FOKSTERIER SZORSTKOWŁOSY.doc

(66 KB) Pobierz
FOKSTERIER SZORSTKOWŁOSY

FOKSTERIER SZORSTKOWŁOSY

 

                                                         

 

Jedna z ras psów, należącą do grupy terrierów, zaklasyfikowaną do sekcji terierów wysokonożnych.

RYS HISTORYCZNY

Już w XIV wieku hodowano foksterriery, które towarzyszyły sforom psów gończych w czasie nagonki na lisa lub pracowały pod ziemią (wypłaszały z nor). Starszą odmianą są foksterriery gładkowłose. Szorstkowłose pojawiły się znacznie później, dopiero po roku 1814, dzięki pracy hodowcy angielskiego Jacka Russela, który poświęcił się hodowli różnych odmian terierów szorstkowłosych. W roku 1875 powstał w Anglii klub hodowców foksterierów (Fox Terrier Club), który jednak nie uznawał terriera szorstkowłosego. Do ich większej popularności doszło po roku 1913, kiedy to powstało Wire Fox Terrier Association. Organizacja zalegalizowała trymowanie, foksteriery szorstkowłose szybko wyparły foksterriera gładkowłosego. Skorygowana trymowaniem sierść dodawała psom urody, a szorstkość włosów lepiej chroniła psy przed wiatrem i zębami szkodników.

WYGLĄD

Bystry i ruchliwy, przy niewielkich wymiarach silny, o mocnym kośćcu. Nigdy nic może być jednak topornej ani ociężałej budowy. Jego konstrukcja jest doskonale wyważona, dotyczy to szczególnie wzajemnych proporcji pomiędzy mózgo- i trzewioczaszką. Podobnie wysokość w kłębie i długość tułowia mierzona od stawu barkowego do guza siedzeniowego są w przybliżeniu równe. W postawie foksterier przypominać ma konia myśliwskiego - huntera, który przy swym krótkim grzbiecie stoi pewnie na nogach, pokrywając nimi dużo terenu.

ZACHOWANIE I CHARAKTER

Po odpowiednim i cierpliwym szkoleniu foksterier może stać się psem posłusznym i zrównoważonym. Jest to pies ruchliwy, wesoły, ciekawski, o bardzo żwawym temperamencie.

UŻYTKOWOŚĆ

Foksterier jest psem o instynkcie łowieckim, sprawdzającym się nie tylko w pracy w norach, ale także na powierzchni, gdzie może być dzikarzem, plochaczem czy tropowcem. Chętnie pracuje także w wodzie. Zadaniem psa norowca jest mocne napieranie w norze na lisa aby ten szybko opuscil nore i by mysliwy czekajacy na gorze mogl go strzelic. Dlawienie pod ziemia nie jest wskazane gdyz wtedy lis jest nie do podniesienia przez mysliwego

SZATA I UMASZCZENIE

Dominującym umaszczeniem jest biały. Poza tym maść nie jest decydująca, ale pręgowanie i plamy czerwone, czekoladowo lub łupkowoszare są niepożądane. U foksteriera szorstkowłosego szata jest szorstka, twarda, gęsta, z tendencją do skręcania się. Powinna być tak gęsta i przylegająca, żeby przy rozgarnięciu jej palcami nie było widać skóry. Podszycie krótsze, bardziej miękkie i delikatniejsze niż włos okrywowy.

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Okrywa włosowa szorstkowłosych wymaga trymowania. Na nogach i brodzie sierści nie trymuje się, jedynie wyrównuje. Na grzbiecie powinna mieć długość 3-3,5 cm , na bokach i po obu bokach szyi 1-1,5 cm, a na głowie i uszach sierść powinna mieć tylko kilka milimetrów długości. Przejścia w trymowaniu między poszczególnymi częściami ciała powinny być łagodne, mało widoczne. Ze względu na to, że sierść na różnych częściach ciała przyrasta z różną intensywnością, trymowanie poszczególnych części ciała powinno być przeprowadzane stopniowo. Jest to rasa wymagająca wiele ruchu na świeżym powietrzu.


 

Psy Foksterier szorstkowłosy - zdjęcia

Psy Foksterier szorstkowłosy - zdjęcia

Psy Foksterier szorstkowłosy - zdjęcia

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin