ŚCIĄGA~2.DOC

(25 KB) Pobierz
PIERWIASTEK

PIERWIASTEK

Jest to rodzaj materii złożony z atomów o jednakowej liczbie protonów.

WIĄZANIE ATOMOWE NIESPOLARYZOWANE.

Wiązanie atomowe niespolaryzowane (zwykłe) występuje w cząsteczkach pierwiastków. W wiązaniach tych następuje uwspólnienie elektronów orbitali wiążących atomy tego samego pierwiastka. Cl+CL®Cl Cl®Cl-Cl®Cl2  

SZYBKOŚĆ REAKCJI CHEMICZNYCH

Ilościowo szybkość reakcji określa się jako zmianę molowego stężenia substratu lub produktu w jednostce czasu.

Vs=DC/Dt DC-zmiana stężenia produktu ,Dt- przyrost czasu. Szybkość reakcji zależy składu substancji reagujących, postaci fizycznej substancji, dokładności wymieszania reagentów, temperatury, ciśnienia, stężeń substratów, obecności katalizatorów, szczególnych warunków fizycznych.

POLIMERY

Powstają w wyniku reakcji zwaną polireakcją, która jest procesem przemiany i polega na chemicznym połączeniu małych cząstek jednakowych lub różnych substancji wyjściowych zwanych monomerami. Z połączenia tego powstają związki chemiczne, których cząstki składają się z dziesiątków tys. Atomów. Cząstki te nazywamy makrocząsteczkami, a związki zbudowane z takich cząsteczek zw. Makrocząsteczkowymi. Związki te otrzymane z określonych monomerów różnią się zawsze własnościami od monomerów, z których powstają. Warunkiem koniecznym do uzyskania związków miękkocząsteczkowych na drodze syntezy chemicznej jest to, żeby użyte do ich otrzymania monomery posiadały co najmniej 2 gr. funkcyjne np. -OH, -COOH, -NH3 .Polimery możemy podzielić na kilka typów: ze względu na pochodzenie naturalne /celuloza, kauczuk/ i syntetyczne /polimery winylowe/. Ze względu na metody otrzymywania: polimeryzacyjne/polietylen, polichlorek winylu/, polikondensacyjne /żywica poliestrowa/, poliaddacyjne /poliuretany/. Ze względu na zachowanie się podczas ogrzewania: termoplastyczne, termoutwardzalne.

ZABEZPIECZENIE PRZED KOROZJĄ METALI

Przyczyną korozji są różnorodne procesy chemiczne, elektrochemiczne, biologiczne i mechaniczne. Korozja chemiczna jest związana z procesami utleniania tlenu /z powietrza/, chlorem, tlenkami siarki i azotu. Rodzaje zabezpieczeń wyrobów metalowych przed korodującym działaniem środowiska: 1. Niemetaliczne powłoki ochronne .Zadaniem ich jest izolowanie powierzchni metali od dostępu tlenu i wilgoci /farby olejne, lakiery, smoła, asfalt, emalie, smary/. 2. Metaliczne powłoki ochronne z metali o niższym od żelaza potencjale normalnym. Stosowanie /zan. w ciekłym metalu, natryskiwanie, osadzanie elektrolitów/. 3. Metaliczne powłoki ochronne z metali o wyższym od żelaza potencjale normalnym. 4. Ochrona kartodowa. 5.Ochrona protektorowa. 6. Stosowanie inhibitorów.

ZABEZPIECZENIE PRZED KOROZJĄ SPOIW.

Występuje zabezpieczenie mechaniczne i chemiczne. Do mechanicznych należy uszczelnianie /ubijanie/. Polega na zagęszczeniu betonów przez wibrowanie. Torkretowanie pozwala na uzyskanie betonu szczelnego. Do chemicznych metod uszczelniania betonów należą: krzemianowanie Na2SiO3+CaCl2®CaSiO3+NaCl ; Na2SiO3+Ca/ClO3/2®CaSiO3|+2NaClO3 ,flautowanie-flauty są to roztwory wodne najczęściej fluorokrzemianu cynku/ZnSiF6*6H2O/, fluorokrzemianu magnezu /MgSiF6/ lub innych fluorokrzemianów. Działają one korodująco na metale i szkło oraz są toksyczne., tartaryzacja- polega powierzchniowym powlekaniu betonu kwasem winowym, który tworzy z Ca/OH/2 winian wapniowy trudno rozpuszczalny HOOC-CHOH-CHOH-COOH+Ca/OH/2®Ca/OOC*CHOH*CHOH*COO/+2H2O, zabezpieczanie izolacyjne   

Zgłoś jeśli naruszono regulamin