Scenariusz zajęć zintegrowanych.doc

(45 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych

dla klasy pierwszej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           Wykonały :

Magdalena Wiczyńska,

                                                                                Aleksandra Zając,

                                                                           Anita Ziętek

                                                                             Pedagogika II rok

                                                                              Studia niestacjonarne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych

 

 

 

Klasa: I szkoły podstawowej

 

I. Temat:  Pory roku naszymi przyjaciółmi.

 

II. Cele operacyjne:

             

     Uczeń:

-         wymienia w kolejności nazwy pór roku

-         odróżnia pory roku po charakterystycznych zjawiskach

-         wypowie się w kilku zdaniach na określony temat

-         przepisze słowa piosenki do zeszytu

-         samodzielnie ułoży rozsypankę

-         przyporządkowuje puzzle do odpowiednich pór roku

-         współpracuje w zespole

-         wie jakie ubrania zakłada się w różnych porach roku

-         projektuje strój

-         zaprezentuje strój lub oceni jego poprawność

-         oblicza zadania matematyczne w zakresie 20-  rozwiązuje proste zadania tekstowe

 

III. Metody nauczania:

-         metoda oparta na słowie: pogadanka;

-         prezentacja multimedialna;

-         metoda zajęć praktycznych: pisanie, czytanie, liczenie;

 

 

IV. Formy organizacyjne

§        indywidualna- jednolita

§        grupowa

 

 

V. Środki dydaktyczne:

§        ilustracje czterech pór roku w puzzlach;

§        ubrania, przedmioty charakterystyczne dla danej pory roku;

§        etykietki z nazwami: lato, wiosna, jesień, zima;

§        teksty piosenek;

§        prezentacja multimedialna- Cztery pory roku;

§        karta pracy-matematyczna

§        zdania do przyporządkowania

 


Przebieg zajęć

 

1. Muzyczne powitanie ,,piosenka na powitanie”

 

Hej, Hej, Hej- śpiewa nauczyciel

Hej, Hej, Hej- odpowiadają dzieci

Dobry dzień- nauczyciel

Dobry dzień- uczniowie

Jak nie dobry- nauczyciel

Jak nie dobry- uczniowie

To go zmień- nauczyciel

To go zmień- uczniowie.

 

2. Pogadanka na temat pór roku

1.      Dzieci oglądają prezentację multimedialną o porach roku.

2.      Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym czego dowiedziały się z prezentacji.

·        Co wiecie drogie dzieci o porach roku?

·        Jakie znacie pory roku?

·        Co wam się kojarzy z latem, zima, wiosna i jesienią?

·        Jaką porę roku najbardziej lubicie?

·        A dlaczego właśnie tą?

·        O czym należy pamiętać wychodząc z domu zimą, jesienią, latem i wiosną?

Prezentacja multimedialna, komputer z rzutnikiem

 

3. Dzieci uczą się piosenek o lecie, zimie i wiośnie

·        Nauczyciel zapisuje teksty piosenek na tablicy,

·        Dzieci spisują teksty do zeszytu.                                                                                                                                                        

Teksty piosenek

 

4. Układanie puzzli w grupach

·        Nauczyciel na tablicy zawiesza cztery rysunki z porami roku.

·        Dzieli dzieci na cztery grupy i każda ma do ułożenia określony obrazek zawierający ilustrację danej pory roku .

·        Dzieci dostają takie same obrazki jakie wiszą na tablicy tylko w formie puzzli.

Obrazki, puzzle z ilustracją pór roku.

 

5. Zabawa w ubieranie ,,pajacyka”

·        Nauczyciel przynosi na zajęcia charakterystyczne dla danej pory roku przedmioty i ubrania.

·        Dzieci dobierają się w grupy i wybierają ,,pajacyka”

·        Każda z grup dostaje inna porę roku

·        Dzieci wybierają ze sterty ubrań odpowiednie do ich pory roku

·        Ubierają w nie ,,pajacyka”

·        ,,Pajacyk” robi pokaz mody całej klasie

        Ubrania i przedmioty

 

6. Zabawa ,, zgadnij, która to pora roku”

·        Jedno z dzieci wychodzi z klasy na parę minut.

·        Nauczyciel mówi dzieciom, że udajemy wiosnę.

·        Dzieci pokazują charakterystyczne czynności dla danej pory roku

·        Np. lato- niektóre dzieci się opalają, niektóry pływają, grają w siatkówkę na plaży itd.

·        Dziecko, które wraca musi odgadnąć co to za pora roku jaka pokazuje reszta klasy.

 

7. Narysuj ulubioną porę roku kredkami.

·        Nauczyciel przynosi blok A-4 i kredki.

·        Każde dziecko dostaje kartkę i ma namalować swoją ulubioną porę roku.

Blok A-4, kredki

 

8. Układanie rozsypanek.

·        Nauczyciel dzieli dzieci w grupy w następujący sposób: według miesięcy, pór roku w jakich dzieci się urodziły, np. Kasia urodziła się w lutym, ten miesiąc odpowiada zimie więc Kasia jest przyporządkowana do grupy zima.

·        Dzieci dostają kilka zdań na temat pór roku. Dopasowują właściwe zdania do swojej pory roku.

·        Każde dziecko czyta po jednym zdaniu.

 

Karta pracy- rozsypanka

 

9. Rozwiązywanie zadań tekstowych z matematyki.

Karta pracy z matematyki

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin