Wpływ postaw rodziców na funkcjonowanie dzieci zdrowych.doc

(31 KB) Pobierz
Wpływ postaw rodziców na funkcjonowanie dzieci zdrowych

Wpływ postaw rodziców na funkcjonowanie dzieci zdrowych

Rodzice mają prawo pełnego dostępu do formalnego systemu edukacyjnego i wyboru takiej drogi edukacyjnej dla ich dzieci, która jest najbliższa ich przekonaniom i wartościom. Do ich obowiązków należy wychowywanie dziecka w duchu odpowiedzialności za siebie i innych,                         a także angażowanie się na zasadzie partnerskiej w nauczanie dzieci. Rodzice powinni wychowywać je w poszanowaniu innych ludzi i ich przekonań, mają też obowiązek poświęcać czas i uwagę swoim dzieciom oraz ich szkole, tak aby wzmocnić ich wysiłki skierowane na osiągnięcie określonych celów nauczania.
     Na obecnym etapie rozwoju kultury i społeczeństwa szkoła i rodzina muszą współpracować   w sposób zorganizowany i systematyczny. Efektywność pracy wychowawczej w dużym stopniu zależy od form i metod tego współdziałania. Aby szkoła była przyjazna, twórcza, aby niwelowała stresy, zapobiegała powstawaniu kompleksów i negatywnych nastawień, kształtowała akceptację i życzliwość wobec siebie i otoczenia, trzeba dostrzec olbrzymie znaczenie postaw rodzicielskich. Jest to „tendencja do zachowania się w pewien specyficzny sposób w stosunku do dziecka” (R.B. Cattell).
     W ujęciu psychologów każda postawa zawiera trzy składniki: myślowy (wyrażony słownie w formie poglądu), działaniowy (wyrażony w czynnym zachowaniu), uczuciowy (wypowiedzi i swoiste ekspresje temu towarzyszące). To właśnie ten ostatni czynnik wyznacza kierunek, charakter myślenia rodziców. Do właściwych postaw rodzicielskich należą akceptacja, współdziałanie i dawanie dziecku właściwej dla jego wieku swobody.
     Dla rodziców akceptujących swoje dziecko kontakt z nim jest przyjemny i pełen zadowolenia. Potrafią okazać, że je kochają, lubią, jawnie aprobują. Test to przyjęcie dziecka takim, jakie jest, z jego zdolnościami i cechami wyglądu zewnętrznego, usposobienia, umysłowości. Współdziałanie z dzieckiem to zaangażowanie rodziców w jego zabawę, pracę, zainteresowania, a także pozwolenie na uczestnictwo w zajęciach i sprawach rodziców i domu. Powinno to być wyznaczone możliwościami rozwojowymi.
     Rodzice przyjmujący właściwe postawy wobec dziecka otaczają je ciepłem, opieką, dostrzegają i zaspokajają jego potrzeby. Budują jego pozytywne nastawienie. Okazują dużo cierpliwości przy wyjaśnianiu i tłumaczeniu. Bardzo łatwo i szybko nawiązują z kontakt                      z dzieckiem, które czuje się swobodnie i bezpiecznie w ich obecności. Rodzina poprzez wzajemne relacje – delikatność, zaufanie, serdeczność, bezpieczeństwo – optymalnie przyczynia się do pełnego rozwoju osobowości dziecka.
     Rodzice, którzy przyjęli właściwą postawę, są zdolni do obiektywnej oceny dziecka i jego pełnej akceptacji. Jest to szczególnie ważne w momencie podjęcia przez dzieci nauki. Każde jest ambitne, pełne wiary, entuzjazmu, pragnie aprobaty i pochwały. Poznaje siebie przez opinie, słowa i uczucia innych ludzi. Poza rodzicami w klasie będą rówieśnicy, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.
     Siłą napędową w procesie nauczania i wychowania są rodzice, choć nie są oni ściśle z nim związani. Niezwykle ważne jest ich przygotowanie psychiczne.

.
     Zdaniem A. Maciarz każde dziecko pragnie być kochane i akceptowane, pragnie odnosić sukcesy w szkole, być uznawane w grupach koleżeńskich, chce wspólnie z klasą aktywnie uczestniczyć w zabawach i zajęciach.
 

          Każde dziecko pragnie być akceptowane bez względu na stan swego zdrowia, sprawność, uzdolnienia lub środowisko rodzinne. Ta potrzeba jest nasilona u dzieci, które mają trudności szkolne i przystosowawcze, gdyż jest wówczas zachwiane poczucie własnej wartości i zaniżona samoocena. Akceptacja okazywana dzieciom spełnia więc ważną funkcję regulującą ich zachowanie. Działania rodziców i ich postawy winny zmierzać do tego, aby wszystkie dzieci w zespole klasowym czuły się szanowane, ważne, dostrzegane, uznane i zrozumiane, bowiem to właśnie postawy rodziców kształtują nastawienia, oczekiwania dzieci wobec rówieśników i świata, pozwalają korzystać z zasobu doświadczeń, na których dziecko buduje swoją hierarchię postępowania i wartości.



Autor: Tatiana Danuta Sobołtyńska

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=subjectpages&mainSRV=nauczyciel&page=article&article_id=320593

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin