kolorki i figurki.doc

(121 KB) Pobierz

KOLOROWY
TYDZIEŃ U 
KRASNOLUDKÓW

 

   Nie każdy dorosły wie, jak trudną rzeczą dla 3-latka jest rozpoznawanie i nazywanie kolorów. Warto uświadomić sobie, że wyodrębnianie koloru z innych cech przedmiotów to skomplikowany proces analizy, który wymaga od dziecka oderwania abstrakcyjnej cechy od wszystkich cech danego przedmiotu. Nie jest to proste, a jeszcze bardziej sprawa się komplikuje, kiedy trzeba jedną nazwą określić różne odcienia danego koloru, co wymaga od dziecka uogólniania.
   Widząc takie trudności u wielu naszych Maluszków, postanowiłyśmy zorganizować KOLOROWY TYDZIEŃ, w czasie którego przeprowadziłyśmy bardzo wiele zabaw i ćwiczeń ułatwiających dzieciom nazywanie kolorów. Dużą pomocą w przyswajaniu podstawowych kolorów, było ubranie przez Rodziców swoich pociech na proponowany przez nas kolor. I tak w poniedziałek wszystkie 3-latki (a także Panie) ubrane były na czerwono, we wtorek  na żółto, w środę na niebiesko, we czwartek w naszej sali bardzo się zazieleniło, a w piątek zrobiło się całkiem biało. Każdy dzień rozpoczynał się nazywaniem pokazanego przez nauczycielkę koloru, odszukiwaniem go w swoim stroju i na ubraniach innych dzieci, a także wśród przedmiotów wokół nas. Następnie kolor ten towarzyszył nam w zabawach ruchowych, zagadkach, podczas manipulowania przedmiotami a także utrwalony był w pracach plastycznych wykonanych przez dzieci. 
   W poniedziałek  przybył do nas z wizytą Czerwony Kapturek. Dziewczynka opowiedziała naszym Krasnoludkom o przygodzie pewnego "Krasnala i muchomora", zadawała "krasne" zagadki oraz wspólnie się z nimi bawiła w czerwonuśne zabawy. Tego dnia nie mogło się również obyć bez pracy plastycznej wykonanej techniką wyklejanki, oczywiście na temat: "Czerwono nam!".
Kolejny dzień tygodnia (wtorek) ogłosiliśmy Żółtym Dniem _ Dniem Słońca. I tak nasz Gość honorowy czyli Słoneczko, zostało przez nas uroczyście powitane i zaproszone do wspólnej zabawy. Tego dnia więc Słoneczne Przedszkolaki miały za zadanie odnaleźć te obrazki, które słońce może pomalować na żółto. Były także zagadki i wspólna zabawa jak np."Szukamy żółtego domku". Na zakończenie żółtego dnia wszyscy razem wykonaliśmy portret naszego miłego gościa tj. Słonka (stemplowanie dłonią z żółtą farbą) pod hasłem "Pomaluj mój świat na żółto..."
"... I na niebiesko" _ Niebiesko było nam w środę, kiedy to przenieśliśmy się do Niebieskiej Krainy. W tej magicznej niebiańskiej krainie bawiliśmy się w zabawy słowne (oczywiście niebieskie), budowaliśmy wieże (oczywiście niebieskie),odtańczyliśmy "Bibułkowego walczyka" (oczywiście niebieskiego), były także zabawy z chustą animacyjną ( oczywiście niebieskie), wykonaliśmy niebiańskie niebo tj. chmurki i deszczyk z wykorzystaniem bibuły i papieru (oczywiście w kolorze niebieskim). Tego dnia każdy maluszek mógł zostać Niebieskim Królem/Królową, który zasiada na Niebieskim Tronie.
W czwartek przenieśliśmy się na zieloną łąkę. Dzieci już od rana malowały farbami opaski żabek, aby potem móc bawić się w żabki i bociana na łące, skacząc po zielonych prześcieradłach. Również łąka była tematem pracy plastycznej na ten dzień, a stemplowanie tekturką umoczoną w zielonej farbie bardzo się dzieciom podobało. Wielokrotnie przy tym powtarzały nazwy poznanych kolorów. 
W białym dniu dzieci oglądały różne owieczki, bawiły się białymi balonikami, dmuchały na białe chusteczki, poznawały dotykiem właściwości białej waty i wyklejały nią swoje owieczki, które potem przyklejały na zielonej trawce, nazywając oba kolory. 
   Oprócz koloru głównego, który był tematem dnia wielokrotnie pojawiały się również nazwy innych kolorów, co ułatwiało dzieciom różnicowanie i zapamiętywanie ich. Pomagało im w tym np. budowanie wież z klocków w danym kolorze, zabawy z kolorowymi szarfami, kołami czy chustą animacyjną, a także nowe gry i układanki (zakupione z pieniędzy zebranych na festynie). Kolorowy tydzień nie był jednorazową akcją, a nazwy kolorów cały czas utrwalane są w indywidualnych zabawach z dziećmi. Po utrwaleniu kolorów podstawowych, mamy również w planach kolejne kolorowe dni, lecz tym razem zajmiemy się barwami pochodnymi. Bardzo dziękujemy Rodzicom za aktywnie włączenie się w naszą akcję i prosimy, aby wykorzystywali codzienne domowe sytuacje do utrwalania kolorów ze swoimi pociechami

Poznajemy Figurolandię - zabawy z figurami

Grupa: 5 – latki

Cele ogólne:
- rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych płaskich ( koło, kwadrat, trójkąt),
- kształtowanie zdolności abstrahowania, polegających na wyróżnieniu cech charakterystycznych dla danej figury,
- doskonalenie wrażliwości dotykowej.
Cele operacyjne:
- rozpoznaje kształty figur geometrycznych płaskich ( koło, kwadrat, trójkąt),
- potrafi wymienić charakterystyczne cechy dla danej figury,
- czyta wyrazy,
- zna kolory ( żółty czerwony niebieski ),
- potrafi współdziałać w zespole

Metody: problemowa, aktywizująca, praktyczna.

Pomoce:
- ilustracje do opowiadania, napisy do globalnego czytania ( Figuralik, Figurolandia, koło, kwadrat, trójkąt), emblematy w trzech kolorach, po jednym dla każdego dziecka, cztery duże arkusze brystolu, tace, pojemniczki z figurami, trójkąt, płyty cd, klej, pędzle, ceraty, figury geometryczne wycięte z różnych materiałów, gumy do skakania.

Przebieg:

1. W ramach wprowadzenia do zajęć, nauczycielka informuje dzieci, że ma dla nich niespodziankę, a następnie rysuje na dużym arkuszu brystolu pieska Figuralika, zgodnie z treścią wiersza:
Koło, kwadrat, trójkąt, kreska, narysuje dla was
pieska.
Jedno koło, albo dwa i już piesek oczka ma.
Jeden trójkąt, albo dwa, i już piesek uszka ma.
Jeszcze tylko, kilka kresek, i już biegnie śmieszny
piesek.
2. Ustalenie nazwy pieska, odczytanie globalnie wyrazu Figuralik. Nauczycielka mówi dzieciom, że Figuralik mieszka w bardzo dziwnej krainie Figurolandii, w której wszystko jest z figur geometrycznych.
3. „Jakie to figury” – zagadki obrazkowe.
Dzieci określają nazwy i kolory kolejno odsłanianych figur. Przeliczają ich ilość w narysowanym piesku. Odszukują w sali przedmioty mające kształt koła, trójkąta i kwadratu. Odczytują globalnie wyrazy koło, kwadrat, trójkąt.
4. Zabawy z figurami.
Każde dziecko otrzymuje tace, pojemniczek z figurami ( koło, kwadrat, trójkąt) i siada w kręgu.
Dzieci badają dotykiem rąk jaki kształt mają znajdujące się w pojemniczkach figury, określają ich niektóre właściwości, oraz rysują w powietrzu rękoma i stopami na dywanie ich kształty.
5. Zabawa ruchowa przy piosence pt. „ Wszystko można policzyć”.
Dzieci tańczą przy wesołej piosence, na przerwę zatrzymują się. Nauczycielka uderza w trójkąt, dzieci liczą te uderzenia, a następnie, tyle razy wykonują określone ćwiczenie np. podskoki.
6. „Figurolandia” – opowiadanie nauczycielki ilustrowane obrazkami – analiza treści opowiadania, formułowanie odpowiedzi na pytania np.
- O jakich królestwach była mowa w opowiadaniu?
- Dlaczego królowie chcieli wywołać wojnę?
- Kto sprzeciwił się wojnie?
- Co stało się z królestwami?
7. Dzieci dzielą się na trzy zespoły według koloru figur geometrycznych znajdujących się na ich ubrankach. Nauczycielka proponuje im zabawy w zespołach z gumami do skakania:
a) dzieci rozciągają gumy tak, aby powstały trójkąty.
- Jakie królestwo powstało w naszej sali?
b) zespoły formują gumy tak, aby powstały kwadraty
- Jakie królestwo powstało w naszej sali?
c) dzieci rozciągają gumy palcami obu rąk tak, aby powstały koła
- Jakie królestwo powstało teraz w naszej sali?
d) następnie zespół z emblematami zielonymi rozciąga gumy tak, aby powstały trójkąty, zespół z emblematami czerwonymi rozciąga gumy tak, aby powstały kwadraty, a zespół z emblematami niebieskimi formuje gumy tak, aby powstały koła.
- Jaka kraina powstała teraz w naszej Sali?
8. „Figurolandia” – zabawa plastyczna w zespołach – wyklejanie tajemniczej krainy z figur geometrycznych, które dzieci wcześniej wycięły z różnorodnych materiałów (korek, gazeta, papier kolorowy, tektura, folia, materiał itp.).
9. Ocena prac dzieci.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin