Wesole_zabawy sherborn.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w grupie 5-6 latków

Scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w grupie 3-4 latków.

 

 

Temat :  „Wesołe zabawy –ćwiczymy razem.

 

Cele ogólne :

 

-         wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka

-         kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie

-         integrowanie się z grupą

-         wyczucie własnego ciała

-         rozwijanie sprawności ruchowej

-         kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem

 

Cele operacyjne ( dziecko ) :

 

     -    kontroluje własne zachowania

-         współdziała w grupie

-         swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania

-         współpracuje z partnerem

-         akceptuje siebie i innych

-         bezpiecznie zachowuje się podczas ćwiczeń

-         odczuwa radość ze wspólnej zabawy

 

Forma – zajęcie z całą grupą Środki dydaktyczne – magnetofon, płytka CD „ Muzyka relaksacyjna”

 

Literatura :

 

Program ABC XX ...I wieku – A. Łady – Grodzickiej

Ruch rozwijający dla dzieci – W. Sherborne

Metoda W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka –         M. Bogdanowicz, M. Przysnyska

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg :

 

1.    Powitanie : dzieci witają się różnymi częściami ciała : łokciami, kolanami, głowami,  barkami itd.

2.    Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała :

-         leżenie na plecach i jazda na podłodze

-         ślizganie się na brzuchu po podłodze

-         siedząc – kręcenie się w kółko na pośladkach

-         turlanie się po podłodze

-         chodzenie i bieganie na sztywnych nogach

-         maszerowanie z podnoszeniem kolan

 

     3   .Ćwiczenia z partnerem :

-         „ Mosty ‘’ – jedno dziecko robi mostek, a drugie dziecko przechodzi wokół, nad,   pod

-         „ Paczka” – jedno dziecko zwija się w kłębek, mocno splata dłonie, a współćwiczący próbuje rozwiązać paczkę

-         „ Ciężar” – jedno dziecko leży nieruchomo na brzuchu na podłodze, a drugie stara się je przewrócić na plecy lub poruszyć

-         „ Huśtawka” – dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym twarzą odwrócone do siebie trzymając się za dłonie, jedno dziecko huśta drugie 

-         „ Waga” – dzieci stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce, wykonują na przemian przysiady

-         „ Przepychanki” -  dzieci siedzą w siadzie  odwrócone do siebie plecami i przepychają się

 

4.    Ćwiczenia wyciszające – dzieci kładą się na plecach, zamykają oczy, słuchają muzyki relaksacyjnej.

 

5.    Ćwiczenia w czwórkach :

        - „ Kołysanka” – troje dzieci wykonuje klęk podparty w rzędzie, a   czwarte kładzie się na plecach i jest kołysane

 

6.    Ćwiczenia w grupie :

-         „ Zwijamy dywan” – dzieci kładą się ciasno na podłodze jedno obok drugiego.

Pierwsze dziecko kładzie się na dywanik i turla się po nim, aż do końca dywanu, następne dziecko itp.

 

     7. Pożegnanie w kręgu – „ Iskierka” uścisk dłoni.                                         

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin