Drzewo dobrych słów.doc

(23 KB) Pobierz
Scenariusz Nr 2
Scenariusz Nr 2

Temat: „Drzewo dobrych słów”

Cele: utrwalenie umiejętności stosowania zwrotów grzecznościowych;

Podejmowanie prób uzasadniania swoich wypowiedzi i wyciągania wniosków; wdrażanie do czytania

Pomoce: duże drzewo wycięte z kartonu, liście z czarodziejskimi słowami, kartki, kredki, nagrania muzyki poważnej,

Przebieg:

               

q       Dzieci słuchają muzyki, poruszają się po dywanie. Na przerwę w muzyce zatrzymują się, tworzą ze swojego ciała drzewo.(można powtórzyć2x)

q       Po zabawie siadają na dywanie przed tablicą, na której jest drzewo z kartonu.

q       Dzieci słuchają opowiadania. Słuchajcie uważnie, a dowiecie się jak się nazywa to drzewo, które dzieci spotkały.

q       Pewnego dnia Ania i Bartek wybrali się na spacer. Bardzo lubili razem wychodzić, zawsze spotkało ich coś miłego. Tego dnia była piękna słoneczna pogoda, był ciepły majowy dzień. Dzieci szły ulubiona alejką w parku, nagle Ania powiedziała : spójrz Bartek czy ty widzisz to samo co ja? O, tam nad rzeką. Chłopiec zaczął się przyglądać, i pytać gdzie? Chodź, pokażę ci. Pobiegli szybko w pobliże drzewa, którego wcześniej tam nie było. Bartek także pamiętał, że w tym miejscu przedtem nie było tego drzewa. Ojej dziwiły się dzieci jakie ono jest ogromne. Gdy tak się zachwycali i podziwiali to drzewo podszedł do nich jakiś starszy pan. Czy podoba się wam to drzewo? No cóż , to drzewo rosło tu od bardzo dawna, ale wy nie zauważyłyście go. A skoro ciekawi was jak się ono nazywa, chyba będę mógł wam pomóc. Mam kilka listków z tego drzewa w kieszeni, na nich są pewne napisy. Ja wam przeczytam te napisy: na pierwszym listku –przepraszam; na drugim listku- dziękuję; na trzecim listku- do widzenia; na czwartym listku-dzień dobry; na piątym listku-poproszę; na szóstym- do zobaczenia; na siódmym- jak miło; na ósmym-jest mi przykro. Czy już wiecie jak się nazywa to drzewo? Dzieci zaczęły wymieniać różne nazwy. Po zebraniu różnych pomysłów, nauczycielka odczytuje nazwę umieszczoną w kopercie: „Drzewo dobrych manier”

q       Następnie dzieci przyklejają do tego drzewa listki .Wspólnie ustalają gdzie umieścić tak ważne słowa.

Na koniec wspólna zabawa ruchowa „Czarodziejskie słowa”

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin