emocje i maniery.doc

(213 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć - Elżbieta Burczyk

Elżbieta Burczyk

 

Temat: Emocje i maniery.

 

 

Cele ogólny:

·        Stwarzanie nowych sytuacji problemowych, wyzwalających u dzieci potrzebę samodzielnego rozwiązywania;

·        Wzbogacanie słownictwa;

·        Rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie podstawowych uczuć i emocji;

·        Rozumienie konieczności przestrzegania przyjętych form grzecznościowych;

·        Budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby;

·        Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia;

             

Cele operacyjne ( dziecko):

·        Uczy się umiejętności wyrażania swoich emocji;

·        Potrafi nazywać i rozpoznawać własne uczucia;

·        Rozróżnia dobre i złe emocje;

·        Bierze udział we zabawie relaksacyjnej kształtującej pamięć dotykową;

·        Wypowiada się na temat emocji;

·        Rozumie i akceptuje uczucia innych;

·        Potrafi wyrazić emocje w formie plastycznej;

·        Rozumie konieczność przestrzegania form towarzyskich i reguł grzecznościowych;

 

Metody pracy:

·        słowna, czynna, zadań do wykonania;

·        metody autorskie: dr I.Majchrzak, M.Bogdanowicz,

 

Formy pracy:;

·        grupowa;

·        zespołowa;

·        indywidualna;

 

Pomoce:

·        muzyka na CD do zabaw ruchowych ( powitanie, pożegnanie, „Głowa, ramiona…” ) i piosenki „Śmieszny portret”;

·        ilustracje przedstawiające ludzi wyrażających rozmaite emocje;

·        sylwety twarzy przedstawiające emocje;

·        kolorowe kartoniki;

·        karteczki dla każdego dziecka z nazwami emocji;

·        kartki formatu a-4 z przygotowanym owalem głowy;

·        ilustracje przedstawiające właściwe i niewłaściwe sposoby zachowań;

·        Utwór wierszowany B.Piergi pt.: „Dobre maniery na wesoło”;

 

Uczestnicy : I – III

 

Przebieg zajęć:

 

1.       Przywitanie się z dziećmi piosenką: „Na powitanie wszyscy razem”                   ( wg M.Bogdanowicz )

 

„Na powitanie wszyscy razem, hip, hip, hura, hip, hip, hura, hip, hip,hura!

Z całego serca pełnym gazem: witamy was, witamy was, witamy was!”

Dzieci ustawione są w kole, gestykulują do słów piosenki: podskakują w górę krzycząc „hura” , kręcą się w kółko i kłaniają na koniec.

 

2.     Rozmowa z dziećmi nt. emocji: Co to są emocje? Po czym można poznać, że ktoś jest zły, wesoły, smutny, boi się? Czy zdarzyło wam się kiedyś być złym, wesołym – co było powodem? Które uczucia są miłe a które nie?

 

3.     Pokazywanie ilustracji prezentujących rozmaite stany emocjonalne ludzi: nazywanie ich, opisywanie w jaki sposób wyraża się dane emocje, np.: „Śmiejesz się gdy jest ci wesoło, gdy odczuwasz radość.”

 

4.     „Emocjonalne buzie” – dwuetapowe przyporządkowywanie nazw emocji do sylwety twarzy ( wg dr I.Majchrzak ). I etap: za pomocą przymiotników  typu- radosny, zadowolony, wesoły, smutny, zły, zagniewany, obrażony, zdziwiony, wystraszony; II etap: za pomocą rzeczowników radość, złość, smutek, zdziwienie, obraza, strach.

 

5.     Zabawa relaksacyjna „Masaż pleców”: dzieci ustawiają się w szeregu jedno za drugim, wychowawca zaczyna masować plecy ostatniej osobie w szeregu. Rozpoczyna masaż w okolicach barków, porusza się powoli w dół pleców, a potem znowu do góry do ramion. Osoba ta próbuje możliwie jak najdokładniej naśladować wszystko to co czuje. W ten sposób masaż wędruje od każdego dziecka do następnego, aż dociera do pierwszej osoby z szeregu.

 

6.     „Kolory emocji” – próba podzielenia emocji na trzy grupy kolorów zgodnie ze stanem odczuwania danej emocji: kolor czerwony oznacza emocje pozytywne, dobre; kolor czarny emocje negatywne, złe; kolor niebieski – emocje neutralne czyli ani złe ani dobre. Dzieci przypinają pod daną emocją kartonik w odpowiednim kolorze i uzasadniają swój wybór.

 

 

7.     Skierowanie tematu na zagadnienie dobrych manier: rozmowa z dziećmi

     na temat wpływu naszego stanu emocjonalnego na nasze zachowanie się.

 

8.     Praca z obrazkami prezentującymi różne formy zachowania: wspólne analizowanie i ocenianie sytuacji poprzez narysowanie smutnej lub uśmiechniętej buzi.

 

9.     Formy grzecznościowe : zadaniem każdej z grup jest wybranie spośród rozsypanki wyrazowej zwrotów związanych z uprzejmością i dobrym wychowaniem a następnie wyjaśnienie ich.

 

 

10.  Podziękowanie za uczestnictwo w zajęciu dzieciom.

 

 




 

 

 

zadowolenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

smutek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

złość

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obrażenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdziwienie

 

 

 

1

 


 

 

 

 

radość

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

radosny

zadowolony

wesoły

smutny

zły

zagniewany

obrażony

zdziwiony

zawstydzony

wystraszony

 

 

 

radość

smutek

złość

zdziwienie

strach

wstyd

 

 

 

UCZUCIA

EMOCJE

 

 

 

 

 

 

pozytywny

negatywny

neutralny

 

 

 

 

 

radość

radość

smutek

smutek

zdziwienie

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin