grupa oznowiekowa.pdf

(110 KB) Pobierz
grupa_roznowiekowa_3
Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grup ą zró Ŝ nicowan ą wiekowo- porady praktyczne
III. SCENARIUSZE ZAJ ĘĆ CAŁODZIENNYCH DLA ZESPOŁÓW
I PUNKTÓW PRZEDSZKOLNYCH
Zaproponowane scenariusze zajęć całodziennych przewidziane są na co najmniej 5 godzin
pobytu dziecka w placówce. JeŜeli czas pracy zespołu/ punktu przedszkolnego jest krótszy niŜ
5 godzin, to realizację scenariusza rozkładamy na 2, 3 części i realizujemy je przez kilka dni.
Pamiętajmy jednak o tym, by zachować stałe punkty dnia, takie jak: powitanie – zebranie się
dzieci i podzielenie wraŜeniami na początku dnia, poŜegnanie – skupienie pod koniec dnia
poświęcone podsumowaniu zdarzeń całego dnia.
Komentarz do realizacji zaj ęć w grupach ró Ŝ nowiekowych
1. Scenariusze zawierają propozycje wielu działań (alternatywnych rozwiązań), z których
nauczyciel moŜe wybierać te, które odpowiadają moŜliwościom i potrzebom dzieci w
róŜnym wieku.
2. Określając cele operacyjne – przewidywane efekty osiągane przez dzieci – dobrze jest
sformułować je oddzielnie w stosunku do młodszych i starszych dzieci, dla młodszych
dzieci określając węŜszy zakres zakładanych osiągnięć. W przypadku niektórych celów
moŜemy teŜ przyjąć załoŜenie, Ŝe dojście do nich, w przypadku młodszych dzieci, będzie
wymagało wsparcia ze strony nauczyciela lub starszych kolegów, czy teŜ rozłoŜenia ich w
czasie.
3. Planując zajęcia pamiętajmy, Ŝe starsze dzieci mogą dłuŜej koncentrować się na zadaniu,
za to potrzebują więcej ruchu i zabawy na świeŜym powietrzu, zaś młodsze dzieci
potrzebują więcej czasu na realizację zadań i więcej czasu na zabawę dowolną. Wszystkie
dzieci potrzebują nie tylko zachęty i ukierunkowania aktywności w realizowaniu
postawionego celu, ale takŜe docenienia podejmowanych starań.
4. Musimy teŜ pozwolić dzieciom na rozwijanie indywidualnych zainteresowań.
Pamiętajmy, Ŝe bez względu na wiek, zadowolone, szczęśliwe dziecko będzie chętnie
przychodziło do przedszkola i aktywnie brało udział w proponowanych zadaniach.
5. Pamiętajmy równieŜ o tym, Ŝe w przypadku pracy z grupą róŜnowiekową w zespołach i
punktach przedszkolnych bardzo waŜna jest współpraca i wsparcie ze strony rodziców,
równieŜ w trakcie przygotowywania i realizacji zajęć dydaktycznych.
Dodatkowe uwagi dotycz ą ce realizacji zaproponowanych scenariuszy w grupach
Ŝ nowiekowych znajduj ą si ę równie Ŝ w tekstach samych scenariuszy.
Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów
przedszkolnych
CODN, PRKZSO, 2008
1
 
Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grup ą zró Ŝ nicowan ą wiekowo- porady praktyczne
CZTERY PORY ROKU W PRZEDSZKOLU: JESIE Ń
Temat:„Jesieni ą , jesieni ą sady si ę rumieni ą …” tytuł zaczerpni ę ty z wiersza
M. Konopnickiej.
Cele ogólne : poznanie przez dzieci róŜnych sposobów wykorzystania jabłka (poznanie
wielozmysłowe.
Cele operacyjne dla dzieci starszych:
Cele operacyjne dla dzieci młodszych:
  dziecko potrafi słuchać opowiadania
nauczyciela,
  uŜywa określeń opisujących własności
obiektu: okrągłe, gładkie, czerwone,
słodkie, twarde, pachnące,
  potrafi róŜnymi zmysłami poznawać
własności przedmiotu,
  potrafi odczytać etykietę jabłko,
  zna zastosowanie jabłek do produkcji
soku, dŜemu, suszu,
  potrafi wykonać sok jabłkowy wg
instrukcji,
  tworzy kompozycję plastyczną z
wykorzystaniem suszu jabłkowego.
  dziecko potrafi słuchać opowiadania
nauczyciela,
  potrafi róŜnymi zmysłami poznawać
własności przedmiotu,
  rozpoznaje smak jabłka,
  róŜnicuje sok, dŜem, susz jabłkowy,
  pomaga w przygotowaniu soku
jabłkowego,
  tworzy kompozycję plastyczną z
wykorzystaniem suszu jabłkowego.
Metody : słowne, czynne, oglądowe.
Formy : zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Ś rodki dydaktyczne : opowiadanie, jabłka (świeŜe, suszone), sok z jabłek i dŜem, trójkąt
muzyczny, farby, sokowirówka.
Przebieg:
1. Zebranie w kręgu i wspólne śpiewanie piosenki „Dobrze ,Ŝe jesteś…”
2. Wysłuchanie krótkiego opowiadania nauczyciela:
Pewnego jesiennego dnia Zosia wybrała si ę z dziadkiem na działk ę . Bardzo lubiła tam
je ź dzi ć . Zawsze mogła zaobserwowa ć co ś ciekawego. Widziała np. jak kret kopał swój
kopczyk, widziała te Ŝ sie ć paj ę cz ą rozpostart ą mi ę dzy gał ę ziami krzewu porzeczki. Tym
razem Zosia nie mogła uwierzy ć własnym oczom. Na działce było niezwykle kolorowo.
Kwitły fioletowo - ró Ŝ owe astry i rude chryzantemy. Niektóre li ś cie gruszy były zupełnie
Ŝ ółte. Najpi ę kniejsza była jednak jabłonka, cała obsypana rumianymi jabłkami. Dziadek
powiedział Zosi, Ŝ e to najsmaczniejsze jabłka na ś wiecie i poprosił, by pomogła mu je
Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów
przedszkolnych
CODN, PRKZSO, 2008
2
87829884.004.png 87829884.005.png
Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grup ą zró Ŝ nicowan ą wiekowo- porady praktyczne
zrywa ć i wkłada ć do wiklinowego koszyka. Zosia domy ś liła si ę , Ŝ e powstanie z nich
pyszna marmolada, któr ą tak lubiła je ść . (tekst własny)
3. Działania polisensoryczne (cała grupa): dotykanie, oglądanie, wąchanie jabłek róŜnych
gatunków. Dzielenie się swoimi wraŜeniami (kolor, faktura skórki, konsystencja, zapach,
kształt, wielkość…). Odczytywanie napisu JABŁKO.
4. Zabawy ruchowe z jabłkiem (cała grupa):
  przekładanie jabłka z ręki do ręki, nad głową (przekraczanie linii środkowej ciała), za
plecami,
  turlanie jabłka w parach (dziecko młodsze jest w parze ze starszym),
  przekazywanie sobie jabłka z rąk do rąk w kręgu, podczas brzmienia dźwięku
instrumentu.
5. Rozmowa na temat moŜliwości wykorzystania jabłek – prezentacja suszu jabłkowego,
marmolady, soku (cała grupa).
6. Przygotowanie do wykonania soku jabłkowego – praca w zespołach: starsze dzieci
pomagają młodszym:
  umycie jabłek,
  obieranie ze skórki przy pomocy nauczyciela,
  krojenie połówek jabłek na mniejsze cząstki (nauczyciel usuwa gniazda nasienne),
  wkładanie do sokowirówki i wyciskanie soku przy pomocy nauczyciela ,
7. Degustacja soku jabłkowego.
8. Prace plastyczne – dzieci wybierają technikę pracy:
  pieczątki – odciskanie połówek jabłek umaczanych w farbie,
  tworzenie obrazka z wykorzystaniem suszonych krąŜków jabłek (starsze dzieci
wykorzystują krąŜki jako element swojego obrazka, np. koła samochodu, okulary,
młodsze dzieci tworzą dowolne kompozycje na kolorowym kartonie).
9. Posiłek.
10. Zabawa w sklep „Sprzedawanie jabłek” – starsze dzieci segregują jabłka wg wielkości i
sprzedają młodszym (małe jabłko za 1 Ŝeton, duŜe jabłko za 2 Ŝetony).
11. Odpoczynek, słuchanie muzyki, bajek i baśni.
UWAGA: Tego dnia na obiad mo Ŝ na poda ć nale ś niki z musem jabłkowym, a na
podwieczorek szarlotk ę . Je Ŝ eli mamy mo Ŝ liwo ść mo Ŝ emy wspólnie z dzie ć mi upiec ciasto, np. :
przy pomocy mamy, która specjalizuje si ę w pieczeniu ciast.
Realizacj ę tematu mo Ŝ na rozpocz ąć od wyprawy do sadu i zrywania jabłek, które pó ź niej
b ę dziemy ogl ą da ć . Mo Ŝ na równie Ŝ zorganizowa ć wypraw ę do sklepu, w którym dzieci
wspólnie z nauczycielem zakupi ą owoce, a nast ę pnie przynios ą je do sali i uczyni ą
przedmiotem zaj ęć .
Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów
przedszkolnych
CODN, PRKZSO, 2008
3
 
Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grup ą zró Ŝ nicowan ą wiekowo- porady praktyczne
CZTERY PORY ROKU W PRZEDSZKOLU: ZIMA
Temat : Zimny jak lód i puszysty jak ś nieg.
Cel ogólny : poznawanie zmian właściwości śniegu i lodu, w zaleŜności od warunków
otoczenia.
Cele operacyjne dla dzieci starszych
Cele operacyjne dla dzieci młodszych
  dziecko potrafi rozpoznać i nazwać śnieg,
lód,
  kojarzy śnieg i lód z porą roku,
  wie kiedy zmienia się stan skupienia wody,
  potrafi bawić się zgodnie na śniegu,
  potrafi wykonać pracę plastyczną
wykorzystując technikę rysowania świecą.
  dziecko potrafi rozpoznać i
nazwać śnieg, lód,
  potrafi bawić się zgodnie na
śniegu,
  potrafi wykonać pracę plastyczną
– wyklejanie watą,
  naśladuje ruchy starszych dzieci w
zabawie.
Metody : czynne, słowne, oglądowe.
Formy :grupowa, zespołowa, indywidualna.
Ś rodki dydaktyczne : śnieg, lód, kostki lodu, farby, świeca, wata, klej, kawałki białych
tkanin, koronki, firanki, folia, kreda, biała kredka.
Przebieg
1. Zawiązanie kręgu – przekazanie przyjacielskiego uścisku dłoni.
2. Eksperymenty ze śniegiem, lodem i watą (cała grupa):
  oglądanie, dotykanie, wąchanie śniegu (umieszczonego w małej misce) oraz kostki
lodu,
  dzielenie się swoimi wraŜeniami, wiadomościami, doświadczeniami (jaki jest, gdzie
go moŜna zobaczyć, do czego moŜe się przydać),
  oglądanie i dotykanie waty, porównanie jej ze śniegiem (podobieństwa i róŜnice),
  odstawienie miski ze śniegiem i miski z kostką lodu, by zaobserwować co się stanie
po pewnym czasie (zjawisko topnienia),
  tworzenie kolorowych kostek lodu – dodanie do wody kilku kropel farby i wstawienie
naczynia z wodą do lodówki (zjawisko zamarzania).
3. Zabawa imitująca: zakładamy ciepłe ubranie. Naśladujemy ruchami jak zakładamy
sweter, spodnie, skarpety, buty na prawą i lewą nogę czapkę na głowę, okręcamy
szalikiem szyję, pomagamy młodszemu koledze załoŜyć kurtkę, zapinamy itd. (starsze
dzieci pomagają młodszym)
Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów
przedszkolnych
CODN, PRKZSO, 2008
4
87829884.001.png 87829884.002.png 87829884.003.png
Lidia Pielaszek, Dorota Kaczmarek, Praca z grup ą zró Ŝ nicowan ą wiekowo- porady praktyczne
4. Zabawy w przedszkolnym ogrodzie: lepienie bałwanów w zespołach i porównywanie ich
wielkości, wydeptywanie przez starsze dzieci róŜnych ścieŜek (w określonych kształtach
np.: figur, cyfr) i chodzenie po nich wszystkich dzieci.
5. Posiłek.
6. Odpoczynek, relaks przy muzyce, słuchanie baśni Andersena: „Królowa śniegu” czy
„Dziewczynka z zapałkami”, oglądanie ksiąŜek o tematyce zimowej (starsze dzieci
opowiadają młodszym i komentują oglądane bajki). Odpoczynek dla dzieci młodszych
moŜe trwać dłuŜej. W tym czasie starsze dzieci mogą wykonywać następujące zadania:
czytać teksty dotyczące tematu – z podręcznika lub przygotowane przez nauczycielkę,
układać teksty z materiału literowego, rysować np. wzory literopodobne, układać puzzle.
Podejmować takie aktywności, które wymagają ciszy i spokoju, a jednocześnie nie
zakłócają go innym.
7. Praca plastyczna: zimowy obrazek.
Starsze dzieci – malowanie zimowego obrazka świecą na białej kartce i zamalowywanie
jej niebieską farbą, dorysowanie elementów kredą, kredką ,farbą w białym kolorze.
Młodsze dzieci – wykonanie zimowego obrazka, wyklejanie waty i innych białych
materiałów na granatowym tle.
Porządkowanie miejsca pracy. Wykonanie zimowej galerii prac.
8. Zabawa ruchowa „Zamarzanie – topnienie”. Dzieci poruszają się po sali, na hasło
„zimno” zastygają w bezruchu, na hasło „ciepło” osuwają się na podłogę.
9. Oglądanie: stopniałego śniegu i lodu, który był przyniesiony do sali oraz kolorowego lodu
wyjętego z lodówki. Zwrócenie dzieciom uwagi na odwracalność zjawisk (woda-lód-
śnieg-woda). Zabawa kostkami lodu: układanie węŜa, słoneczka, budowanie igloo,
napełnianie przeźroczystych naczyń kostkami lodu. Zwrócenie uwagi na znikanie
kompozycji, topnienie kostek i marznące dłonie (dla starszych dzieci i dla
zainteresowanych młodszych).
10. Zabawy dowolne dzieci. Rozchodzenie się do domu.
Punkty 3,4,7,8 scenariusza mo Ŝ emy modyfikowa ć i powtarza ć przez kilka dni. Daje to mo Ŝ liwo ść
ka Ŝ demu dziecku wł ą czenia si ę do wykonania zadania.
Nowe formy wychowania przedszkolnego – zakładanie i organizacja zespołów i punktów
przedszkolnych
CODN, PRKZSO, 2008
5
 
Zgłoś jeśli naruszono regulamin