przykryă na 20 minut,odcedziă. Piă wedůug prof. Muszyńskiego 2 -3 razy dziennie po 1 szklance naparu przy chrypce.

Syrop domowy moýna sporzŕdziă zasypujŕc úwieýe kwiaty lub liúcie cukrem.

Podbiaů wchodzi w skůad ogólnie znanych syropów wykrztuúnych oraz Pektosanu, Neopektosanu, i soku z podbiaůu Succus Farfarae.


Podbiaů, którego dro...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin