zagrożenia GOP.docx

(19 KB) Pobierz

Konspekt lekcji w klasie III LO

Temat: Źródła zagrożeń i degradacja środowiska przyrodniczego Polski na przykładzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

Cele lekcji:

Uczeń zna, rozumie:

·         Znaczenie pojęcia: obszary ekologicznego zagrożenia

·         Zna genezę i skutki zagrożeń środowiska na obszarze GOP-u

·         Rozumie problem zanieczyszczenia środowiska, zmiany w ukształtowaniu środowiska GOP-u i innych obszarów ekologicznego zagrożenia

·         Przykłady działań służących poprawie stanu środowiska na danym obszarze

 

Uczeń umie, potrafi:

·         Wskazać na mapie przykłady obszarów ekologicznego zagrożenia w Polsce

·         Wymienić źródła zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego w Polsce

·         Określić przyczyny i skutki działalności człowieka dla środowiska na przykładzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

·         Proponować działania, które zmniejszyłyby zanieczyszczenie poszczególnych elementów środowiska GOP-u, działania na rzecz niwelowania degradacji środowiska na tym obszarze

·         Ocenić stan środowiska przyrodniczego GOP-u,

·         Analizować mapy obrazujące stan środowiska GOP-u, Polski i własnego regionu

 

Cel wychowawczy; Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów

Metody i formy pracy: dyskusja-metaplan, burza mózgów, praca z tekstem źródłowym, mapami tematycznymi, praca w grupach.

Środki dydaktyczne: tekst źródłowy„ Czarny Śląsk” (z podr. J. Kop, M. Kucharska, E. Szkurłat „ Geografia 1- zakres podstawowy, PWN, Warszawa 2005), atlasy Polski, mapa zagrożeń środowiska przyrodniczego Polski, duże arkusze papieru, flamastry, kartki w różnych kolorach lub kształtach

Przebieg lekcji:

1.       Czynności organizacyjne

2.       Wprowadzenie

Na podstawie mapy Zagrożenia środowiska przyrodniczego Polski”, wskaż obszary o bardzo dużej degradacji środowiska przyrodniczego w Polsce

Ø       Wybrany uczeń wskazuje obszary zagrożenia środowiska przyrodniczego na mapie ściennej Polski

Obszary: GOP, Legnicko-Głogowski, Krakowski, Koniński, Włocławski, Gdański, Puławski, Jeleniogórski, itd.

Ø       Wprowadzenie pojęcia obszary ekologicznego zagrożenia

- na obszarze Polski wyróżniono blisko 30 obszarów ekologicznego zagrożenia, w których działalność spowodowała daleko idące naruszenia równowagi środowiska przyrodniczego. Degradacja środowiska przyrodniczego znacznie pogorszyła warunki życia. Na obszarach o najbardziej zanieczyszczonym środowisku przyrodniczym notuje się wzrost zachorowań na choroby nowotworowe i układu krążenia oraz zwiększenie śmiertelności niemowląt.

3.       Rozwinięcie.

Problem degradacji środowiska przyrodniczego na obszarze GOP- praca w grupach (4-5 osób);

- wyjaśnienie zasad pracy metodą metaplanu, rozdanie materiałów, opracowanie metaplanów w grupach, po wyznaczonym czasie omówienie wyników pracy.

4. Podsumowanie. Stworzenie wspólnego metaplanu na tablicy

Zadanie: Przedstaw zagrożenia i oceń stan środowiska przyrodniczego własnego regionu oraz podaj przykłady działań zapobiegających degradacji środowiska w regionie.


Przykład metaplanu

Jak jest?                                                                             Jak powinno być?

v      Wyczerpywanie złóż

§                              Racjonalna eksploatacja surowców

v      Przekształcenie rzeźby terenu min wyrobiska, hałdy górnicze

i hutnicze, nasypy, szczeliny, osiadanie, tąpnięcia terenu, groble itp.

§       Zachowanie naturalnych form rzeźby

v      Odpady przemysłowe i komunalne, składowanie w niewłaściwy sposób

§                              Wprowadzenie czystych technologii, recykling, właściwa utylizacja i składowanie odpadów

v      Zdegradowanie wód powierzchniowych- ścieki przemysłowe, komunalne, skażenie wód podziemnych,

v      Obniżenie zwierciadła wód podziemnych.- lej depresyjny

§                              Oczyszczalnie ścieków, zamknięty obieg wody w procesie produkcyjnym,

§                          Ograniczenie, zaprzestanie działalności kopalnianej

v      Emisja zanieczyszczeń do atmosfery: pyły, tlenki siarki, fluor, związki metali

§       Stosowanie filtrów i urządzeń odpylających,

§       Zastosowanie niekonwencjonalnych źródeł energii

§       Likwidacja zakładów uciążliwych dal środowiska, rozwój przemysłów wysokiej technologii

v      Degradacja gleb, zniszczenie szaty roślinnej, fauny

§         Ochrona naturalnego krajobrazu, rezerwaty przyrody

§         Rekultywacja terenów np. zakładanie parków, zalesianie,

v      Zniszczenie krajobrazu, degradacja budynków, korozja metali, trudności w pozyskiwaniu wody pitnej

v      Zagrożenia zdrowia człowieka

§         Poprawa sytuacji zdrowotnej w regionie

 

Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?

o        Rozwój górnictwa, nadmierna, nieracjonalna eksploatacja surowców w okresie PRL

o        Energetyka oparta na węglu kamiennym

o        Duża koncentracja przemysłu: znaczny udział przemysłu ciężkiego, przestarzałe technologie

o        Duże koszty wprowadzania nowych technologii

o        Ogromna koncentracja ludności- presja urbanizacyjna

o        Względy społeczne utrzymywania kopalni węgla kamiennego (problem bezrobocia w regionie)

Ø       Okręg jest terenem klęski ekologicznej, spowodowanej działalnością przemysłową - koncentracja zakładów przemysłu ciężkiego

Ø       Zanieczyszczenia zagrażają ludności zamieszkującej w tym regionie

Ø       Okręg wymaga szybkiej restruktrukturyzacji, co wiąże się także ze znacznymi kosztami i rosnącym bezrobociem

Ø       Obszar wymaga intensywnej rekultywacji,

Ø       Skala potrzeb związana z odbudową walorów przyrodniczych, wymaga zewnętrznych źródeł finansowania np. z funduszy UE

 

Wnioski

Zgłoś jeśli naruszono regulamin