ĹšciÄ…ga z tego.doc

(30 KB) Pobierz
Ściąga z tego:

2

 

Ściąga z tego:

1.     Cechy karolińskiego modelu ustrojowego.

(patrymonialne, wł. ust. wiece zgromadzenia, kary to lekkie, za czary śmierć, król mianował urzędników)

2.Ustrój Rzeszy Niemieckiej.

( święte cesarstwo rzymskie, nie były to ziemie typowo niemieckie tez północno włoskie. Od1140 władała dynastia Habsburgów, państwo federacyjne, na czele cesarz, najwyższy organ ust. I decyzyjny to sejm, składał się z 3 kurii elektorów, książąt i reprezentantów wolnych miast rzeszy, najwyższy organ sądowniczy tzw. Sąd kamery rzeszy. Rzesze podzielona na 10 okręgów dla zapewnienia pokoju wew. W rzeszy.)

3.Spór papiestwa z cesarstwem w XI-XII wieku.

(tzw. spor o inwestyturę -nadanie lenna wasalowi przez seniora w zamian za posłuszeństwo i wierna służbę. Odnosiło się także do nadawania stanowisk kościelnych. Rywalizowali papież i cesarz. Grzegorz VII papież mógł powoływać wszystkich biskupów i cesarzy, nie zgadzał się na to Henryk IV. Chodziło o majątki kościelne. W roku 1122 Henryk V i Kalikst II zawarli konkordat- kanoniczny sposób obierania biskupów, role władzy świeckiej ograniczono do uposażania dostojników kościelnych w posiadłości ziemskie.

4.Znaczenie reform Grzegorz VII

Wałczył o wewn. naprawę kościoła. zakaz żonatym duchownym spraw. f-cji kościelnych, pozbawienie habitu tych co kupili to za pieniądze, zakaz przyjm. inwestytury z rak świeckich, świeckim władzą zagroził ekskomuniką. Dokument Dictatus papae postulat: wyższość władzy duchowej nad świecka.

5.Monarchia angielska po podboju normańskim.

Wilhelm Zdobywca zastąpił dawnych anglosaskich możnych baronami normandzkimi, wyróżniającymi się innym językiem, łatwymi do kontrolowania przez suwerena ponieważ posiadali lenna i w Anglii i we Francji zwanej Normandią, lennicy mieli osłabiona pozycje i uzależnieni od króla. Wilhelm zastąpił anglosaskie rozwiązania feudalne modelem normandzkim. Władzą króla była gwarantowana wzniesieniem twierdz. Do anglosaskiego commonlaw wprowadził elementy prawa normandzkiego, ustalił podatek katastralny.

6.Powstanie parlamentu w Anglii.

Wiele grup ludności posiadały prawa do organizacji i reprezentacji swoich interesów, kształtowała się monarchia stanowa co było początkiem parlamentaryzmu w Anglii. Wielka karta wolności 1215r.poreczenie wolności, prawo do zgody na nowe podatki, prawo do stanowienia nowych praw. Rozwinął się purytanizm uważający feudalizm i kalwinizm za zło konieczne. 1765 opłaty stemplowe za gazety druki oraz czynności prawne, koloniści musieli utrzymywać oddziały wojska. Po protestach ustawa stemplowa została zniesiona.

Wig- wigamur to jest określenie prezbiteriańskich Szkotów przeciwników Jakuba Stuarta.

Torys- z jez. irlandzkiego oznacza prześladowców zatem zwolenników Jakuba.

Parlament który przejął część władzy królewskiej jako reprezentacja wszystkich stanów, wyłączne prawa do uchwalania nowych podatków i później nawet do stanowienia nowych praw. Ten kraj jest uznawany za prekursora parlamentaryzmu.

 

 

7.Monarchia stanowa we Francji.

W XIV wieku powstała stanowa reprezentacja. Od 1484 organ nosił nazwę trzech stanów, później zmieniono na stany generalne. Miało to źródło w zgromadzeniach składających się z biskupów baronów, oraz przedst.. bogatych mieszczan. Stany wchodziły w skład rady królewskiej. To dało początek stanom generalnym, były doradzały królowi. Król zwoływał stany jak mu się podobało i kiedy, w 1308 i 1314r.A pierwszy raz Stany Generalne zwołał Filip IV piękny w 1302r. Do najważniejszych kompetencji stanów: uchwalanie podatków, przedst.. królowi zapleń postulatów, inicjatywy ustawodawcze, wydawanie z monarchą ordonansów. Wielki ordonas uchwalony 1357r jak stany maja funkcjonować na jakich zasadach. Stany miały się zbierać regularnie, wysyłać przedstawicieli do rady króla. Opór temu postawił monarcha.

8.Ustrój Rusi Kijowskiej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin