PLAN PRACY – 5 - 6– LATKI - GRUDZIEŃ.doc

(17 KB) Pobierz

 

PLAN PRACY – 5 - 6– LATKI  -  GRUDZIEŃ

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

 

.          Wyrabianie pozytywnego stosunku do zwierząt w okresie zimowym – opiekowanie się zwierzętami potrzebującymi pomocy.

.          Ukazanie zmian wynikających z postępu technicznego i rozumienie potrzeby doskonalenia warunków życia człowieka.

.          Zapoznanie dzieci z tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem – organizowanie z udziałem dzieci – Wieczoru Wigilijnego.

.          Wzmocnienie więzi uczuciowej z rodziną poprzez świadome uczestnictwo w codziennej pracy.

 

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI:

 

.          Pomoc rodziców w przygotowaniu strojów do „Jasełek” oraz wieczoru wigilijnego.

.          Wdział rodziców w „Wieczorze wigilijnym”.

.          Indywidualne rozmowy na temat postępów wychowawczo – dydaktycznych.

 

ZADANIA DLA NAUCZYCIELEK:

 

.          Przygotowanie przedstawienia jasełkowego.

.          Zmiana wystroju sali.

 

 

 

 

Dzieci 6 – letnie – książki pt. „Już w szkole” Wydawnictwo Nowa Era

Dzieci 5 – letnie – książki pt. „ABC pięciolatka” WSiP

 

 

 

Treści programowe

Temat kompleksowy

Działania edukacyjne, przewidziane efekty pracy wychowawczo-dydaktycznej

Środki dydaktyczne, literatura

 

 

6 - latki

 

1. Trudne warunki bytowania zwierząt w naturalnym środowisku. Konieczność dokarmiania.

2.Dostrzeganie i opisywanie zjawisk atmosferycznych, tj. opady śniegu, śniegu z deszczem, zamieci śnieżnej, ślizgawicy itp.

 

5 – latki

 

3. Obserwacja zjawisk zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku.

4. Określenie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy.

 

Ćwiczenia poranne

zestaw nr 14

 

ZIMA TUŻ, TUŻ

 

1.              „My się mrozu nie boimy” poznajemy w oparciu o wiersz J. Porazińskiej pt. „Słomiany chochoł” sposobów przystosowania roślin do zimy – dz. wypowiada się na temat zmian w przyrodzie wynikających ze zmianami pór roku.

2.              „Tworzymy i przeliczamy zbiory pięcioelementowe” – dz. posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, porównuje liczebność3.              zbiorów, identyfikuje liczbę 5 z cyfrą.

4.              „Dom dla ptaków” -opowiadanie n – la na podstawie tekstu M. kownackiej „Poszukiwane zimowe noclegi” - bawimy się z literą D, d – dz. rozpoznaje literę d, D i identyfikuje ją z głoską d, potrafi czytać5.              sylaby i wyrazy zawierające poznane litery.

6.              „Czy wszystkie zwierzęta już śpią?” rozmowa w oparciu o wiersz H. Bechlerowej „Pokaż mi swój domek” – bawimy się z literą Y – dz. wie jak należy opiekować7.              się zwierzętami, rozpoznaje graficzny obraz litery Y.

8.              „Czarujemy obrazy” zabawa kolorami – wykonanie obrazu za pomocą dmuchania w kleksa z farb – dz. obserwuje proces powstawania nowych barw i obrazu.

9.              „Wykonujemy z elementów karmniki dla ptaków” – dz. potrafi wyciąć10.              potrzebne elementy i złożyć11.              je w całość12.             

13.              „Wysoko czy nisko?” rozróżniamy dźwięki – dz. rozpoznaje dźwięki wysokie i niskie, potrafi wskazać14.              kiedy dźwięki melodii „idą” w górę, a kiedy w dół, wypowiada się na temat wysłuchanych utworów.

 

15.              Zabawa ruchowa do piosenki pt. „     „ – dz. potrafi ruchem ukazać16.              słowa piosenki, śpiewa znane piosenki sam lub z kolegą.

17.              – 10 Ćwiczenia gimnastyczne zestaw nr 7

 

Ilustracje

 

ABC – 5 – latka s. 2

 

Ćw. s.54 -56 – 6 - lati

Karta pracy – 5 - latki

 

Ilustracje, napisy, litery

Ćw. s. 45 - 47

ABC 5 – latka s. 3

 

Ilustracje, napisy, litery

K.s. 68 -71

Ćw. s. 51 - 53

Karta pracy – 5 – latki

 

Słomka, farby, kartka

 

Tektura, wykałaczki, klej,

 

CD „Już w szkole” pozycja 37, 38, 39, piłeczki

 

Kaseta z nagraniem – zbiór własny

 

 

6 – latek

 

1. Zapoznanie z działaniem urządzeń elektrycznych domowych, bezpieczne posługiwanie się nimi.

2. Rola techniki w życiu człowieka.

5 - latek

 

3.Poznawanie działania i sposobów wykorzystywania urządzeń mechanicznych i elektrycznych w gospodarstwie domowym. Porównywanie tych urządzeń ze sprzętem ręcznym.

 

 

Ćwiczenia poranne

zestaw nr 15

ŚWIAT SIĘ ZMIENIA

 

1.              „Ciepłe mieszkanie”- rozmawiamy o sposobach ogrzewania mieszkania dawniej i obecnie. Opowiadanie pt „O rozgniewanym węgielku O. Sekory – dz. rozumie jakie mają znaczenie bogactwa naturalne ukryte we wnętrz Ziemi.

2.              Rozmowa na temat: ‘Urządzenia domowe dawniej a dziś” w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego „Pożyteczne urządzenia” – dz. zna urządzenia techniczne ułatwiające człowiekowi życie, zna zasady bezpiecznego korzystania z nich.

 

3.              „Sposoby komunikowania się” rozmowa w oparciu o ilustrację, bawimy się literą U, u – dz. zna niektóre sposoby porozumiewania się na odległość4.              dawniej i dzisiaj, rozpoznaje graficzny obraz litery L, l, czyta wyrazy zawierające literę l, L.

 

5.              „Transport węgla” scenka sytuacyjna wprowadzenie cyfrą 0 – dz. ustala wynik czynności dokładania i zabierania, przeliczając przedmioty.

 

6.              Improwizacje muzyczne do podanych tekstów i melodii – dz. umiejętnie dobiera melodię lub tekst, samo próbuje komponować7.              .

 

8.              Zagadki muzyczne – dz. rozpoznaje piosenki po wygrywanej i nuconej muzyce, ć9.              wiczy słuch wysokościowy, potrafi naśladować10.              zabawy zimowe.

 

11.              „Urządzenia techniczne” – wykonanie z elementów wybrane urządzenie, np. telewizor, odkurzacz – dz. potrafi połączyć12.              ze sobą elementy, estetycznie wykonuje swoją pracę.

 

13.              Rysujemy węglem na temat: „W kopalni” – dz. ostrożnie posługuje się węglem aby się nie pobrudzić14.              i nie rozmazać15.              pracy.

 

16.              – 10. Zestaw ć17.              wiczeń gimnastycznych nr 8

 

 

Ilustracje.

Karta pracy 5 i 6 - latki

 

 

Napisy, ilustracje

Ćw. s. 61, 62

ABC – 5 – latka s. 4, 5

CD poz.40 -48

 

Ćw. 63 - 67

ABC 5 – latka s.6

 

 

Scenariusz s.102, tablica magnetyczna, sylweta lokomotywy, i bryłek węgla, liczby Ćw. s 59 -60

 

magnetofon, instrumenty

 

magnetofon, płyta CD

 

 

 

pudełka, druciki, plastikowe opakowania, papier, klej, itp.

 

Kartka, węgiel

 

Ćw. s.68 -69

 

 

 

6 - latki

1. Kształtowanie u dzieci rozumienia sensu przynależności do swojej rodziny i rozeznanie w relacji, jakie łączą najbliższych. Powinność dziecka względem najbliższych.

 

 

 

5 – latek

 

2. Odkrywanie uczucia radości z możliwości przygotowywania oraz dawania upominków, wspólne organizowanie uroczystości z okazji świąt Bożego Narodzenia.

 

 

Ćwiczenia poranne

zestaw nr 16

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

 

1.              „Przedświąteczne porządki” - słuchamy opowiadania E. Ostrowskiej pt. „Nocne kłopoty zabawek Doroty” – dz. wie jakie korzyści płyną z systematycznego układania zabawek po skończonej zabawie, wie, ze powinno brać2.              czynny udział w domowych porządkach.

 

3.              Nauka wiersza E. Szelburg - Zarembiny „Weźmy się za ręce”” – dz. interpretuje słownie treść4.              wiersza, wie, że w święta Bożego Narodzenia nikt nie powinien być5.              sam, wypowiada się na określony temat.

 

6.              „W grudniowe święta” - rozmowa na ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin