Zabawy badawcze o wodzie.doc

(28 KB) Pobierz
Zabawy badawcze o wodzie

Zabawy badawcze o wodzie

poziom edukacyjny: szkoła podstawowa 1-3
obszar edukacyjny: nauczanie zintegrowane
autor: nauczyciel Krystyna Jarczyk, Mirosława Gromacka
typ materiału: doświadczenia
dla kogo: nauczyciel

 1.Zabawa badawcza „Jaka jest woda?”                                                                                                   Nauczyciel wsypuje do szklanek z wodą sól, cukier i glinę. Zawartość każdej szklanki miesza.            - -Co stało się z solą, cukrem i gliną?                                                                                                              - Co dzieje się z wodą?                                                                                                                              - Jaki ona ma kolor i smak?                                                                                                                         - Czy taką wodę mogą pić ludzie i zwierzęta?                                                                                                             - Co należy zrobić, aby woda była czysta? (Problem: zamknięty, praktyczny, społeczno- moralny)                                                                                                                                                                                                                   - Czy wiecie jak oczyszcza się wodę?

2.Zabawa badawcza

·         - sprawdzenie- jaki wpływ na pióra ptaków ma oliwa w wodzie.
Dz. wlewają do miski wodę, dodają olej, obserwują powierzchnię wody, wkładają do niej pióra ptasie.      

   - Co się dzieje z olejem wlanym do wody?
  odpowiedź: Olej pływa na powierzchni wody.
   - Dlaczego olej utrzymuje się na powierzchni wody?
  odpowiedź: Olej jest lżejszy od wody.                                                                                                                                                                     -Jak wygląda pióro wyjęte z wody zanieczyszczonej olejem ?
odpowiedź: Pióro po wyjęciu z wody jest sklejone.                                                                                                                        -Co się stanie z ptakami,które pływają po zanieczyszczonej ropą wodzie?
odpowiedź: Pióra pływających po wodzie ptaków ,na której rozlana jest ropa robią się ciężkie co uniemożliwia ptakom   latanie i ptaki giną.

·         - sprawdzenie- co dzieje się z piórami ptasimi, gdy zanurzymy je w czystej wodzie i w wodzie z proszkiem do prania (detergentem).
Dz. wlewają do miski wodę i zanurzają w niej piórko, wyjmują je, strzepują krople wody. Potem do wody dodają proszek i wkładają piórko do roztworu. Obserwują, snują hipotezy, wyciągają wnioski.

·         - sprawdzenie- czy plastikowe odpady mogą być zagrożeniem dla zwierząt wodnych.
Dz. zakładają gumkę na kciuk i mały palec, próbują się z niej oswobodzić bez pomocy drugiej ręki, niczego nie dotykając.

·         - przeprowadzenie filtracji, czyli oczyszczanie wody.
Dz. konstruują prymitywny filtr, przelewają przez niego zanieczyszczoną wodę. Obserwują wodę wydostającą się z filtra, wyciągają wnioski.

3. Zabawa  badawcza „Oczyszczanie wody”

Nauczyciel przygotowuje statywy, lejki i brudną wodę. Objaśnia dzieciom, że lejki należy włożyć w statyw, do lejka włożyć bibułkę, a pod lejek podstawić słoik. Dzieci powoli wlewają brudna wodę do lejka.                                                                                                         - Jaka woda wycieka z lejka?                                                                                                           Nauczyciel objaśnia, że taki sposób oczyszczania wody nazywamy filtrowaniem.                                   - Czy takim sposobem możemy oczyścić dużą ilość wody?                                                                   Aby z kranów płynęła czysta woda, buduje się urządzenia zwane oczyszczalniami.                                Istnieją w Polsce ośrodki, w których znajdują się czyste źródełka wody. Mają one właściwości lecznicze. Takie miejsca nazywamy sanatoriami.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin