Wierszyki na powitanie gości.doc

(154 KB) Pobierz
Wierszyki na powitanie gości

ódłem inspiracji do tworzenia tego scenariusza stały się teksty prac uczniowskich, opracowanych na lekcji języka polskiego pod moim kierunkiem oraz przedstawienie teatralne pt. „Czerwone Kapturki” napisane przez Zofię Wójcik.

 

Przedstawienie składa się z dwóch części: oficjalnej i teatrzyku. W części oficjalnej uczniowie prezentują się w odświętnych, biało-granatowych strojach, a w drugiej części zgodnie ze wskazówkami autorki scenariusza „Czerwone Kapturki”.

Ten program, z udziałem zaproszonych babć i dziadków, pokazali uczniowie klasy IV. W przedstawieniu może wziąć udział nawet 32 uczniów. Jeżeli klasa jest mniej liczna, można przydzielić uczniom tekst z części oficjalnej i z teatrzyku.

Proponowana scenografia ma za zadanie stworzenie ciepłej, domowej atmosfery. W realizacji zadania można wykorzystać następujący projekt.

Część centralną sceny, przy ścianie zajmuje kominek, na nim pamiątki rodzinne, stare fotografie, zegar, porcelana, itp. Nad kominkiem można zawiesić szable, pistolety lub reprodukcję malarską. U dołu przed paleniskiem leżą porąbane polana, a na dywaniku „śpi” pluszowy kot.

Z prawej strony kominka ukośnie ustawiony drewniany fotel bujany, przez oparcie którego przewieszony został wełniany szal lub chusta. Na siedzeniu fotela pozostawione babcine okulary. Z boku, na podłodze stoi wiklinowy kosz z różnokolorowymi włóczkami, w kłębek wbite druty z rozpoczętą robótką ręczną.

W lewej części sceny, bliżej widzów stoi stół przykryty obrusem, na nim kwiaty, dekoracyjna lampka z kolorowym abażurem, wokoło krzesła , na które usiądą uczniowie przedstawiający portrety babć i dziadków.

Zaproszeni goście siedzą na krzesłach w tradycyjnie ustawionych rzędach lub zajmują miejsca przy stołach nakrytych obrusem, ustawionych w literę V albo prosto, twarzą do sceny.

 

 

 

Piosenka: „Nasz najpiękniejszy dzień”.

Choć tyle zapomnianych dat,

zgubiłam kiedyś, gdzieś na ścieżce lat.

Ten jeden pośród innych dni

w pamięci mej na zawsze tkwi.

Ten najpiękniejszy dzień,

serca drgnień, czułych słów.

Jak kolorowy sen

wspomnień mgłą powraca znów.

Pragnieniem ust, dotykiem rąk,

zapachem bzu, czerwienią róż,

w nadziei mej radości łzą,

że właśnie dziś, że właśnie tu.

Ten najpiękniejszy dzień,

serca drgnień, czułych słów.

Jak kolorowy sen

wspomnień mgłą powraca znów.

Choć znowu stary złodziej czas

z tych kilku przyszłych lat okradnie nas,

tak bardzo ukryć przed nim chcę,

największy skarb ten jeden dzień.

Ten najpiękniejszy ...

 

Uczeń I :

Kochani Dziadkowie! Bardzo serdecznie witamy Was w naszej szkole. Cieszymy się ogromnie, że skorzystaliście z naszego zaproszenia i mimo tego zimowego chłodu, przyszliście obejrzeć nasze przedstawienie. Dedykujemy je Wam i mamy nadzieję, że będziecie się u nas dobrze czuli.

Uczeń II:

Niech nasze najszczersze, najgorętsze życzenia rozgrzeją Wasze serca. A życzymy: by zdrowie dopisywało Wam jak najdłużej, by najbliżsi pamiętali o Was i często odwiedzali dzieląc się dobrymi nowinami, by ludzie darzyli Was serdecznością, życzliwością i zrozumieniem, a emerytura pozwoliła godnie żyć.

Niech wnuczęta będą radością i promykiem słońca, a uśmiech gości każdego dnia.

Piosenka: „Sto lat”.

Uczeń III:

Przedstawimy teraz portrety babć i dziadków, widzianych oczyma wnucząt. Posłuchajcie.

Uczeń IV:

Moi dziadkowie i moje babcie mają bardzo wielkie serca. Każdego z nich darzę wielkim szacunkiem.

Babcia nazywa się Jadwiga. Często pomaga mi w lekcjach i zawsze, kiedy nie lubię obiadu, robi drugi, specjalnie dla mnie.

Moja druga babcia nazywa się Helena i lubi pracować w ogródku. Kiedy złamała rękę, płakała, że nie może pracować.

Mam także dwóch dziadków. Jeden z nich to Marian, siedzi w fotelu i ciągle wszystkimi kieruje. Drugi nazywa się Edmund i ma małą farmę, często do niego przychodzę.

 

Uczeń V:

Moja babcia ma 68 lat, czarne włosy i bardzo Ją kocham, bo jak byłam mała, to śpiewała mi kołysanki. Nigdy nie mogę się doczekać, kiedy będzie Dzień Babci, bo wtedy babcia mnie ściska i całuje, a ja Ją.

Moja Babcia piecze pyszne ciasteczka. Gdy jestem u Niej na wakacjach, zawsze budzi mnie zapach ciasteczek.

Chętnie pomagam babci w różnych pracach, czasami ma silne bóle pleców. Pojechałam nawet z Nią do lekarza, aby podtrzymać Ją na duchu. Bardzo się ucieszyłyśmy, gdy okazało się, że to nic groźnego.

Nie zamieniłabym mojej babci na żadną inną. Pozwoliła mi nawet zatrzymać znalezionego, wychudzonego kotka. Moja babcia jest po prostu bardzo kochana.

 

Uczeń VI:

Moi dziadkowie są kochani, zawsze doradzą w trudnych sytuacjach, wspierają, pocieszą ciepłymi słowami.

Moja babcia nazywa mnie Kwiatuszkiem, robi wszystko, abym miała jak najlepiej. Kiedy przyjeżdżam do babci zawsze już czeka coś dobrego: babcia mnie rozpieszcza, daje mi pieniądze i przywozi bułeczki.

Babcia Helcia jest dobrą babcią i kobietą. Nikomu nie dokucza, nie krzyczy na mnie i nie denerwuje się. Zawsze możemy o czymś porozmawiać. Mówię babci o szkole, a babcia opowiada mi o przygodach z dzieciństwa.

Moja babcia jest najmilszą babcią na świecie, nigdy o niej nie zapomnę.

 

Uczeń VII:

Moja babcia ma na imię Marianna. Bardzo ją kocham i szanuję. Gdy jest zmęczona i chora pomagam jej.

Gdy przyjedzie do mnie, bardzo się cieszę, a gdy odjeżdża, jest mi żal, że się wystarczająco nie nacieszyłam tą ważną dla mnie chwilą. Kocham ją tak bardzo, że tęsknię za nią, gdy jej nie ma.

Niestety, kiedyś będę musiała się z nią rozstać, nawet, kiedy tego nie będę chciała, ale teraz staram się jej pomagać. Cieszę się, że mogę być z nią choć małymi chwilami.

Uczeń VIII:

Moja babcia jest nie za mała, nie za duża, tylko taka w sam raz. Kocham moją babcię. Pomagam jej w pilnowaniu mojego młodszego brata Kacpra. Czasami budzi mnie rano do szkoły.

Jest najlepszą babcią pod słońcem.

Uczeń IX:

Moja babcia jest miła. Ma na imię Nastka, ma 71 lat, jest wesoła i serdeczna. Zawsze, gdy do niej przyjdę, gra ze mną w Chińczyka, warcaby i karty. Opowiada mi różne historie, jak żyli dawniej ludzie.

Lubię ją, bo zawsze, gdy mnie coś dręczy, to mogę się jej zwierzyć. Gdy mi się nudzi, to idę do babci i się bawimy.

Pomagam mojej babci w pracy, zmywam naczynia, odkurzam, podlewam kwiaty.

Mój dziadek umarł, jak miałam 2 latka, miał na imię Józef. Pamiętam tylko, że dał mi kiedyś czekoladę, a ja ją całą zjadłam. Umorusałam się nią i wyglądałam jak świnka. Babcia opowiadała mi, że dziadzio Józio był bardzo miły i wszystkim pomagał. Kochał swoich wnuków.

Rodzice mojej mamy też są bardzo mili, gdy przyjeżdżam do nich, to się bardzo cieszą. Babcia częstuje nas słodyczami, a dziadek zawsze coś miłego powie i nas rozweseli.

Bardzo kocham swoich dziadków i cieszę się, że ich mam. Chciałabym, żeby dziadek Józef jeszcze żył.

 

Uczeń X:

Bardzo kocham swojego dziadka. Ma na imię Henryk. Ma siwe włosy, niebieskie oczy i nieduży wzrost. Pamiętam, kiedy dziadek obchodzi urodziny, bo ma je w ten sam dzień co tata. Dziadek pomaga w kościele.

Moja babcia ma na imię Genowefa. Jest niskiego wzrostu i ma brązowe oczy. Bardzo ją kocham. Pomagam jej w zmywaniu naczyń i obtaczaniu kotletów, bo mnie nauczyła. Jeśli o coś mnie prosi, zawsze to dla niej zrobię.

Uczeń XI:

Moja babcia często wyjeżdża na kilka dni, za to gdy wraca, to ją witam „na wyścigi" z moją kuzynką Patrycją. Często coś od niej dostaję, nawet gdy o nic nie proszę. Każdego wnuka traktuje tak samo.

Gdy babcia mnie poprosi, robię dla niej zakupy, choć czasem mam lenia, ale spełniam jej prośbę.

Kocham moją babcię i bym jej nie zamienił na żadne skarby świata.

Uczeń XII:

Babcia, o której chcę opowiedzieć, nie żyje już od czterech lat. Nie chciałem, żeby zamknięto trumnę, nie mogłem o tym myśleć. Za życia była chorowita, ale bardzo kochana. Nie chciałem jej przeszkadzać.

Mój dziadek ma gospodarstwo, lecz teraz prowadzi je wujek, a dziadek tylko pomaga.

Dziadek mówi często, że powinienem nazywać się tak jak on, czyli Józef. Jest miły.

 

Piosenka: „Mam tylko Ciebie”

Jest takie miejsce

na końcu świata

Ty jeden dobrze je znasz

choć ukrył je czas

i pogubił nas

Jest takie miejsce

chcę wrócić tam

gdzie teraz jesteś

bo tak mi Ciebie brak

Tylko ty tylko ty

zapomnienie dałeś mi

Tylko ty tylko ty

byłeś lekiem na zmęczone dni

Mam tylko Ciebie

choć o tym nie wiesz

że czasem gubię się znów

Uciekam od słów

obojętnych znów

Mam tylko Ciebie

więc daj mi znak

gdzie teraz jesteś

bo tak mi Ciebie brak

 

Uczeń III:

Przed nami ostatni punkt programu: teatrzyk pt. ” Czerwone Kapturki”.

 

 

 

ONTAŻ SŁOWNO- MUZYCZNY Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA


Na ścianie wisi wykonany z papieru, olbrzymi wazon z kwiatami i napis „Kwiaty dla Babci, buziak dla Dziadka”, a z boku stoi wazon z żywymi tulipanami.

Narrator 1: Dzień Dobry Państwu!
Dzisiaj mamy 21 stycznia. Imieniny obchodzą Agnieszka i Jarosław, ale życzenia składamy nie tylko solenizantom. Dzisiaj mają też święto wszystkie Babcie, a jutro Dziadkowie. Z tej okazji, w imieniu wszystkich, składamy Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia. Do życzeń dołączamy piosenkę:

Piosenka pt.: „Moja Babcia”
Dzisiaj u nas wielkie święto, wielkie poruszenie
Każdy minę ma poważną, elegancki strój.
Bo idziemy z życzeniami z serca płynącymi
I z bukietem ułożonym z herbacianych róż.

Moja babcia ukochana barwnie opowiada
Wiele baśni Andersena, bajek Braci Grimm.
Bardzo często w błogiej ciszy siedzi sobie sama
I rozmyśla o przyszłości wszystkich bliskich swych.

Ref. Nasza Babcia ta roześmiana
Zawsze weźmie na kolana
Niech sto lat Babcie żyją nam
Sto lat, sto lat, niechaj żyją nam.

Narrator 2: Witamy serdecznie wszystkich przybyłych gości, a szczególnie nasze kochane babcie i kochanych dziadziusiów. Zapraszamy do obejrzenia programu artystycznego!

Dziecko : Z grzeczniutkim ukłonem,
z uśmiechem radości,
witamy serdecznie zebranych tu gości.

Narrator 2: Kochane babunie, dziadkowie kochani usiądźcie wygodnie i popatrzcie z nami.

Piosenka pt.: „Witaj Babciu i Dziadku” na melodię „Panie Janie…”
Witaj Babciu, droga Babciu
Jak się masz, jak się masz,
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię witamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

Witaj Dziadku, drogi Dziadku,
Jak się masz, jak się masz,
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię witamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

Dziecko : Zebraliśmy się tutaj – my wszystkie wnuczęta,
aby dać dowód miłości swej dziś,
bo to wielkie święto, o którym pamięta
każda Jola i Ania i Zbyszek i Krzyś.
(dziecko pokazuje wykonaną kartkę z kalendarza z napisem 21 i 22 stycznia, Dzień Babci i Dzadka)
Ten napis wszystko już wyjaśnił.
Żeby było jeszcze jaśniej
Przygotowałam takie hasło:
„Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr,
Żyją nam Babcie, Dziadkowie sto lat!”

Piosenka pt.: „Niech nam żyją wszystkie Babcie” na melodię „Szła dzieweczka…”
Niech nam żyją wszystkie babcie
I dziadkowie też /3x
Bo bez nich jest świat markotny
O czym dobrze wiesz /3x

Ref. Dlatego szanujmy, kochajmy Ich
i z serca życzenia składajmy, by
W radości i zdrowiu płynął Im czas
i byli podporą w smutku dla nas.

Niech też wiedzą, że wnuczęta
Bardzo grzeczne są /3x
I w podzięce tę piosenkę
Babciom, dziadkom ślą /3x

Ref. Dlatego…

Dziecko : Bo wiecie za co kochamy babcię?
Bo często przyjeżdża do nas,
bo przynosi nam pestki z dyni i winogrona
I nigdy nie dręczy nas pytaniami:
dlaczego bazgrzemy w zeszycie,
dlaczego drzemy spodnie,
czemu jesteśmy tacy nieznośni albo zanadto spokojni,
dlaczego gubimy guziki, piórniki albo czapki,
dlaczego nie jemy szpinaku,
dlaczego psujemy zabawki.
Babcie nie pyta nas o to
i za to, że taka jest właśnie
uśmiechamy się do niej
najweselej, najjaśniej.

Piosenka pt.: „Moja Babcia”
Moja babcia, babuleńka,
tyle bajek różnych zna,
zawsze chodzi uśmiechnięta
i na wszystko radę ma.

Gdy mi smutno, gdy się nudzę,
do niej wnet przytulam się,
a jej ciepły uścisk sprawia,
że świat zły rozjaśnia się.

Wszystko staje się jak w bajce
albo w jakimś pięknym śnie,
jest cieplutko, kolorowo,
choć za oknem wicher dmie.

Chcę, byś, babciu moja miła,
żyła choćby dwieście lat,
oddam wszystkie swoje skarby,
żaden nie jest Ciebie wart.

Dziecko :Moja Babcia jest jeszcze prawie całkiem młoda.
Chodzimy na wycieczki czy deszcz, czy pogoda.
Chociaż pokrzyczy czasem, przyznaję niestety
Za to fenomenalne robi nam omlety.

Dziecko : Moja Babcia nosi dżinsy
I najchętniej tańczy rocka.
Pływa i na wrotkach jeździ
Lepiej niż niejeden chłopak.
Moja babcia nosi trampki,
Umie grać na komputerze.
Lubi śmiać się i żartować,
Jeździ ze mną na rowerze.
Za to, że jesteś taka kupię Ci Babciu lizaka.

Piosenka pt.: „Babcia kucharka”
Moja babcia ukochana
bardzo pyszne robi dania:
zupkę z cienkim makaronem
i racuszki usmażone.

Ref. La, la, la…
Lody, frytki i pączusie,
niech najedzą się wnuczusie!

Ja, gdy kiedyś będę babcią,
też nauczę się gotować.
I co wnuki tylko zechcą,
zawsze będę im szykować.



Dziecko : Z Babcią wszystko jest pyszną zabawą,
szczotka tańczy raz w lewo, raz w prawo,
jakby szczotka tańczyła walczyka.
A odkurzacz, choć trochę uparty
nie pozwala dziś sobie na żarty,
tylko kurz posłusznie połyka.

Dziecko : Babcia zna sposoby
na kolejki w sklepie i na bóle głowy.
Na poranną chrypkę i wieczorny kaszel
wiedzą jak poradzić wszystkie Babcie nasze.
Wszystkie wnuki, nawet duże,
nawet takie po maturze,
nawet takie z długą brodą aż po pas.
Niech do babci lecą z kwiatkiem
i zaniosą na dokładkę tę piosenkę, którą śpiewa każdy z nas.

Piosenka pt.: „Piosenka dla Babci”
Nasza babcia umie tyle,
że uwierzyć trudno w to.
Czego dotknie się, za chwilę
jak zegarek będzie szło./ bis

Babcia jest jak dobra wróżka,
co otwiera bajkom drzwi,
bo gdy kładzie nas do łóżka,
mamy potem piękne sny./ bis

Babcia wszystko robi dla nas,
z jej pomocy każdy rad.
Babcia bardzo jest kochana,
więc niech żyje nam sto lat./ bis

Dziecko : A za co kochamy dziadka?
Kto ci opowie o dawnych latach?
Tych lat naoczny świadek
jak kraj nasz rośnie, jak ludzie rosną
opowie ci twój dziadek.

Piosenka pt.: „List do dziadka”
Jedzie listonosz drogą
wiezie list od kogoś.
Dziadku wyjdź na próg
czytaj co napisał wnuk.

Wnuk nie chce gwiazdek z nieba
mleka też nie trzeba
Dziadek dobrze wie
co chce wnuczek, czego nie.

Ref. Kochany dziadku niedługo wakacje
wyjdź po mnie na stacje. / bis

Dziecko : Dziadek otworzy serce, kieszeń otworzy,
podsunie czekoladę,
z Twoich sukcesów zawsze się cieszy.
Kto?
No wiadomo – dziadek!
A jak coś spsocisz, jak coś nabroisz,
jak trzeba spytać o radę,
to kto za uszy wyciągnie z biedy?
No wiadomo – dziadek!

Piosenka pt.: „Mój dziadek”
Dziś pojadę do dziadka
dla mnie to wielka gratka.
Dziadek czekoladę ma
i wnusiowi pewnie da.
W smutku zawsze pocieszy,
cukierasem uleczy.
Głośno powie: co ci jest
głośno powie: nie smuć się.

Popłyniemy ja z dziadkiem
na wycieczkę w dal statkiem.
Dziadek będzie trzymał ster
wnuk zajadał będzie ser.
Słońce zajdzie nad wodą
my zmęczeni przygodą.
Zapadniemy w błogi sen
zapadniemy w błogi sen.

Ref. Bo mój dziadek ma wielkie serce
o swoje wnuki zawsze dba,
nigdy nie wpada w złość.
Nigdy nie mam go dość.
Bo mój dziadek to równy gość.

Dziecko : Więc wnuki proszą, żeby w kwiaciarniach,
kwiatów nie chować pod ladą.
Dziadek ma święto, kwiaty dla Dziadka!
Wiwat! Niech żyje Dziadek!

Piosenka pt.: „Dziadek Józek”
Mój dziadek Józek śpi ode mnie dłużej,
bo już jest dawno na emeryturze.
Lecz gdy się zbudzi, wcale się nie nudzi,
tak jak się często nudzę ja.

Ref. Mój dziadek Józek ma zdolności duże,
I ciągle mu brakuje dnia.

W piecu napali, trabanta naprawia,
potem o zdrowiu z babcią porozmawia.
O coś zapyta, gazetę poczyta
bo umie czytać lepiej niż ja.

Ref. Mój…

Dziecko : Mój Dziadzio jest dobry.
Mój Dziadzio wszystko naprawia!
Gdy się zepsuje światło albo maszyna do szycia
albo dzwonek przy drzwiach.
Mój Dziadzio umie robić latawca,
a nawet łuk i strzały.
Wiec na cześć dziadka
wszyscy śpiewamy tak:

Piosenka pt.: „Na kłopoty dziadek”

Najlepiej jest u dziadka
to każde dziecko wie.
Najlepiej jest u dziadka,
gdy smutno ci i źle
bardzo źle.

Ref.: On powie o przygodzie,
gdy był mały tak jak ty.
On cię weźmie na kolana,
i rozterki miną w mig.
On przytuli i zabawi.
On dowcipem cię rozbawi
z jego dziecinnych lat,
dziecinnych lat.

Choć przygód wciąż szukamy,
i poznać chcemy świat.
Najlepiej jest u dziadka,
tu każdy wraca rad,
wraca rad.

Ref. On…

Dziecko : Kiedy smutek minie ogarnia
i wszystkiego mam już dosyć,
Dziadek mocno mnie przytuli,
oto go nie trzeba prosić.


Dziecko : Gdy pomyślę o łakociach,
Babcia zaraz coś upiecze,
Muszę przyznać te wypieki
Najwspanialsze są na świecie.

Piosenka pt. „Babcia wróżka”
W ogrodzie mojej babuni
śmieją się astry i róże,
ą wiem dobrze, że babcia
jest jedną najmilszych wróżek.

Ref.: Babcia – wróżka, babcia – wróżka,
to cudowne, mówię wam!
Babcia – wróżka, babcia – wróżka,
tak wspaniałą babcię mam!

Gdy babcia piecze mi ciasto,
ja skradam się na paluszkach,
potem je zjadam ze smakiem
do ostatniego okruszka.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin