konspekt wiosenne zabawy.doc

(28 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA 

Grupa 6-latki

 

Temat: Wesołe zabawy na łące

 

Cele: Rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję ruchową, słowną, plastyczną

              Rozpoznawanie roślin i zwierząt żyjących na łące

            Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem : dobieranie podpisów do  

              odpowiednich obrazków

 

Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje zwierząt i roślin żyjących na łące, obrazki, podpisy, wiersz M. Buczkówny pt. „Łąka”, kompakt z utworem Vivaldiego „Lato”, kompakt z piosenką „Łąka” , kompakt z melodia do zabawy muzycznej, instrumenty muzyczne, nagranie odgłosów  z łąki, szary papier ,farby, pędzle,

 

Przebieg zajęcia

·         Wprowadzenie do tematu – zagadka

                                Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle.

                                     Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle.

·         Zabawa muzyczna „ zwierzęta  na łące” Na dywanie leży kilka obrazków odwróconych grzbietami do góry. Kilkoro dzieci ( tyle ile obrazków)biega pomiędzy nimi, pozostałe siedzą wokół dywanu i obserwują kolegów. Na przerwę w muzyce każde dziecko podnosi obrazek , ogląda , odkłada. Po chwili dzieci kolejno pokazują ruchem, co zobaczyły na obrazku. Pozostali obserwują ruch i próbują odgadnąć co kryją kartoniki.

Na koniec wszystkie dzieci  naśladują ruchem wybranego mieszkańca łąki

 

·         Słuchanie wiersza M. Buczkówny „Łąka”- rozmowa o łące, odwołanie do treści wiersza, wycieczki, ilustracji

 

·         Rozwiązywanie zagadek o kwiatach rosnących na łące. Wyszukiwanie odpowiedniego obrazka i podpisu, umieszczanie go na tablicy

 

Nad modrą stróżką

Nad stawem szerokim, z niebieskich płatków

Patrzy żółtym okiem. Chociaż maleńka ubrana skromnie,

Prosi cichutko- nie zapomnij o mnie

( niezapominajka)

 

Chociaż w nazwie kryją liczbę „100”

Jednak na każdej łące spotkasz ich tysiące!

( stokrotki)

 

Kwiat co się na łące czerwieni ,

Będzie grzechotką na jesieni.

( mak)

 

Imię dostały od kaczki,

Płatki złoci im słońce.

W ogródku ich nie zobaczysz,

znajdziesz je za to na łące!

( kaczeńce)

Próby układania własnych zagadek o zwierzętach i roślinach żyjących na łące.

 

·         Zabawa ruchowa: Motyle i kwiaty

 

·         Słuchanie  i rozpoznawanie odgłosów z kasety

      Rozmowa o tym co słychać na łące

 

·         Zabawa z instrumentami perkusyjnymi „ Wesoła łąka”. Naśladowanie odgłosów łąki za pomocą instrumentów. Dzwonki- to pszczółki, grzechotki- szum wiatru, kołatki – klekot bociana ,tamburiny to np. bąki lub chrząszcze itp. Reszta dzieci która nie ma instrumentów naśladuje głosem innych mieszkańców łąki np żab, świerszczy, myszy itp.

 

·         Koncert na łące – dzieci naśladując odgłosy łąki grając na instrumentach

 

 

·         Słuchanie fragmentów muzyki Vivaldiego z cyklu „ Cztery pory roku- lato”

Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego utworu: o czym opowiada? Jakie głosy

słyszeliście?

 

·         Działalność plastyczna – malowanie farbami na temat „Łąka”. Praca na szarym papierze w zespołach 5-6 osobowych( podczas malowania dzieci słuchają muzyki Vivaldiego.

 

·         Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę pt:”Łąka”

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin