Przyszła_do_nas_wiosna.doc

(1032 KB) Pobierz
Anita



Krąg tematyczny: Przyszła do nas wiosna

Scenariusze zajęć zintegrowanych, klasa I, semestr II

 

Opracowała: Anita Łoś-Latek

Nowa Era Nauczycielom – scenariusze lekcji

http://www.nowaera.com.pl

 



Tematy dni:

1.      Zwiastuny wiosny w lesie.

2.      Powitanie wiosny nad wodą.

3.      Wiosenne przebudzenie w gospodarstwie wiejskim.

4.      Wiosenne prace w ogrodzie.

 

Cele zajęć realizowane w całym kręgu tematycznym

Uczeń:

·           dostrzega i opisuje zmiany zachodzące wczesną wiosną w lesie, nad wodą, w gospodarstwie wiejskim oraz w ogrodzie,

·           rozpoznaje rośliny i zwierzęta – zwiastuny wiosny,

·           układa kilkuzdaniowe wypowiedzi o życiu roślin i zwierząt na podstawie wysłuchanych tekstów, ilustracji, własnych obserwacji i doświadczeń,

·           czyta głośno, cicho ze zrozumieniem, z podziałem na role,

·           rozpoznaje zwierzęta – zwiastuny wiosny – po ich głosach, wyglądzie, opisie,

·           naśladuje ruchy zwierząt i dźwięki przez nie wydawane,

·           rozpoznaje charakterystyczne cechy ptaków i ssaków – dostrzega ich podobieństwa i różnice,

·           zna budowę jajka i sposób wylęgania się piskląt,

·           rozpoznaje i nazywa kwiaty wiosenne, opisuje ich wygląd,

·           zna pisownię wyrazów ze spółgłoskami miękkimi,

·           układa i zapisuje zdania na określony temat,

·           dodaje w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

·           rozwiązuje zadania tekstowe,

·           wchodzi w role i improwizuje rozmowy,

·           aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

·           rozpoznaje części mowy (rzeczownik, czasownik) i uzupełnia nimi luki w zdaniach,

·           wysiewa nasiona roślin do skrzynki w klasie – obserwuje i porównuje wzrost roślin, podlewa je,

·           śpiewa poznane piosenki,

·           wykorzystuje w pracach plastycznych różne rodzaje papieru i techniki obróbki (gniecenie, zaginanie, modelowanie) krepiny, bibuły, papieru kolorowego.


1. Temat dnia: Zwiastuny wiosny w lesie.

 

Zapis w dzienniku:

Wypowiedzi na temat zwierząt zwiastujących przyjście wiosny na podstawie tekstu Marii Kownackiej „Leśne dzieci”. Zabawy ruchowe – naśladowanie zachowań leśnych zwierząt. Przekroczenie progu dziesiątkowego – obliczenia typu 9 + n. Uzupełnianie zdań rzeczownikami. Wykonanie pracy plastycznej „Leśne zwierzątko”.

 

Środki dydaktyczne: wiersz Barbary Lewandowskiej „Wiosenna kąpiel”, tekst Marii Kownackiej „Leśne dzieci”, kaseta z nagranymi głosami ptaków, ilustracje przedstawiające leśne zwierzęta, karty pracy dla każdego ucznia, tabelki do przekroczenia progu dziesiątkowego, liczmany, pachołki, woreczki, ławeczki, piłki, kontur zwierzątka, papier kolorowy, klej.

 

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu dnia – odczytanie przez nauczyciela wiersza Barbary Lewandowskiej „Wiosenna kąpiel”.

 

Wiosenna kąpiel

 

Wiosenna ulewa

pokropiła drzewa.

Wiewiórka też zmokła,

ale się nie gniewa.

Zawołała synków

i córki-wiewiórki:

– Leci ciepła woda!

Umyjcie pazurki!

Bo wkrótce już wiosna

zawita do lasu,

a ja wiem, że wiosna

Nie lubi brudasów.

I na powitanie

ręki im nie poda,

Więc myjcie pazurki,

Póki leci woda!

 

Źródło: „Dla dzieci o zwierzątkach”, Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i spółka, Poznań 1999

 

Rozmowa na temat treści wiersza:

-          Jaka pora roku zawita wkrótce do lasu?

-          O co mama wiewiórka prosi swoje dzieci?

-          Jaki jest wiosenny deszcz?

-          Co pokropiła wiosenna ulewa?

-          Jakie są jeszcze oznaki nadejścia wiosny? (ptaki wracają z ciepłych krajów, budują gniazda)

 

2. Zabawa „Ptasi koncert” – rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów ptaków.

 

nagrane głosy ptaków, np. CD Zdzisław Pałczyński „Odgłosy ptaków”, Polskie Nagrania 1992

 

Dzieci słuchają nagranych głosów ptaków i je rozpoznają. Następnie próbują naśladować odgłosy, np. krakanie wrony, klekot bociana, kukanie kukułki, gruchanie gołębia, stukanie dzięcioła.

 

3. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu Marii Kownackiej „Leśne dzieci”.

 

tekst „Leśne dzieci”, ilustracje leśnych zwierząt

 

Leśne dzieci

 

W lesie jest dużo leśnych dzieci.

 

W wygodnej norze urodziły się lisiątka. Są jeszcze ślepe i długo nie wyjdą na świat. Matka karmi je mlekiem.

 

Niezdarne i ślepe są także małe wilczki. Nie sposób je znaleźć, tak dobrze są ukryte w leśnej gęstwinie koło bagien, w legowisku wysłanym suchą trawą. Matka karmi je i strzeże.

 

Urodziły się małe dziki – warchlaki, wcale niepodobne do rodziców. Mają jasną sierść w ciemne paski. Wkrótce po urodzeniu biegają za matką po lesie.

 

W dużej czystej norze na piaszczystym pagórku przyszły na świat małe borsuki. Są już trochę odchowane, ale z nory jeszcze nie wyłażą.

 

Rude sarnięta, nakrapiane w jasne plamki, są żwawe i zaradne od pierwszych dni życia.

 

A wiewiórka hoduje swoje dzieci w gnieździe okrągłym jak kula, na mięciutkim posłaniu z mchu, suchej trawy, sierści i piórek.

 

Dla tych wszystkich małych zwierząt las jest najpierw przedszkolem, a potem szkołą, gdzie uczą się, jak żyć i zdobywać pokarm.

 

Źródło: Maria Kownacka „Razem ze słonkiem – Wiosna”, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1975

 

·         Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.

Przykładowe pytania:

-             Jakie leśne dzieci narodziły się wczesną wiosną?

-             Jak zachowują się małe zwierzątka?

-             Czym jest las dla małych zwierząt?

 

·           Oglądanie ilustracji przedstawiających leśne zwierzęta, umieszczonych na tablicy.

 

·           Wypisanie na tablicy nazw zwierząt, o których jest mowa w tekście: jeż, lisiątka, wiewiórki, wilczki, dziki, sarnięta, dzięcioł.

 

·           Przypomnienie wprowadzonego wcześniej pojęcia: rzeczownik.

(Pojęcie to zostało wprowadzone przy uogólnieniu: „Nazwy rzeczy to rzeczowniki” oraz „Nazwy ludzi to rzeczowniki”).

Podanie informacji: „Nazwy zwierząt to też rzeczowniki”. Pytamy o nie: kto? co?

 

4. Jakie zwierzęta zwiastują nadejście wiosny w lesie? – karta pracy nr 1. (Karta pracy znajduje się na końcu scenariusza).

 

karta pracy nr 1 – ksero dla każdego ucznia 

 

5. Układanie zdań z rzeczownikami – nazwami zwierząt.

Uczniowie wybierają dwa wyrazy – nazwy zwierząt – i układają z nimi zdania. Następnie zapisują je do zeszytu.

 

6. Zabawa z piłką – dopełnianie do 10.

 

piłka

 

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel stoi w środku i trzyma piłkę. Rzuca piłkę do wybranego dziecka, podając dowolną liczbę od 0 do 9. Zadaniem dziecka, które złapało piłkę, jest dopełnienie do 10, czyli podanie liczby, która dodana do liczby podanej przez nauczyciela da sumę 10.

 

7. Przekroczenie progu dziesiątkowego – obliczenia typu 9 + n.

Wspólne rozwiązywanie zadań tekstowych na tablicy i praca samodzielna uczniów.

(Karta pracy znajduje się na końcu scenariusza).

 

karta pracy nr 2 – ksero dla każdego ucznia, tabelki do przekroczenia progu dziesiątkowego na tablicę i na ławkę dla każdego ucznia, liczmany

 

Zadanie 1

 

Leśniczy sadził drzewka w lesie. Posadził 9 świerków i 2 brzózki. Ile drzewek posadził leśniczy?

 

Uczniowie zastępują ilustracje drzew symbolicznymi znaczkami i umieszczają  je w tabeli na tablicy oraz w swoich tabelkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie wybrany uczeń zapisuje na tablicy rozwiązanie zadania:

 

9 + 2 = 9 + 1 + 1 = 10 + 1 = 11

 

Dzieci zapisują pytanie, działanie i odpowiedź w zeszycie.

 

Zadanie 2

 

Leśniczy posadził 9 dębów i 3 klony. Ile drzewek posadził leśniczy?

 

Uczniowie rozwiązują zadanie na tablicy. Zapisują pytanie i działanie w zeszycie, a następnie zapisują odpowiedź.

 

9 + 3 = 9 + 1 + 2 = 10 + 2 = 12

 

·         Jakie zwierzęta wyszły na wiosenny spacer? – samodzielne wykonywanie obliczeń przez uczniów (karta pracy nr 2).

8. Zabawa ruchowa „Na leśnej polanie”.

 

pachołki, woreczki, ławeczki, piłki

 

Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy: lisiątka, wilczki i sarnięta. Dzieci ustawiają się w trzech rzędach i rozpoczyna się rywalizacja między rzędami:

-          wyścigi,

-       &#...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin