JAKĄ BAJKĘ LUBIĘ - mowa i myślenie.doc

(36 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Jaką bajkę lubię” – rozmowa kierowana przy ilustracjach.

 

Cele:

·         nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze

·         doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych

·         wdrażanie do poprawnego stosowania form fleksyjnych w rzeczownikach

·         zachęcanie do konkretyzowania wypowiedzi

·         nabywanie zwyczaju kolejnego wypowiadania się podczas rozmowy

·         doskonalenie umiejętności składania według wzoru obrazków pociętych na części

·         budzenie zainteresowania książką

Metody:

·         czynne:

- metoda zadań stawianych do wykonania

·         słowne:

- rozmowa

- zagadki słowne

- objaśnienia

Formy:

·         zbiorowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

List od smoka, pudełko, piosenka „Witajcie w naszej bajce”, książka „Najpiękniejsze baśnie świata”, magnetofon, płyta CD z muzyką, ilustracje przedstawiające postacie z bajek (Czerwony Kapturek, Kot w butach, Królewna Śnieżka), ilustracje przedstawiające elementy charakterystyczne dla w/w bajek, kaseta z piosenką – motywem z Królewny Śnieżki, obrazki do składania pocięte na 3, 4 lub 6 części („Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Krecik”), kartki z wykropkowanym konturem jabłka, smok – kolorowanka, zagadki słowne dotyczące postaci z bajek.

 

Przebieg zajęć:

1. Wspólne śpiewanie piosenki „Witajcie w naszej bajce”.

Witajcie w naszej bajce,

słoń zagra na fujarce,

Pinokio nam zaśpiewa,

zatańczą wkoło drzewa

Tu wszystko jest możliwe,

zwierzęta są szczęśliwe.

A dzieci, wiem coś o tym

latają samolotem.

 

Nikt tutaj nie zna głodu,

nikt tu nie czuje chłodu,

a przy tym, ja nie kłamię,

nikt się nie skarży mamie.

2. „Z jakiej to jest bajki?” – odgadywanie tytułów bajek po usłyszeniu fragmentu.

Nauczycielka czyta list od smoka i pokazuje pudełko, w który smok przysłał dla dzieci zadania do wykonania.  Wyjmuje z pudełka książkę z bajkami i pyta:

- Co to jest?

- Co może się znajdować w tej książce?

- Dużo znacie bajek?

Jak lubicie poznawać bajki: gdy ktoś dorosły Wam czyta, gdy opowiada czy gdy sami oglądacie obrazki?

Następnie dzieci siadają w kole i zakrywają oczy, a nauczycielka chodzi wkoło i dotyka ramienia niektórych dzieci. Dziecko, które zostało dotknięte podaje tytuł swojej ulubionej bajki.

Nauczycielka odczytuje kolejno fragmenty trzech wybranych bajek. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzi fragment i po czym to poznały.

3. „Bajkowe postacie” – improwizacja ruchowa przy muzyce.

Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce z płyty, w przerwie „zamieniają” się w postać z bajki:

·         Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka

·         wilk skrada się na palcach

·         Baba Jaga lata na miotle

·         Jaś i Małgosia idą przez las podskakując

·         Kot w butach przeciąga się

·         Dziewczynka z zapałkami trzęsie się z zimna

·         świnki budują domki

4. „Bajkowe obrazki” – dopasowywanie obrazków charakterystycznych dla bajek do postaci z tych bajek.

Nauczycielka prezentuje dzieciom trzy obrazki przedstawiające postacie z bajek w ten sposób, że odsłania je po fragmencie. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie z jakiej bajki pochodzi ta postać oraz które z przedstawianych kolejno obrazków do tej bajki pasują. Dzieci opowiadają także w jakim momencie bajki dany przedmiot się pojawił lub z jaką przygodą bohatera jest związany.

5. „Krasnoludki” – zabawa naśladowcza przy piosence „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło”.

Dzieci pokazują prace wykonywane prze krasnoludki, naśladując czynności nauczycielki:

·         zamiatają

·         niosą ciężki worek

·         wbijają gwoździe

·         kopią dół łopatą

·         myją okna

·         mieszają zupę w garnku

6. Praca przy stolikach – składanie obrazków według wzoru.

Dzieci otrzymują koperty z pociętymi na 3, 4 lub 6 części obrazkami (zależnie od możliwości) i układają je według wzoru. Dzieci, które szybko poskładają obrazek otrzymują wykropkowany kontur jabłka. Ich zadaniem jest połączenie kropek.

7. Podsumowanie zajęć poprzez zagadki słowne dotyczące postaci z bajek.

Do chorej babci szła mała dziewczynka

i na leśnej drodze napotkała wilka. (Czerwony Kapturek)

 

Na balu zgubiła szklany pantofelek,

a potem szczęścia spotkało ją wiele. (Kopciuszek)

Zatrute jabłko dała jej macocha,

lecz przybył książę, który ją pokochał. (Królewna Śnieżka)

 

Chłopiec i dziewczynka w lesie się zgubili,

ale Babę Jagę łatwo przechytrzyli. (Jaś i Małgosia)

 

Sto poduszek na jej łóżku,

a pod nimi – ziarnko groszku. (Królewna na ziarnku grochu)

 

Nie był taki, jak inne koty,

bo miał kapelusz i długie buty. (Kot w butach)

 

Zła królowa, cała biała.

W lodowej krainie mieszkała. (Królowa Śniegu)

                                                                     

                                                                                                               

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin