DOMOWE KOSMETYKI.doc

(220 KB) Pobierz

DOMOWE KOSMETYKI

Stopy- przepisy

Na pękające pięty doskonale działa papka ziemniaczana i wywar z siemienia lnianego z dodatkiem witaminy A (wyciśnij do papki kilka kapsułek witaminy A). Tak przygotowany specyfik kładziemy na kwadrans na stopy. Takie codzienne postępowanie na pewno poprawi kondycję i wygląd stóp.

 

Cera sucha - maseczki

Bardziej niż inne wymaga nawilżenia, jak i natłuszczenia. Często odczuwa się „ciągnięcie” skóry.

Możesz używać mleczka i emulsji, a nie żelu do mycia twarzy. Tonik również dobieraj do suchej skóry (choć możesz użyć toniku z zielonej herbaty opisanego poniżej-wyjdzie taniej). Po oczyszczeniu skóry i tonizowaniu najlepszym kremem będzie półtłusty (krem nagietkowy lub rumiankowy Ziaja), lecz można też, np. co drugi dzień stosować krem intensywnie nawilżający (np. Vichy).

Rodzaj kremu zależy od tego, czy twoja skóra potrzebuje nawilżenia, czy natłuszczenia. Aby to sprawdzić połóż na twarz warstwę kremu nawilżającego, odczekaj aż się wchłonie i wtedy:  - jeśli odczuwasz naciągnięcie skóry, może to oznaczać, że musisz natłuścić skórę odpowiednim kremem,  -jeśli skóra bardzo szybko przyjęła kosmetyk, to posmaruj ją jeszcze raz i gdy czujesz ukojenie, to oznacza, że twoja skóra wymaga nawilżania (użyj kremu intensywnie nawilżającego lub smaruj twarz kremem kilka razy dziennie).

 

Domowa maseczka z siemienia lnianego


Łyżkę siemienia zalać szklanką wody i ugotować na gęstą papkę, ostudzić do temperatury pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gaz, na gazę nałożyć papkę, zdjąć po około 20 minutach, resztki zmyć tonikiem. Maseczka zmiękcza naskórek, wygładza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia. Musisz poprosić kogoś o pomoc w nałożeniu tej maseczki.

 

Domowa maseczka rumiankowa

Trzy torebeczki rumianku i łyżkę zmielonej szałwi wymieszać z wrząca wodą , dodać kilka kropli witaminy A+E, ostudzić do temperatury pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę, na gazę nałożyć papkę, zdjąć po około 20 minutach, resztki zmyć tonikiem.

 

Domowa maseczka owocowa

Rozetrzeć na miazgę trzy duże truskawki i kilka malin, dodać 1 łyżeczkę świeżej śmietanki, rozprowadzić na twarzy i szyi, zmyć po 15 minutach.
Uwaga! Ta maseczka może uczulać, zrób próbę z niewielką ilością maseczki położonej np. za uchem lub w zgięciu ręki.

 

Domowa maseczka z marchwi i twarożku
Łyżkę utartej marchwi zmieszać z jednym żółtkiem, łyżeczką twarożku oraz dodać kilkanaście kropli witaminy A. Dobrze wymieszaną masę nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Zdjąć maseczkę po około 20 minutach opłukać skórę zimną wodą i przetrzeć tonikiem.

 

Domowa maseczka wygładzająca
Łyżkę zmielonych płatków owsianych, 2 łyżeczki rozgrzanego miodu, jedno żółtko dokładnie wymieszać, masę nałożyć na twarz, szyje, dekolt. Po 10 minutach zmyć maskę z twarzy letnią, a następnie zimną wodą.

 

Domowa maseczka wybielająca i nawilżająca „ Ogórek”
Świeży ogórek pokroić w cienkie plastry i pokryć nim cala twarz, szyje i dekolt. Po 20 minutach zdjąć (nie przemywać ani woda ani tonikiem).

 

Domowa maseczka bananowa
Rozgniecionego banana wymieszać starannie z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i kilkoma kroplami soku z cytryny. Doskonale nawilża, wygładza, likwiduje podrażnien.

 

Domowa maseczka „ Pietruszka"
3 łyżki stołowe twarogu mieszamy z garścią świeżo posiekanej zielonej pietruszki i nanosimy na twarz i szyję. Zmywamy. Odświeża, uspokaja, odżywia.

 Maseczka do skóry suchej z żółtka kurzego

·         Na twarz lub dekolt kładziemy ręcznik zwilżony wcześniej gorącą wodą, ręczik musi byc gorący ale nie powinien parzyć. Ręcznik pozostawiamy na kilka minut aby dobrze rozgrzać skórę.

·         Zdejmujemy ręcznik i nakładamy świeże żółtko kurze. Okład pozostawiamy na ok. 30 minut

·         Zmywamy maseczkę chłodną wodą (najlepiej użyć wody przegotowanej)

Żółtko kurze jest bogate w wiele odżywczych składników, zawiera dużo witaminy A i cholesterolu.

 

MASECZKI NA CERĘ SUCHĄ I WRAŻLIWĄ

Maseczka z awokado

Miękki, dojrzały owoc awokado dzielimy wzdłuż na połówki. Miąższ jednej połówki mieszamy z połową żółtka, zakrapiamy kilkoma kroplami soku z cytryny. Powstałą pastą smarujemy twarz i szyję, po 20 minutach zmywamy ciepłą wodą.

Działanie: Działa ożywczo i doprowadza do skóry odżywcze składniki. Pielęgnuje cerę suchą, szorstką i wrażliwą.

 

Maseczka bananowa

Dojrzały banan rozgniatamy widelcem i mieszamy ze śmietaną lub twaro­giem na gęstą masę. Nanosimy na skórę i po 15 minutach zmywamy letnią wodą.

Działanie: Wygładza i ożywia cerę suchą i wrażliwą.

 

Maseczka z żółtka (I)

Jedno żółtko mieszamy z łyżeczką do herbaty miodu pszczelego, zakrapiając odrobiną oliwy z oliwek. Nakładamy pędzelkiem i po 20 minutach zmywamy ciepłą wodą.

Działanie: Odżywia skórę i wygładza ją. Nadaje się szczególnie do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.

 

Maseczka z żółtka (II)

Jedno żółtko mieszamy z kilkoma kroplami słodkiego olejku migdałowego, zakrapiając całość cytryną. Mieszaniną smarujemy twarz i szyję, po 5 — mak­symalnie po 10 minutach — zmywamy letnią wodą.

Działanie: Maseczka działa oczyszcząjąco i odświeżająco — stosować szczególnie przy cerze wrażliwej.

 

Maseczka z płatków owsianych

Dwie łyżki stołowe jak najdrobniejszych płatków owsianych mieszamy z mlekiem lub słodką śmietaną do konsystencji gęstej papki i doprowadzamy do wrzenia, trzymając przez chwilę na ogniu. Nanosimy na twarz i szyję, po 20 minutach zmywamy letnim mlekiem.

Działanie: Ożywia i wygładza cerę normalną, suchą i wrażliwą.

 

Maseczka malinowa

Widelcem rozgniatamy garść świeżych malin, mieszamy z odrobiną kremu do ciała, słodką śmietaną i łyżeczką do herbaty miodu pszczelego aż do powstania pasty, którą nanosimy na twarz i szyję. Nakrywamy wilgotnym kompresem, po 20 minutach zmywamy ciepłą wodą.

Działanie: Odżywcze i wygładzające; maseczkę stosujemy na cerę suchą i wrażliwą.

 

Maseczka marchwiana

Jedno żółtko, nieco świeżego soku z marchwi i kilka kropli oliwy z oliwek ucieramy aż do powstania majonezu. Stosujemy na skórze szyi i twarzy. Mniej więcej po 30 minutach zmywamy gorącą wodą.

Działanie: Wpływa ożywczo na cerę suchą.

 

Maseczka majonezowa

Ucieramy kilka kropli soku cytrynowego z połówką żółtka, dodając tak długo oliwę z oliwek, aż powstanie majonez. Smarujemy nim twarz i szyję, po upływie pół godziny zmywamy ciepłą wodą.

Działanie: Ożywcze i wygładzające przy cerze suchej, szorstkiej i zwiot­czałej.

 

Maseczka olejkowa

Maseczki olejkowej nie nanosi się na skórę bezpośrednio — kawałek waty mniej więcej wielkości twarzy, z dziurami na nos i usta, nasączamy lekko podgrzanym olejkiem migdałowym lub olejkiem z awokado, można również zastosować zwykłą oliwkę z oliwek. Okład winien poleżeć na twarzy co najmniej przez 25 minut, potem oklepujemy twarz chusteczką kosmetyczną, by zebrać pozostałości nie wchłonięte przez skórę.

Działanie: Ocieplony olejek jest znakomitym czynnikiem uspokajającym i wygładzającym suchą, szorstką, skłonną do podrażnień cerę.

 

Pasta Poppaeana

Jest to klasyczna maseczka mączna, składająca się z gęstej masy mleczno-pszennej. Mąkę pszenną rozrabiamy w ciepłym mleku aż do powstania gęstej papki, którą dosyć grubo nakładamy na twarz. By utrzymać ją dłużej w stanie ciepłym, dodatkowo przykrywamy twarz gorącym, wilgotnym kompresem. Po dwudziestu minutach zmywamy ją ciepłym mlekiem.

Działanie: Odżywia i wygładza skórę; należy ją stosować na cerę suchą, wrażliwą oraz mieszaną.

 

Maseczka twarogowo-miodowa

W dwu stołowych łyżkach twarogu rozrabiamy jedną łyżkę stołową pod­grzanego miodu pszczelego. Jeśli mamy cerę bardzo suchą, możemy dodać kilka kropli olejku ze słodkich migdałów. Po 30 minutach zmywamy letnią wodą.

Działanie: Odświeża i wygładza cerę suchą i szorstką.

 

Maseczka śmietankowa

Robimy pastę z dwu łyżek stołowych twarogu, słodkiej śmietanki i połowy żółtka. Nakładamy na twarz i po 15 minutach zmywamy ciepłą wodą.

Działanie: Ożywia i oczyszcza, wygładza i nasyca cerę suchą i nadwrażliwą.

 

Cera tłusta i trądzikowa - maseczki

 

Tłusta cera jest najczęściej odwodniona dlatego potrzebuje nawilżenia., zwłaszcza, gdy stosuje się kosmetyki blokujące produkcję serum (Łoju – walka z krostkami przy pomocy preparatów wysuszających). Nie potrzebuje dodatkowego natłuszczania, ale  dobrze jest brać codziennie witaminy z grupy .

Do właściwej pielęgnacji potrzebne są:

-              żel do mycia twarzy (Avon, dr Irena Eris, Synergie, itp.) lub mleczko (lecz beztłuszczowe), ew. delikatne mydło ( np. Palmolive, Luksja, Dove) Mydło najlepiej używać bardzo rzadko, gdyż nie można skóry nadmiernie wysuszyć.

-              tonik antybakteryjny-bezalkoholowy (Avon, dr Irena Eris, Synergie, itp.), ew. można użyć miejscowo na wypryski rozcieńczonego 1:5 roztworu arniki górskiej lub ziół szwedzkich, ale tylko raz dziennie przez okres 3 dni po czym zrobić przerwę ok. tygodnia i powtórzyć

-        krem nawilżający (np. Nivea Soft, aloesowy Naturals lub brzoskwiniowy Avonu, Hydrafresh L’Oreal, Synergie Fresh)

Punktowo na dzień możesz używać korektora lub żelu, który pomoże wyleczyć pryszcze. Jeśli masz ślady po wypryskach użyj soku z cytryny lub  kremu wybielającego, który kupisz w każdej aptece. Najważniejsze! Nie wyciskaj krostek. Wiem, że trudno się powstrzymać, lecz później efekty są opłakane. Raz w tygodniu zrób sobie peeling np. z otrąb lub maseczkę z płatków owsianych (przepisy poniżej). Gdy czujesz, że twoja cera potrzebuje nawilżenia, jest sucha i ściągnięta, to wtedy, najlepiej na noc, bo wtedy skóra przyjmuje najwięcej substancji odżywczych, nałóż grubą warstwę kremu nawilżającego lub półtłustego.

Maseczka oczyszczająca dla cery tłustej z zaskórnikami
Wymieszać po łyżce stołowej utartego owocu dzikiej rózy, kwiatu rumianku, kwiatu lawendy, kwiaty czarnego bzu i ziela mięty. Zalej to wszystko szklanką wody i zagotuj. Po dokładnym wymieszaniu nałóż na twarz. Przykryj kilkakrotnie złożonym kawałkiem gazy i gorącym ręcznikiem. Po 15 minutach spłucz twarz letnią, a następnie zimną wodą.
 

Domowa maseczka ziołowa

Przygotuj łyżkę zmielonych bratków polnych, łyżkę zmielonego skrzypu oraz łyżeczkę dobrze roztartych świeżych drożdży. Wszystkie produkty dokładnie wymieszaj z przegotowana wodą. Uzyskaną masę nałóż na twarz, trzymaj po przykryciem z gazy około 20 minut. Twarz należy umyć letnia wodą następnie przemyć tonikiem.

 

Domowa maseczka drożdżowa

Łyżkę drożdży zamieszać z przegotowaną zimną wodą, dodać kilkanaście kropli soku cytrynowego. Papkę nałożyć na twarz i pozostawić do Całkowitego wyschnięcie. Następnie zwilżonymi opuszkami palców roztasowywać maseczkę na skórze przez kilka minut. Na koniec twarz opłukać zimną wodą i przetrzeć tonikiem dla cer tłustych.

 

Domowa maseczka z kiszonej kapusty

Garść kiszonej kapusty rozłóż na twarzy i szyi, przykryj wilgotnym kompresem. Ściąga rozszerzone pory, odświeża.

 

Domowa maseczka jabłkowa

Składniki: białko z 1 jajka, jabłko. Ubij białko kurze na sztywną pianę i wymieszaj z tartym jabłkiem. Matuje skórę, ściąga pory.

 

Domowa maseczka „Gruszka”

Jedną gruszkę przepołowić na pół, usunąć pestki. Owoc rozgnieść, dodać trochę mleka w celu uzyskania jednolitej masy. Na twarzy trzymać od 10 -15 minut.

 

Domowa maseczka owsiana

Łyżkę zmielonych płatków owsianych, skrzypu oraz kilka kropel soku z cytryny dokładnie rozetrzeć, dodać gorącą wodę, dokładnie wymieszać. Uzyskana papkę nałożyć na twarz, trzymać około 15 minut. Zmyć letnią, przegotowana wodą.

Przed nałożeniem maseczek, powinnaś dokonać dokładnego demakijażu twarzy. Jeżeli nie masz w domu mleczka lub śmietanki możesz samodzielnie wykonać tego typu specyfik.

 

Domowe mleczko do demakijażu

Produkty:

100ml maślanki

Łyżeczkę miodu

Łyżkę soku z cytryny

Wymieszaj je dokładnie, twoje domowe mleczko do twarzy gotowe.

 

Domowe kompresy

Podczas omawiania pielęgnacji skóry normalnej zapoznałyście się z kompresami. Jednak przypomnę kilka podstawowych zasad:

Nie stosuj kompresów, jeżeli masz rozszerzone naczynk

Zioła należy parzyć w naczyniach niealuminiowych

Przed nałożeniem kompresu sprawdź jego temperaturę, nie powinien być zbyt gorący.

Dla skóry tłustej odpowiednimi ziołami będą skrzyp polny oraz krwawnik.
Przygotowanie: łyżkę skrzypu oraz krwawnika zalać 3 szklankami zimnej wody i parzyć pod przykryciem, około 20 minut. Przecedzić, w otrzymanym płynie maczać chusteczki i przykładać do twarzy.

 

Sposoby na podpuchnięte oczy
Najczęściej kiedy budzimy się rano mamy podpuchnięte oczy. Natychmiastowa pomoc to okłady z esencji herbacianej lub z 2 torebek zwykłej herbaty ekspresowej. Po zaparzeniu torebki włóż na godzinę do lodówki. Po wyjęciu trzymaj je na zamkniętych oczach przez około 15 minut. Na zaczerwienione powieki pomagają okłady z tamponów nasączonych ciepłym mlekiem. Najprostszym jednak sposobem jest domowa łyżka. Wystarczy, że włożymy 2 łyżki na 15 minut do zamrażalnika. Zaraz po wyjęciu przyłóż je do powiek wypukłą stroną, kołysz je z góry na dół i na boki przez 5 minut.

Maseczka miodowa na sprężysty biust i gładki dekolt
Do pół szklanki ciepłego mleka dodaj łyżkę miodu i drożdże w proszku, papkę nałóż na skórę na 10 minut. Efekt pojędrniający będzie lepszy, gdy przed nałożeniem kosmetyku zafundujesz tym partiom skóry zimny prysznic.

Maseczka na aksamitne ciało
Maseczka z jogurtu naturalnego z dodatkiem 2 łyżek miodu i soku z cytryny. Wszystko wymieszaj i nałóż na skórę pleców (na ok. 15 - 20 minut ).Nawilży ją, oczyści i ściągnie pory.

Maseczka ziemniaczana na piękne dłonie
Do 2-3 ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków należy dodać 2-3 łyżki mleka, ciepłą papkę nakładamy na ręce i pozostawiamy na 15 minut. Po zmyciu wklepujemy krem.

Maseczka jogurtowa na dłonie
Do jogurtu naturalnego (lub twarożku )dodaj łyżeczkę oleju (np:z kiełków pszenicy ) i posmaruj dłonie na 10 minut.

Maseczka regenerująca
Przygotowanie maseczki jest bardzo proste. Wystarczy obrać ze skórki i zetrzeć na tarce średniej wielkości surowego ziemniaka i taką papkę nałożyć na 20 minut na twarz. Następnie twarz spłukujemy letnią lub chłodną przegotowaną wodą (może być mineralna ).

Maseczka z miodu i avocado
Rozetrzyj 2 łyżki avocado i dodaj 2 łyżki miodu i żółtko. Nałóż na twarz. Jest to maseczka wyjątkowo bogata w związki, które odżywiają i nawilżają skórę.

Maseczka z suszonych śliwek
Ta maseczka ma obrzydliwy wygląd, ale ma świetny wpływ na cerę. Usuwa podskórne zanieczyszczenia i wygładza skórę. Zalej wrzątkiem 2 suszone śliwki. Zostaw je w miseczce, dopóki nie zmiękną, a następnie rozetrzyj je. Wodę, która została po śliwkach, użyj do zagotowania około połowy filiżanki płatków owsianych. Rozetrzyj śliwki i zmieszaj je z płatkami. Dodaj do tego tyle miodu, żeby papka uzyskała lepką konsystencję. Jeszcze ciepłe nałóż na twarz, zostaw na 20 minut i zmyj ciepłą wodą.

Maseczka z rzodkwi do cery tłustej
Maseczka ta doskonale oczyszcza i zmniejsza pory, pomaga także przy łojotoku. Umyty korzeń rzodkwi, zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i wymieszaj z serem. Nałóż otrzymaną papkę na twarz na 15 minut, a następnie zmyj przegotowaną wodą.

Maseczka oczyszczająca pory z glinki leczniczej
Dwie kopiaste łyżki glinki leczniczej zmieszaj z łyżką ciepłej oliwy i dodaj kilka kropel ciepłej wody, aż powstanie łatwa do rozsmarowania papka. Maseczkę nałóż na twarz, a po 30 minutach zmyj ją dokładnie. Maseczkę stosuj raz w tygodniu. Dzięki niej Twoja skóra będzie oczyszczona, pory zwężone, a zmiany ropne przysuszone.

Maseczka z korzenia ślazu
Kopiastą łyżkę korzenia ślazu wymieszaj z łyżką miodu i kilkoma kroplami ciepłej wody, aż powstanie papka. Nałóż ją na twarz i pozostaw na godzinę, a potem dokładnie zmyj ciepłą wodą. Maseczka ta świetnie się sprawdza w przypadku skóry z rozszerzonymi porami - rozjaśnia ją i łagodzi podrażnienia. Stosowana raz w tygodniu daje zadziwiające efekty.

Maseczka z drożdży
Kostkę drożdży wymieszaj z odrobiną letniego mleka tak, aby powstała łatwa do rozsmarowania papka. Następnie dokładnie nałóż ją na twarz oraz dekolt i poczekaj, aż wyschnie. Kiedy wyschnie ścierasz ją palcami. Maseczkę z drożdży można stosować tak często jak chcesz. Usuwa zanieczyszczenia ze skóry, otwiera pory i powoduje dokrwienie skóry.

 

Maseczka z jabłka do cery tłustej z trądzikiem

·         Duże kwaśne jabłko umyć i zetrzeć na tarce, dodać dwie łyżki stołowe miodu pszczelego i dokładnie wymieszać, dodać drobnych płatków owsianych (łyżkę lub dwie jako zagęstnik ułatwiający utrzymanie maseczki na twarzy) i wymieszać,

·         Nałożyć maseczkę na twarz i pozostawić na 10 - 15 minut

·         Zmyć twarz chłodną wodą

 

Tonik do twarzy i dekoltu

·         Do pół szklanki maślanki dodajemy jedną łyżkę stołową świeżego soku z cytryny i łużeczkę od herbaty miodu pszczelego. Dokładnie mieszamy wstrząsając.

·         Nakładamy tonik na skórę nasączoną watką lub tamponem kosmetycznym.

·         Po ok 10 minutach zmywamy tonik wodą

Tonik przeznaczony jest do cery tłustej. Działa ochronnie i obniża wydzielanie sebum.

 

 

Tonik do cery tłustej

·         Garść zielonych igieł sosnowych zagotować w wodzie mineralnej, ostudzić, przelać do butelki

·         Przemywać twarz tonikiem z pomocą tamponu kosmetycznego.

Tonik ma działanie ściągające i odkażające.

 

 

MASECZKI NA CERĘ TŁUSTĄ I TRĄDZIKÓWATĄ

Maseczka białkowa

Białko działa silnie naciągająco, zwężając jednocześnie pory skóry, dlatego należy używać go tylko wtedy, gdy z konkretnego powodu w bardzo szybkim czasie chcemy ożywić zmęczoną i wiotką cerę. Możemy je nakładać bezpośrednio na twarz lub najpierw ubić na sztywną pianę, przy czym do piany dodaje się kilka kropli soku cytrynowego. Mniej więcej po 10 minutach maseczkę zmywamy letnią wodą zakropioną cytryną.

Działanie: Napina, ożywia i wygładza. Najlepiej nadaje się do cery tłustej, źle ukrwionej i starzejącej się.

 

Maseczka ogórkowa

Cieniutko pokrojone plasterki świeżego ogórka układamy na całej powierz­chni twarzy i szyi. By plasterki się nie zsuwały i dłużej pozostały wilgotne, przykrywamy je wilgotnym kompresem. Maseczka powinna pozostawać na skórze przez około 20 minut.

Działanie: Ściąga i odświeża, znakomita przeciw powiększonym porom przy cerze tłustej i trądzikowatej.

Kuracja drożdżowa

Przy cerze trądzikowatej stosujemy kurację drożdżową, zarówno wewnętrz­nie, jak i zewnętrznie. Dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, połykamy kawałek drożdży piekarskich mniej więcej wielkości orzecha laskowego. Jedno­cześnie raz w tygodniu stosujemy maseczkę drożdżową na twarz. Przygotowanie jej jest bardzo proste: drożdże piekarskie rozrabiamy letnim mlekiem, aż powstanie półpłynna, dająca się smarować pasta, którą przy pomocy pędzelka pokrywamy twarz i szyję. Gdy tylko masa skrzepnie, zmywamy ją letnią wodą.

Kurację taką winno się stosować przez cztery do sześciu tygodni, najlepiej wiosną i jesienią.

Działanie: Oczyszcza i wygładza cerę trądzikowatą.

 

Maseczka z gliny leczniczej

Glina lecznicza jest znakomita do robienia papek z różnorodnymi płynami — w zależności od tego, z czym ją wymieszamy, otrzymamy papki o określonych właściwościach leczniczych. Wymieszana jedynie z ciepłą wodą, napina i wy­gładza skórę wiotką, tłustą, o powiększonych porach. Glina lecznicza nadaje się również do nakładania na trądzikowate partie ramion i pleców. Powinna pozostawać na skórze aż do stwardnienia. Jeśli chcemy nieco złagodzić silnie n...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin