WARZYWA - plastyka.doc

(26 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Warzywa” – wydzieranie z kolorowego papieru.

Cele:

·         doskonalenie sprawności palców poprzez wydzieranie i naklejanie małych form na papier

·         kształcenie umiejętności dokładnego wypełniania konturów

·         zachęcanie do estetycznego wykonywania pracy i doprowadzenia jej do końca

            Metody:

·         czynne:

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda kierowania własną działalnością dzieci

·         słowne:

- objaśnienie

            Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

·         indywidualna

            Środki dydaktyczne:

Skrzynka z wyciętym otworem, warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, ogórki), emblematy warzyw (marchew, burak, ziemniak), płyta CD z utworem muzycznym „Na marchewki urodziny”, magnetofon, kartki z konturami warzyw, papier kolorowy, klej.

            Przebieg zajęć:

            1. „Warzywa” – zagadki dotykowe.

Nauczycielka wnosi do sali skrzynkę z wyciętym otworem. Dzieci kolejno wkładają przez otwór dłonie do skrzynki i próbują za pomocą dotyku odgadnąć, jakie to jest warzywo. Następnie opisują wygląd wybranego warzywa (kolor, twardość). Odpowiadają na pytanie, do czego można użyć tego warzywa.

 

 

2. „Sałatka warzywna” – zabawa ruchowa.

Dzieci otrzymują emblematy warzyw i tworzą koło. Gdy gra muzyka dzieci tańczą w kole trzymając się za ręce. Na przerwę w muzyce nauczycielka wymienia nazwę warzywa i dzieci z danym emblematem wchodzą do środka koła. Przy kolejnej przerwie w muzyce nauczycielka wymienia inne warzywo i dzieci w środku koła wymieniają się.

3. „Warzywa” – wydzieranie z kolorowego papieru.

Dzieci otrzymują kartki z zaznaczonymi konturami warzyw (marchew, ziemniaki, buraki, ogórki). Ich zadaniem jest wypełnienie konturów za pomocą papieru kolorowego.

4. Zakończenie zajęć – wystawa prac i wspólne oglądanie.

Dzieci wyruszają jarzynową ciuchcią w podróż dookoła stolików i nawzajem oglądają swoje prace. Mówią, które prace najbardziej im się podobają i dlaczego. Następnie nauczycielka wręcza im sylwety różnych warzyw i proponuje zabawę w jarzynowy teatrzyk.

                                                                                                               

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin