PANI JESIEŃ U KRAWCOWEJ - mowa i myślenie.doc

(29 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Pani Jesień u krawcowej – ubieranie sylwety Pani Jesieni w oparciu o wysłuchany wiersz.

 

Cele:

·         doskonalenie umiejętności wyróżniania charakterystycznych cech jesiennej pogody i krajobrazu.

·         doskonalenie umiejętności dopasowywania elementów odpowiednio do pory roku.

·         rozwijanie umiejętności uzasadniania dokonanego wyboru.

Metody:

·         podające (wiersz)

·         praktyczne (ubieranie sylwety)

·         ekspresyjne (ilustrowanie muzyki za pomocą ruchu).

Formy:

·         zbiorowa

·         Indywidualna             

Środki dydaktyczne:

              Wiersz „Jesień u krawcowej” (pomysł własny), sylweta jesieni, pięć sylwet sukienek (w paski, w kropki, w bałwanki, z krótkim rękawem oraz z grzybami, parasolami i kolorowymi liśćmi), płyta z nagraniem Vivaldiego „Cztery pory roku – jesień”, wstążka dla każdego dziecka, kartki z konturami Pani Jesieni w sukience do ozdobienia, plastelina, liście.

Przebieg zajęć:

1 .Słuchanie wiersza „Jesień u krawcowej”, z równoczesną prezentacją sylwety Pani Jesieni. Nauczycielka wywiesza na tablicy sylwetę Pani Jesieni i recytuje wiersz:

 

Przyszła Jesień do krawcowej

- Potrzebuję sukni nowej,

stara całkiem jest zużyta,

więc krawcowa grzecznie pyta:

- Jaki kolor sukieneczki?

I czy w kropki, czy w paseczki?

Na to Jesień: Oczywiście

żółta suknia, na niej liście,

parasolki, grzyby leśne,

by wiedzieli wszyscy w mieście,

że jesienny nadszedł czas,

kolorowy park i las.

Uśmiechnęła się krawcowa

i odezwie się w te słowa

- Sukieneczek wiele mam, (w tym momencie nauczycielka wywiesza na tablicy wszystkie przygotowane sukienki)

więc Jesieni jedną dam.

Jesień suknię przymierzyła,

bardzo się z niej ucieszyła,

serdecznie podziękowała,

na wietrzyku odleciała.

 

Następnie zadaje dzieciom pytania:

- Do kogo przyszła Pani Jesień?

- Po co przyszła do krawcowej?

- Jak myślicie, którą sukienkę wybrała Jesień?

- Dlaczego wybrała właśnie tą sukienkę?

3. Ilustrowanie ruchem fragmentu utworu Vivaldiego. Nauczycielka rozdaje dzieciom wstążki, włącza muzykę i prosi dzieci, aby używając wstążek tańczyły tak, jak im ta muzyka podpowiada.

4. Konkurs na najładniejszą sukienkę Pani Jesieni. Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki z konturami Pani Jesieni i prosi, by na chwilę zamieniły się w krawców i „uszyły” najpiękniejsze sukienki dla Pani Jesieni. Najciekawsze prace nagradza, wręczając dzieciom jesienne skarby – szyszki, żołędzie, kasztany.

 

                                                                     

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin