Scen. Poznawanie siebie i świata. Pojęcia matematyczne w grupie mieszanej.doc

(28 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

 OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

 Kształtowanie pojęć matematycznych 3-latki

Klasyfikowanie zbiorów różnych przedmiotów na podstawie wybranej cechy np. kolor. Porównywanie liczebności tworzonych zbiorów i posługiwanie się określeniami: dużo, mało, tyle samo.

Rozumienie pojęcia liczby w zakresie dwóch , posługiwanie się liczebnikami głównymi 1, 2.

 

Słuchanie i rozumienie mowy 3-latki

Bogacenie słownictwa dzieci w kontaktach z przyrodą. Słuchanie i rozumienie krótkich wierszy.

Kształtowanie pojęć matematycznych 4-latki

 

Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów na podstawie jednej lub kilku cech równocześnie.

Porównywanie liczebności zbiorów: równo, mniej, więcej.

Kształtowanie pojęcia liczby głównej do czterech, posługiwanie się liczebnikami 1-4

.

Słuchanie i rozumienie mowy 4-latki

 

Słuchanie wierszy recytowanych przez nauczyciela.

Bogacenie słownictwa w związku z rozszerzającym się zakresem kontaktów z otoczeniem przyrodniczym.

 

Kształtowanie pojęć matematycznych 5-latki

 

Klasyfikowanie zbiorów na podstawie cech jakościowych ( wielkość , kolor). Próby klasyfikowania zbiorów na podstawie pojęć ogólnych.

Klasyfikowanie zbiorów według ich liczebności.

Porównywanie liczebności zbiorów : równo, mniej, więcej, więcej o jeden, mniej o jeden.

Kształtowanie pojęcia liczby głównej do pięciu. Posługiwanie się liczebnikami głównymi 1-5.

 

Słuchanie i rozumienie mowy 5-latki

 

Wzbogacanie czynnego słownika dzieci dotyczącego treści poznawanych na podstawie obrazów.

Słuchanie utworów literackich recytowanych przez nauczyciela.

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: Poznawanie zbiorów przedmiotów. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według cech jakościowych. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według ich liczebności.

Liczenie elementów zbioru.

TEMAT ZAJĘCIA: „W konwaliowej gospodzie” – utrwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami 3latki 1-2; 4latki 1-4; 5latki 1-5, oraz znajomości czterech podstawowych kolorów.

FORMA PRACY: z całą grupą

METODY PRACY: słowna, czynna, oglądowa.

CELE OPERACYJNE:

 

dziecko potrafi swobodnie wypowiadać się na temat wysłuchanego utworu H.Bechlerowej  „ W konwaliowej gospodzie”

dziecko zna podstawowe kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty.

dziecko potrafi segregować przedmioty ze względu na wspólne cechy: kolor.

dziecko potrafi przeliczać elementy zbioru.

dziecko potrafi posługiwać się określeniami o jeden mniej, o jeden więcej (5l).

dziecko potrafi skupić uwagę na dłuższą chwilę.

dziecko rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela.

POMOCE: liczmany w kształcie miseczek, muszek, motyli, biedronek, żab wykonane z papieru metodą origami, krążki, małe papierowe kółeczka, duże obręcze, szarfy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Zabawa ruchowa „ Po dwa....po trzy” ( z wykorzystaniem dużych obręczy).

2.Wysłuchanie wiersza H. Bechlerowej „ W konwaliowej gospodzie” – omówienie jego treści.

3.Segregowanie miseczek przygotowanych na przyjęcie gości według kolorów. Porównywanie miseczek – po pięć na każdym stoliku.

4.Zagadki słowne „ Jacy goście przyjdą na ucztę ?” – kojarzenie opisu słownego z rozwiązaniem zagadki – biedronki, muchy, żaby, motyle.

5.Porównywanie liczebności zbiorów bez konieczności liczenia.

6.Umieszczanie gości wokół stolików( zasada przyporządkowania według kolorów).

7.Przeliczanie elementów zbioru – gości przy każdym stoliku.

8.Doprowadzenie do stanu, w którym ilość miseczek odpowiada ilości gości przy danym stole.

9.” Kwiatowe naleśniki” – każde z dzieci otrzymuje miseczkę z pewną ilością naleśników (papierowe kółeczka). Dzieci mają za zadanie przeliczyć swoje naleśniki , sprawdzić czy mają 5 lub o ile za mało.

10.Zabawa ruchowa utrwalająca kolory „ Motyle”.

11.Likwidacja zajęcia.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin