JAK DOBRO ZE ZŁEM WALCZYŁO.doc

(27 KB) Pobierz
Jak dobro ze złem walczyło

Jak dobro ze złem walczyło...

 

 

By odzwierciedlić odwieczną walkę dobra ze złem Słowianie opowiadali sobie następujący mit. Bohaterami jego było pozytywne bóstwo i złe bóstwo.  Według mitu doszło pomiędzy nimi do starcia podczas którego doszło do następującej wymiany zdań:

- Ubiję ciebie!- rzekło dobre bóstwo do swego wroga.

-Jakże mnie ubijesz, jeśli się skryję?- odpowiada tamten.

-Gdzie?- zapytało dobre bóstwo.

-Pod człowieka.- odparł jego nieprzyjaciel z całą pewnością sądząc, iż dobre bóstwo, którego zadaniem było chronić ludzkość nie odważy się poświecić człowieka by pokonać zło.

-Ubiję człowieka i ciebie ubiję.- odpowiedział jednak tamten nie wzruszony. Odpowiedź zdziwiła złe bóstwo. Nie zlękło się jednak i zachowując swą chardośc odparło:

-Skryję się pod koniem.

-Ubiję wtedy  i konia i ciebie ubiję.- w głosie ani zachowaniu dobrego bóstwa nie widać było nadal cienia wahania.

-A ja się skryję pod drzewo. Tam mnie nie ubijesz.- złość zaczęła narastać w złym duchu.

-Drzewo rozbiję i ciebie ubiję.- dobro kpiło ze zła.

-A ja się skryję pod kamień.- powiedział jeszcze bardziej sfrustrowany zły duch.

- Kamień rozbiję i ciebie ubiję.

Ta odpowiedź najbardziej rozwścieczyła złe bóstwo, które w końcu syknęło: -To ja się skryję do wody.

-Tam dla ciebie miejsce, tam się znajdziesz.- odpowiedziało zwycięskie dobre bóstwo tonem nadal spokojnym i władczym. I tak się stało. Złu i dobru po dziś dzień przychodzi stawać ze sobą do walki twarzą w twarz, lecz to pierwsze w kocu zawsze musi ugiąć się przed mocą dobra i skryć się tam skąd nie będzie mogło szkodzić ludziom. 

 

Istoty występujące w powyższym micie interepretowac można na kilka sposobów. Ja sama przyjmuję się wersje tłumaczenia tego mitu.

Pierwsza to walka dobra Peruna (Swaroga)- boga słońca z Walesem- bogiem magii. Jak wiemy z mitu o początku świata Wales os początków świata zamieszkiwał wody wszechoceanu, a potem po ostatecznym podziale świata pomiędzy dwóch braci zepchnięty został do podziemi. Taki w tym micie występuje woda- jako schronienie dla złej mocy jak i motyw zepchnięcia zła przez dobro do najdalszego zakątka.

W drugiej wersji przyjąć możemy, że dobro reprezentuje Perun( Swaróg) bądź inne bóstwo solarne a zło żmij- istota pokrewna smokom, niegdyś uważana przez Słowian za dobrą, teraz nękająca ludzi i pomału utożsamiana ze złem

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin