Apteczka.doc

(112 KB) Pobierz
Apteczka

Apteczka

 

Jak dotąd nie opracowano jednolitego składu podręcznej apteczki pierwszej pomocy. Każda z organizacji medycznych, ratowniczych, czy zajmujących się bezpieczeństwem, podaje własne opracowania. To, co znajdzie się w plecakowej apteczce, zależeć będzie tylko i wyłącznie od nas samych. Przy doborze składu należy pamiętać, że pierwsza pomoc nie tylko dotyczy wypadków i urazów, ale także nagłych zachorowań. Dlatego też w apteczce, nie tylko powinny się znaleźć opatrunki, ale także podstawowe leki.



Aby ułatwić skompletowanie takiej apteczki, poniżej zamieszczono przykładowy spis medykamentów. Prezentowana poniżej zawartość osobistej apteczki została opracowana na podstawie kilkuletniego doświadczenia związanego z optymalnym doborem medykamentów podczas górskich wędrówek. Proponowany podstawowy zestaw "standard" mieści się w prezentowanej na zdjęciach apteczce. Należy pamiętać, że osoby zażywające codziennie leki specjalnie dla nich przepisane, powinny poszerzyć o nie skład swojej apteczki. Skład i ilość medykamentów należy odpowiednio zwiększyć, gdy wybieramy się na wielodniowe wędrówki w teren, gdzie brak jest zaopatrzenia medycznego, lub czas dotarcia do najbliższej miejscowości liczy się w dniach. Warto wtedy poszerzyć skład apteczki o pozycje z tabeli "DODATKOWE MEDYKAMENTY"

 

Poniższy skład plecakowej apteczki, ma jedynie sens w naszej strefie klimatycznej!

but. - butelka, op. - opakowanie, poj. - pojemnik, szt. - sztuka, tor. - torebka, tub. - tubka

ŚRODKI DO STOSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO

zestaw mini

zestaw standard

zestaw maxi

gaza opatrunkowa wyjałowiona 1x1m

 

1 op.

1 op.

kompresy gazowe wyjałowione 9x9cm (3 szt.)

1 op.

2 op.

3 op.

kompresy gazowe wyjałowione 5x5cm (3 szt.)

1 op.

1 op.

2 op.

opaska dziana (bandaż) 10cm x 4m

1 szt.

2 szt.

2 szt.

opaska dziana (bandaż) 5cm x 4m

1 szt.

1 szt.

2 szt.

opaska elastyczna (bandaż) 10cm x 5m

1 szt.

2 szt.

2 szt.

Minifol - uniwersalny zestaw plastrów wodo-odpornych

1 op. 1 mb.

1 op. 1 mb.

1 op. 1 mb.

woda utleniona lub Pertlenon (10 tab.)

1 op.

1 but. 1 op.

1 but. 2 op.

Altacet - maść lub Altacet - tabletki (6 tab.)

1 tub. 1 op.

1 tub. 1 op.

1 tub. 2 op.

sól fizjologiczna (10ml.)

 

1 but.

2 but.

Dermatol (zasypka) lub Rivanol (5 tab.)

 

 

2 tor. 1 op.

Kapsiplaster

 

1 szt.

1 szt.


 

 

ŚRODKI DOUSTNE

zestaw mini

zestaw standard

zestaw maxi

Polopiryna "S" 300mg (10 tab.) lub Aspiryna "Bayer" 300mg (10 tab.)

1 op.

1 op.

2 op.

Panadol 500mg (10 tab.) lub Pyralginum 500mg (6 tab.)

1 op.

1 op.

1 op.

Aviomarin 50mg (5 tab.)

1 op.

1 op.

1 op.

Wapno z witaminą "C" do rozpuszczania 500mg (12 tab.)

 

1 op.

1 op.

Węgiel leczniczy 300mg (20 tab.) lub Smecta (torebki)

1 op. 5 tor.

1 op. 5 tor.

2 op. 10 tor.

Salotannal (10 tab.) lub Nifuroxazyd 100mg (24 tab.)

1 op.

1 op.

1 op.

Glucardiamid (10 tab.)

1 op.

1 op.

2 op.


 

POZOSTAŁE ŚRODKI

zestaw mini

zestaw standard

zestaw maxi

Polovis - plaster bez opatrunku 12,5mm x 5m

 

1 szt.

1 szt.

Igła do strzykawki

2 szt.

5 szt.

10 szt.

Pinceta lub zacisk

 

1 szt.

1 szt.

Strzykawka 2ml

 

1 szt.

2 szt.

Rękawiczki lateksowe

1 para

2 pary

4 pary

Nożyczki

1 szt.

1 szt.

1 szt.

Jednorazowa folia NRC

1 szt.

1 szt.

1 szt.

Pałeczki z wacikami

5 szt.

5 szt.

10 szt.

Agrafki

2 szt.

5 szt.

10 szt.

Termometr

 

1 szt.

1 szt.

Chusta trójkątna

 

 

1 szt.

maseczka resuscytacyjna (z ustnikiem lub bez)

1 szt.

1 szt.

2 szt.


 

DODATKOWE MEDYKAMENTY

zestaw mini

zestaw standard

zestaw maxi

Flint - opatrunek w aerozolu (33ml.)

1 but.

Sulfacetamid

1 but.

Panthenol - aerozol

1 but.

Arcalen - maść

1 tub.

No-spa 40mg (20 tab.)

1 op.

Amertil (7 tab.)

1 op.

Validol (10 tab.) / Nervosol

1 op. 1 but.

krople żołądkowe lub miętowe

1 but.

krople nasercowe

1 but.

UWAGA:

·                      Środki farmakologiczne podawać tylko w przypadku, gdy poszkodowany jest przytomny!

·                      Przy zażywaniu wymienionych środków, bezwzględny zakaz spożywania alkoholu!

·                      Aviomarin, Nervosol, Validol obniżają sprawność psychofizyczną, po zażyciu bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów!

·                      Przed zastosowaniem leku, należy przeprowadzić wywiad z poszkodowanym na temat ewentualnej nadwrażliwości na dany środek.

·                      Zapoznać się z ulotkami wszystkich środków farmakologicznych znajdujących się w apteczce, aby posiąść wiedzę na temat zaleceń stosowania danego środka, jego dawkowania i przeciwwskazań.

·                      Często kontrolować datę ważności środków opatrunkowych i leków. Nie wolno stosować leków po upływie ich ważności!

·                      Nie wolno używać preparatów, które wysypały się z oryginalnych opakowań, jeśli nie jesteśmy pewni ich nazwy i przeznaczenia, tabletek przebarwionych oraz leków i opatrunków zalanych wodą

 

Środki zewnętrzne

W każdej apteczce pierwszej pomocy, podstawowymi środkami medycznymi są materiały opatrunkowe. Ponad to, powinny znaleźć się w niej również środki dezynfekujące, a nawet przeciwzapalne.

OPATRUNKI

Ogólnie znane jest zastosowanie podstawowych środków opatrunkowych takich jak bandaże zwykłe, elastyczne, czy opatrunki jałowe. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania. Powinny one być chronione przed wilgocią poprzez przechowywanie w workach foliowych, a najlepiej w szczelnym i sztywnym opakowaniu.
Na małe rany, czy też otarcia stosuje się plastry z opatrunkiem. Można je obecnie dostać w zestawach, o rożnej ilości i rozmiarach. Praktyka jednak pokazuje, że lepiej jest posiadać w apteczce plaster w odcinkach jednometrowych, który można dociąć na potrzebny rozmiar. Przy zakupie należy pamiętać, aby plaster był wodoodporny (np. Minifol), co zapobiegnie odklejeniu się go w przypadku mycia okolicy rany.
Na małe rany stosuje się również elastyczne opatrunki w aerozolu (np.: Flint, Hemostin, Panthenol). Opatrunki te niestety nadają się tylko na małe rany pochodzące głównie od otarć lub oparzeń, a ponieważ są stosunkowo duże i ciężkie nie są popularne wśród turystów.

ŚRODKI ODKAŻAJĄCE

Najpopularniejszym środkiem do odkażania ran jest 3% woda utleniona. Należy jednak pamiętać, że do jej działania niezbędna jest obecność krwi. Jest to środek neutralny - nie występują na niego uczulenia. Woda utleniona jest dostępna w aptekach również w postaci tabletek do rozpuszczania w wodzie, najczęściej przegotowanej (np. Pertlenon).
Niekiedy używa się też spirytusu salicylowego, ale pamiętać należy, że nadaje się on tylko do odkażania skóry, ale nie rany. Jednak nie od rzeczy jest posiadanie w apteczce niewielkiej jego ilości, do odkażania np. igieł.

KROPLE DO OCZU

Środki z tej rodziny leków są nieodzowne w przypadku dłuższych wyjazdów. Podstawowym środkiem powinny być krople o nazwie Sulfacetamid. Działają one nie tylko dezynfekująco, ale także przeciwzapalnie. Nadają się też doskonale w przypadku konieczności wypłukania obcego ciała. Do tego celu, nadaje się również sól fizjologiczna, sprzedawana w ampułkach jednorazowych.

INNE

Na wszelakie obrzęki powstałe od stłuczeń czy zwichnięć stawów stosuje się tzw. "kwaśne okłady". Najpopularniejszym środkiem jest Altacet w postaci tabletek do rozpuszczania. Ostatnio pokazał się w sprzedaży, w postaci łatwo przyswajalnej maści, którą wciera się w napuchnięte miejsce. Innym preparatem mającym podobne właściwości jest Arcalen, który wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Na bóle reumatyczne można śmiało stosować żel Naproxen oraz Kapsiplaster.
Na wszelakie trudno gojące się, niewielkie rany pochodzące od uderzenia, czy otarcia można zastosować popularne zasypki, np.: Dermatol, Alantan. Natomiast na rany pochodzące od oparzeń (tylko oparzenia pierwszego stopnia) można zastosować maści zawierające d-panthenol (np.: Alantan Plus, Bepanthen

 

Środki doustne

Każda decyzja o podaniu środka farmakologicznego osobie potrzebującej pomocy, powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Należy bowiem mieć świadomość, że podanie leku w zbyt dużej dawce, lub podanie go osobie uczulonej na jeden lub więcej z jego składników; może zakończyć się ciężkimi dla poszkodowanego powikłaniami, a nawet śmiercią.

ŚRODKI PRZECIWBÓLOWE I PRZECIWZAPALNE

W aptekach możemy znaleźć całą gamę środków przeciwbólowych (np.: Apap, Codipar, Panadol). Zwykle ich głównym składnikiem jest paracetamol, który też działa przeciwgorączkowo. Należy jednak pamiętać, że nie są to leki przeciwzapalne, więc nie nadają się do leczenia przeziębień oraz objawów grypowych. Natomiast dobrze nadaje się do tego Coldrex oraz Ibuprofen Ten ostatni wykazuje również działanie przeciwreumatyczne. Stosując środki na bazie paracetamolu, powinno się pamiętać aby dokonywać tego tylko doraźnie, i nie przekraczać 1-gramowej dawki jednorazowej, oraz dobowej wynoszącej 4 gramy (u dorosłego człowieka), a w przypadku Coldrexu 1200mg w ciągu doby.
Środkami typowo przeciwzapalnymi są wszystkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Są to środki uniwersalne, dopuszczone do stosowania również u dzieci. Do apteczki plecakowej polecić należy Polopirynę "S" do rozpuszczania w niewielkiej ilości wody (przez co jest szybciej przyswajalna przez organizm). Leków tych (np.: Aspiryna, Polopiryna, Scorbolamid) nie należy przyjmować na czczo, przez osoby uczulone na salicylany oraz z chorobą wrzodową.
Popularna do niedawna Pyralgina jest obecnie dostępna tylko receptę. Lek ten jest silnym środkiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym (stosowanym szczególnie przy wysokich temperaturach) i rozkurczowym. Niebezpiecznym jednak dla organizmu jest zażywanie Pyralginy w post...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin