Scenariusz zajęcia w grupie 3 wyspa skarbów.doc

(34 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków

Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków

 

Prowadząca :

Data : 16.05.2011 r.

Grupa I trzylatki

 

Tematyka tygodnia : W krainie fantazji.

 

Temat: Poszukiwacze skarbu.

 

Cele ogólne :

- rozwijanie wyobraźni

- utrwalenie nazw figur geometrycznych

 

Cele operacyjne :  dziecko:

- powtarza krótką rymowankę

- współdziała w grupie

- dzieli wyrazy na sylaby

- wykonuje pracę plastyczną

- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne

 

Formy:

-          praca zbiorowa

-          praca indywidualna

 

Metody:

-          słowne: rozmowa,

-          oglądowe: pokaz

-          działań praktycznych

 

Pomoce:

butelka z mapą ukrytego skarbu, woreczki, obrazki z papugami, w tym 2 takie same, krążki, skrzynia zrobiona np. z pudełka po butach, folia aluminio­wa, papier samoprzylepny, klej brokatowy,

Przebieg

 

1. Powitanie
Dzieci siedzą w kole witają się wierszykiem:

„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje i my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się witamy”.

 

2. Nauczycielka pokazuje dzieciom – „piratom” butelkę, w której jest list i mówi im, że znalazła na plaży, fale wyrzuciły ją na brzeg wyspy. Wszyscy oglądają butelkę, wyjmują list, i do­myślają się, że jest to mapa, pokazująca miejsce ukrytego na wyspie skarbu. Złożenie dzieciom propozycji, aby zostały piratami i zaciągnęły się na statek. Przedtem muszą się jednak wykazać różnymi umiejętnościami.

 

3. „Hymn piracki” – „Bum cyk, cyk, cyk i rata rata nie ma to jak los pirata”- dzieci uczą się słów hymnu.

 

4.,,Statek”- zabawa integracyjna, wszystkie dzieci muszą zmieścić się na rozłożonym arkuszu papieru, dzieci muszą się do siebie przytulać, obejmować, żeby nikt nie wypadł np. podczas sztormu.

 

3. Zabawa „Poszukiwacze skarbu”

Nauczycielka odczytuje dzieciom pierwsze zadanie, jakie muszą wykonać. Za po­prawne wykonanie zadania otrzymują instrukcję, gdzie mają szukać kolejnego zadania (nauczyciel wcześniej przygotowuje zadania, które ukrywa w różnych miejscach w sali).

- rzucamy kokosy - rzuty do celu – dzieci rzucają woreczkami do kosza.

- papugi - wśród kilku papug (np. na obrazku) odnaleźć 2 ta­kie same,

- przeszkody - przeskoczyć przez przeszkodę (krążki), itd.

- sylaby dziecko losuje obrazek, ma powiedzieć co on przedstawia a następnie podzielić ten wyraz na sylaby

Kolejna wskazów­ka doprowadza dzieci do ukrytego skarbu (skrzyni zrobionej np. z pudełka po butach). Szyfrem do otworzenia skrzyni jest głośne odczytanie narysowanych na niej figur (np. czerwone koło, niebieski kwadrat, zielony kwadrat, żółty trój­kąt).

Po prawidłowym odczytaniu szyfru nauczycielka pozwala „piratom” otworzyć skrzynię,
w której ukryte są: folia aluminiowa, papier samoprzylepny, klej brokatowy. Znajduje się tam również list z informacją, iż po powrocie z krainy wyobraźni, mali piraci powinni podarować komuś, kogo bardzo lubią, wykonaną przez siebie biżuterię.

 

4. Praca plastyczno-techniczna „Korona

Ze znalezionych skarbów dzieci razem z rodzicami wykonują koronę według własnego wła­snego pomysłu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin