13.czerwiec -Na łące.doc

(198 KB) Pobierz
Konspekt do zajęć w grupie 3-4-latków

Scenariusz zajęcia

 

Temat kompleksowy:  „Na  łące”

Temat zajęc:    „ Kolory kwiatów”

Cel główny:  Rozpoznawanie podstawowych kolorów podczas zabaw

                              ruchowych, plastycznych, muzycznych.

Cele operacyjne:

               Dziecko  -    chętnie uczestniczy w proponowanych zabawach

-          wymienia co jest potrzebne roślinom do ich wzrostu

-          segreguje kwiaty wg koloru

-          nazywa podstawowe kolory

-          wyszukuje 3 elementy nie pasujące do obrazka

-          maluje palcem na kartonie z wykorzystaniem farb plakatowych

-          reaguje na przerwę w muzyce

Metody:         oglądowe:   -   oglądanie ilustracji

            -   pokaz wykonania zadania

                       słuchowe    -   słuchanie wiersza

            -    objaśnienia, instrukcje

                        czynne      -    zadania do wykonania

Formy pracy:       indywidualna, z całą grupą

Środki dydaktyczne:      wiersz T. Kubiaka „Małgosia”, ilustracja łąki, sylwety kwiatów w 3 kolorach  na   tasiemkach do zawieszenia na szyi wzór do prac plastycznych,  farby, chusteczki mokre , CD Szkoła sześciolatka- Nr 2 poz. 20 „ Chodzi wiatr po łące”, ( CD Najpiękniejsze piosenki dla dzieci”- nr 9), obręcze , tamburyn.

 

                                      

                                

          Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci „Wszyscy są witam was…”
  2. Dzieci siadają w kole
  3. Słuchanie wiersza T. Kubiaka „Małgosia”

 

                                    „Poszła Małgosia na łąkę,

                                      narwała kwiatków bukiecik.

                                     Przyniosła te kwiatki do domu,

                                     tak jak to robią dzieci.

                                      Wstawiła kwiatki w wodę

                                      nie mówiąc nic nikomu.

                                      Zaraz się bardzo wesoło

                                      zrobiło w całym domu.”

  1. Rozmowa w oparciu o wiersz                                                                                                  -  „Co jest potrzebne roślinom aby mogły rosnąć?      (woda, słońce, ziemia)                                                                 -  Gdzie rosną kwiatki ? ( ogródek, łąka, działka, w doniczce na oknie…)

 

  1. Rytmiczne powtarzanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę.

 

  1. „Coś tu nie pasuje”- oglądanie obrazka „Łąka”- wyszukanie elementów nie pasujących do miejsca ( bałwanek, żyrafa, rybki)

 

  1. Segregowanie kwiatów wg kolorów - Dziecko wybierają kwiatek. Kolejno kładą swój kwiatek do odpowiedniej obręczy.

 

  1. Zabawa w „Zrywanie kwiatów” – nauczycielka i dzieci rozkładają na dywanie, papierowe kwiatki   z przymocowana tasiemką. Dzieci podczas muzyki ( CD Szkoła sześciolatka- Nr 2 poz. 20 „ Chodzi wiatr po łące) chodzą między papierowymi kwiatkami leżącymi na dywanie. Na przerwę w muzyce podnoszą wybrany kwiatek – zawieszają go na szyi ( kwiatek przymocowany do tasiemki) . Kwiaty są w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim. Każde dziecko nazywa kolor swojego kwiatka.

 

  1. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „ Kółeczka w 3 kolorach”. Dzieci kwiatki ( z rodzicami) biegają przy dźwiękach tamburyna, na przerwę tworzą 3 kółeczka wg koloru.

 

  1. Praca plastyczna przy stolikach:

-          Pokaz sposobu wykonania pracy

-          Malowanie palcem – ozdabianie wzoru kwiatków.

-          Ozdabianie ramki

 

 

kwiatek--cz-biay.jpg image by anetser    kwiatek--cz-biay.jpg image by anetser  kwiatek--cz-biay.jpg image by anetser    kwiatek--cz-biay.jpg image by anetser

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Omówienie prac
  2. Porządkowanie miejsc pracy
  3. Czynności higieniczne
  4. Poczęstunek owocową herbatką.
  5. Zabawy dowolne : budowanie z klocków, zabawa w kąciku lalek, samochodów, zabawa piłeczkami, układanie obrazków z części-puzzle,… inne wg pomysłu dzieci.

 

  1. Zabawa ruchowa:

-          z elementem czworakowania „Tunel”– rodzice siedzą w szeregu, trzymają obręcze. Dzieci kolejno przechodzą na czworakach przez obręcze. Wracają na koniec kolejki. Powtórzenie.

-          Celuj do pojemnika- dzieci celują papierową kulką do pojemnika

  1. Zabawa „ Kółko graniaste czworo kanciaste” ( CD Najpiękniejsze piosenki dla dzieci”- nr 9)

 

  1. Pożegnanie dzieci.

 

Opracowała : Wiesława Kruczkowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin