Według rozporządzenia MZ z dnia 3 lipca 2002 r., PN-ISO 11014-1 i Dyrektywy 91/155/EEC
KARTA CHARAKTERYSTYKI
NIEBEZPIECZNEJ SUBSTANCJI
Wydanie: I
Data wydania 10.05.02
Strona/stron 8/7
Nazwa:
1. IDENTYFIKACJA SUBSTANCJI
Nazwa substancji: 4-aminofenol [p-aminofenol, 4-hydroksyanilina]
Wzór chemiczny: C6H7NO
Producent:
2. SKŁAD I INFORMACJA O SKŁADNIKACH
Składnik stwarzający zagrożenie:
Nazwa chemiczna
% wag.
Symbole ostrzegawcze
Symbole zagrożenia (R)
100
123-30-8
204-616-2
Xn, N
20/22-40-50/53
3. IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ
Substancja niebezpieczna w myśl dyrektywy 1999/45/EEG.
Zagrożenie pożarowe: Substancja stała, palna. Spalając się, wydziela toksyczne gazy, pary i dymy.
Zagrożenie toksykologiczne: 4-aminofenol jest substancją szkodliwą. Działa silnie drażniąco na skórę i płuca. Ma ostry, nieprzyjemny zapach. Powoduje groźne uszkodzenia skóry i oczu.
Zagrożenie ekotoksykologiczne: 4-aminofenol działa bardzo toksycznie na organizmy wodne; może wywołać długo utrzymujące się zmiany w środowisku wodnym.
4. PIERWSZA POMOC
Uwaga: W pierwszej kolejności należy wyprowadzić poszkodowaną osobę ze skażonego 4-aminofenolem środowiska. Ułożyć na lewym boku z głową skierowaną w dół.
Zatrucie inhalacyjne:
1.
W przypadku wystąpienia takiej potrzeby – wykonać sztuczne oddychanie lub podać tlen – najlepiej, jeśli tego dokona osoba przeszkolona.
2.
Okryć kocami. Zapewnić pomoc lekarską.
Połknięcie:
W razie połknięcia, przepłukać usta wodą, wykonać płukanie żołądka lub wywołać wymioty z zastosowaniem węgla aktywnego.
Do chwili odtransportowania do szpitala choremu zapewnić spokój, leżenie i ciepło.
Skażenie oczu:
Przemyć skażone oczy strumieniem letniej wody przez 15-20 minut, przy wywiniętych powiekach.
Zapewnić pomoc okulisty.
Skażenie skóry:
Zdjąć skażone ubranie. Oczyścić mechanicznie skażoną skórę, przemyć dużą ilością wody, następnie alkoholem oraz wodą z łagodnym mydłem.
W przypadku gdy podrażnienie skóry nie mija, skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
5. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POŻARU
Szczególne zagrożenia:
Substancja palna. W ogniu wydzielają się toksyczne gazy, pary i dymy, w tym tlenki węgla i tlenki azotu.
Środki gaśnicze:
· woda gaśnicza,
· gaśnice pianowe, gaśnice płynowe z dodatkowym wodnym roztworem środka,
· gaśnice proszkowe z proszkiem gaszącym ABC lub BC.
Zalecenia szczegółowe:
Mały pożar gasić gaśnicą pianową lub proszkową (ABC lub BC), duży pożar gasić pianą gaśniczą lub rozproszonymi prądami wody.
Uwaga: Nie stosować zwartych strumieni wody na powierzchnię palącej się cieczy. Powoduje to rozrzucanie palącego się 4-aminofenolu, a tym samym rozprzestrzenianie ognisk pożaru. Zbiorniki narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury chłodzić wodą, a w miarę możliwości usunąć z zagrożonego obszaru.
6. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU NIEZAMIERZONEGO UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA
Zalecenia ogólne:
W przypadku wydostania się większej ilości 4-aminofenolu do środowiska, skażony teren należy wyizolować z otoczenia, a poza jego obręb wyprowadzić osoby postronne. W pierwszej kolejności odciąć źródło skażania środowiska. W razie potrzeby wezwać ekipy ratownicze.
Środki ochrony osobistej:
Unikać kontaktu z uwalniającym się 4-aminofenolem. Stosować ubrania ochronne z tkanin powlekanych, rękawice ochronne, okulary ochronne w szczelnej obudowie, a w przypadku obecności nadmiernych koncentracji pyłów – ochrony dróg oddechowych. Należy pamiętać o ograniczonym czasie działania ochronnego filtrów cząsteczkowych (filtr cząsteczkowy oznaczony kolorem białym i symbolem P2).
Usunąć źródło zapłonu, zabezpieczyć zbiorniki przed nagrzaniem, pary rozcieńczać rozproszonym strumieniem wody, starać się odciąć źródło skażenia środowiska (zamknąć dopływ cieczy, uszczelnić uszkodzone opakowanie i umieścić w opakowaniu awaryjnym), miejsce gromadzenia się cieczy (roztworu) obwałować, zebrane pozostałości przysypać niepalnym materiałem chłonnym, zebrać, skierować do ewentualnego zagospodarowania lub zniszczenia.
Zabezpieczenie środowiska:
Zabezpieczyć studzienki ściekowe. W przypadku skażenia wód powiadomić odpowiednie władze. Skażony grunt podlega wymianie.
7. POSTĘPOWANIE Z SUBSTANCJĄ I JEJ MAGAZYNOWANIE
Zapobieganie zatruciom:
Podczas stosowania 4-aminofenolu nie jeść, nie pić, unikać kontaktów z 4-aminofenolem, unikać wdychania pyłów i par, przestrzegać zasad higieny osobistej, stosować odzież i sprzęt ochrony osobistej, pracować w wentylowanym pomieszczeniu. Przechowywać w zamknięciu, poza zasięgiem dzieci.
Zapobieganie pożarom/wybuchom:
Wyeliminować źródła zapłonu, chronić zbiorniki przed nagrzaniem.
Magazynowanie:
W oryginalnych, właściwie oznakowanych opakowaniach w magazynie substancji szkodliwych, szkodliwych, w możliwie niskiej temperaturze. Na terenie magazynu przestrzegać zakazu palenia, spożywania posiłków. Zasady magazynowania określa norma PN-89/C-81400.
8. KONTROLA NARAŻENIA I ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ
Rozwiązania techniczne: Ogólne – niezbędne do prawidłowego przewozu, magazynowania i stosowania 4-aminofenolu. Sprawna wentylacja.
Ręce:
Rękawice z tworzywa powlekanego.
Oczy:
Okulary ochronne w szczelnej obudowie.
Drogi oddechowe:
dawid1981