WYZNACZANIE STRON ŚWIATA BEZ KOMPASU.doc

(267 KB) Pobierz

WYZNACZANIE STRON ŚWIATA BEZ KOMPASU

Wyznaczanie stron świata przy pomocy gwiazd

http://survival.strefa.pl/g/wielki_woz.jpghttp://survival.strefa.pl/g/kasjopea.jpghttp://survival.strefa.pl/g/orion.jpg

Na półkuli północnej do tego celu służy Gwiazda Polarna. Jej rzut na horyzont wskaże dokładnie północ.
Żeby znaleźć Gwiazdę Polarną należy posłużyć się jedną z dwóch metod:

1.       Znaleźć Wielki Wóz (część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy) odcinek między jego "tylnymi kołami" przedłużyć 5 razy "w górę". Na końcu tej linii znajdziecie Gwiazdę Północną.

2.       Wielki Wóz widać nad głowami przez większość nocy ale gdyby ktoś go nie znalazł może poszukać Kasjopei - charakterystycznego gwiazdozbioru w kształcie litery W. Gwiazda Polarna znajduje się w odległości 2 szerokości tego W nad Kasjopeą. Niestety kierunku nie da się tak dokładnie określić jak przy Wielkim Wozie ale w tamtym rejonie nieba nie ma jaśniejszej gwiazdy.

3.       W okolicach równika można do znalezienia Gwiazdy Polarnej używać gwiazdozbioru Oriona - linia poprowadzona przez środkową gwiazdę Pasa Oriona a następnie przez jego "głowę" prowadzi prosto do bieguna. W naszych okolicach może to być trudne bo prześledzenie tej linii będzie wymagało poożenia się w śniegu (Orion jest gwiazdozbiorem zimowym) albo będzie groziło przewrócwniem się na plecy. O wiele łatwiejsze jest wykorzystanie faktu, że przez Pas przebiega Równik Niebieski - wschodzi dokładnie na wschodzie a zachodzi dokładnie na zachodzie.

Wadą tej metody jest to że można ją stosować tylko w nocy i przy bezchmurnym niebie. Dokładność metody oceniam na jakieś 5-10°.

Australijczycy mają gorzej - nad Biegunem Południowym nie ma żadnej gwiazdy porównywalnej z naszą Polarną a ja nie będę się nad tym roztkliwiał i opisywał ich metody wyznaczania stron świata.


Wyznaczanie stron świata przy pomocy Słońca.

Słońce wschodzi na wschodzie, zachodzi na zachodzie prawda? Tak ale tylko 22 marca i 23 września (równonoc wiosenna i jesienna). Bo i skąd by się wzięły dłuższe dni i krótsze noce?
Np. takiego 1 lipca słońce wschodzi 22° na północ od wschodu.
Lepszą metodą jest zapamiętanie gdzie Słońce jest o której godzinie:

·  o 6.00 - na wschodzie

·  o 12.00 - na południu

·  o 18.00 - na zachodzie

Z tego wychodzi:

·  o 9.00 - na południowym wschodzie

·  o 15.00 - na południowym zachodzie

Chodzenie po cieniu

Chodzi o to, żeby utrzymać przybliżony kierunek marszu bez ciągłego operowania kompasem.
Metodę utrzymania kierunku marszu w lesie znają grzybiarze - ja nauczyłem się jej od swojego ojca.

·         Wybierz kierunek - dowolną metodą, może być z kompasu.

·         Zaobserwuj pozycję cienia: np. "depczę po cieniu" lub "pod słońce ale trochę w lewo"

·         Podczas marszu utrzymuj tą pozycję

·         Co jakiś czas (nie rzadziej niż co 3 godziny) popraw pozycję cienia

·         Pamiętaj wcześniej postanowić kiedy chcesz skończyć marsz w tym kierunku (np. po dojściu do szosy lub skraju lasu, trzech godzinach) i co zrobisz później (skręcasz, wracasz?).

A stąd prosta droga do następnej metody:


Wyznaczanie stron świata przy pomocy Słońca i zegarka.

Gdybyśmy mieli zegarek wskazówkowy z tarczą 24-godzinną, wystarczyłoby skierować wskazówkę godzinową na słońce a godzina 12 wskazałaby nam południe (godzina 24 wskazałaby północ). Ponieważ takich zegarków się nie używa, opiszę sposób z klasycznym zegarkiem:

·         Wycelować wskazówką godzinową w słońce (niektórzy proponują pomóc sobie przy tym cieniem zapałki przystawionej do czubka wskazówki)

·         Podzielić kąt między wskazówką (godzinową!) a 12-ką na pół. I tu niektórzy mają kłopoty - który kierunek to północ a który południe.

o        Przed południem słońce posuwając się w prawo ZMIERZA DO południa.

o        Po południu słońce posuwając się w prawo ODSUWA SIĘ OD południa.

http://survival.strefa.pl/g/zegar1.jpghttp://survival.strefa.pl/g/zegar2.jpghttp://survival.strefa.pl/g/zegar3.jpg

Jeśli nie macie zegarka wskazówkowego tylko elektroniczny, możecie całą operację przeprowadzić w wyobrażni ale łatwiej przy tym używać tarczy 24-godzinnej.
Albo przeprowadzić wywód logiczny: "Jest godzina 9.00 czyli połowa czasu między godziną 6tą (wschód) a 12tą (południe). Czyli że słońce jest na południowym-wschodzie. Południe jest tutaj (45° w prawo od słońca).

Taki sposób jest dokładny dla czasu letniego na długości geograficznej 30° (Kijów, Odessa) albo czasu zimowego i długości geograficznej 15° (Stargard Szczeciński, Gorzów).
Jeśli nie wprowadzicie poprawek na czas słoneczny i długość geograficzną - błąd może wynieść do 15°.

Uwaga: Jest to metoda dla półkuli północnej. Na południowej jest inaczej, ale o tym nie napiszę żeby Wam nie mieszać w głowach. W okolicach równika z tą metodą również nie jest najlepiej - Słońce o godzinie 12ej jest raz na południu, potem nad głową a jeszcze później na północy. Tam lepsza będzie następna metoda:


Wyznaczanie stron świata przy pomocy Słońca - metodą równego cienia.

Metoda jest prosta i dokładna ale na pewno czasochłonna:
Przed południem wbijamy w ziemię pionowo(!) kij (czerwone kółko na schemacie). Zaznaczamy miejsce, gdzie kończy się cień kija (A). Ze sznurka i patyczka robimy "cyrkiel" przywiązany do kija. Ustawiamy na nim odległość równą długości cienia i rysujemy łuk (zielony na schemacie).
Koniec cienia przesuwa się tymczasem (po niebieskiej linii) i po południu sięga do linii narysowanej "cyrklem". Zaznaczamy to miejsce (B). Linia łącząca dwa zaznaczone miejsca jest ułożona na kierunku wschód-zachód. A północ-południe będzie prostopadła. Do wyznaczenia prostopadłej można użyć kawałka sznurka złożonego na pół i zaczepionego końcami o oba punkty (A i B)

Dokładność takiego pomiaru może być całkiem niezła, jednak trzeba uważać na dokładność zaznaczania końca cienia, a przede wszystkim na "pionowość" kija. Niestety, na dokonanie pomiarów trzeba poświęcić kilka godzin.

Szybsza będzie następna metoda:

 

http://survival.strefa.pl/g/rowny_cien.jpg


Wyznaczanie stron świata przy pomocy słońca - metodą końca cienia.

Metoda ta polega na tym że wbija się kij w ziemię (nie musi być pionowo) i zaznacza koniec cienia. Po jakimś czasie (20, 30, 60 minut) znowu zaznaczamy koniec cienia. Połączenie tych dwóch punktów ma wskazywać linię wschód-zachód.

Postanowiłem sprawdzić tę metodę - najpierw doświadczalnie: W pudełko po pizzy wbiłem szprychę rowerową i przez cały dzień zaznaczałem trasę końca cienia. Potem dokonałem teoretycznego obliczenia trasy końca cienia. Owocem tych obliczeń był wykres (w tym przypadku dla szerokości geograficznej Warszawy):

Okazało się że metoda końca cienia jest dokładna tylko w okolicach równonocy wiosennej (21.III) i jesiennej (22.IX). W pozostałe dni tylko w okolicach południa. W skrajnych przypadkach w okresie przesilenia, tuż po wschodzie albo tuż przed zachodem słońca, odchyłka może wynosić nawet 30-40 stopni.
Im bliżej bieguna tym ta metoda jest dokładniejsza.

W lepszy sposób pomiar długości cienia wykorzystywali przez Wikingowie w swojej husanotrze, czyli kompasie słonecznym.

 

http://survival.strefa.pl/g/kompas_wykres.jpg


Wyznaczanie stron świata przy pomocy księżyca

Metoda jest podobna do tej ze słońcem i zegarkiem, z tą różnicą że faza księżyca służy nam do wyznaczenia pozycji słońca, ewentualnie różnicy między słońcem i księżycem. Obok umieściłem schemat faz księżyca i pozycji słońca wględem księzyca.

Np. w czasie pełni księżyc jest po przeciwnej stronie Ziemi niż słońce, więc do czasu na zegarku dodajemy 12 godzin i traktujemy go jak słońce przy wyznaczaniu stron świata.

I na tym poprzestanę bo opisywanie tej metody jest takie samo jak ona sama - pracochłonna i w dodatku niedokładna.

 

http://survival.strefa.pl/g/fazy_ksiezyca.jpg


Wyznaczanie stron świata przy pomocy przedmiotów terenowych

Wszystkie podręczniki harcerskie podają mnóstwo takich sposobów. Przy ich stosowniu należy jednak zwrócić na warunki:

·         Mech rosnący od północnej strony drzewa lub kamienia - pod warunkiem, że nie w lesie gdzie drzewa tworzą mnóstwo cieni.

·         Słoje drzew szersze od południa - jw. a na dodatek czasem trudno rozpoznać czy to słoje są szersze, czy to piła tak cięła.

·         Gałęzie obficiej rosną od południa - a raczej od strony w którą mogą swobodniej rosnąć, bo tam jest np. polana albo w tamtą stronę wieje wiatr...

·         Mrowisko jest zakładane od południowej strony pnia - pod warunkiem że to mrówki zakładają mrowisko a nie ludzie. I znów te cienie od innych drzew...

Sposoby o których mało się mówi:

·         Numery leśnych słupków oddziałowych. Oddziały leśne numerowane są według stałego schematu: Ze wschodu na zachód aż do końca lasu a następny wiersz zaczyna się nieco bardziej na południe niż poprzedni. Narożnik w środku niższej pary numerów będzie wskazywał północ z dokładnością do 45°. Tak uży błąd bierze sie stąd, że podczas wycinania przesiek, nie przejmowano się stronami świata i najczęściej prowadzą "pod kątem" do północy. Jeśli jesteś bardzo ambitny to przed wejściem do lasu możesz sprawdzić na mapie ile ten kąt wynosi. Dla przykładu: Puszcza Kampinoska: 8°W, Solska: 39°E, Piska: 12°W-8°E, Knyszyńska: 7°W-14°E, Bory Tucholskie: 12°-35°W.
Uwaga: czasami (w górach często) granice oddziałów leśnych biegną drogami a nie przesiekami. A drogi w przeciwieństwie do przesiek nie przecinaja sie pod katem prostym.

·         Anteny satelitarne są wycelowane w satelity geostacjonarne (znajdujące się w stałym miejscu nad równikiem). Azymut przez nie wskazywany zależy od satelity, w którego celują oraz od długości geograficznej ale zwykle wskazuje południe ±20° . A dokładnie: w tabeli poniżej lub w internetowym kakulatorze.

satelita

13E HotBird

19,2E Astra 1

28,2E Astra 2

Szczecin

181,9°

174,2°

163,2°

Warszawa

190,1°

182,3°

170,9°

Hrubieszów

194,0°

186,1°

174,5°

·         Jeśli wiesz że w pobliżu przebiega linia kolejowa od której jesteś np. na południe. Wystarczy posłuchać pociągów - w nocy słychać je nawet na 10 kilometrów i już wiesz, gdzie jest to południe.

·         W niektórych komórkach wyświetlana jest nazwa nadajnika, z którego odbierany jest sygnał. Szkoda tylko że nazwy bywają enigmatyczne, typu: Mazowsze albo: Śródmieście (w środku lasu).

http://survival.strefa.pl/g/slupek.jpg

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin