na lipę.pdf

(26 KB) Pobierz
Microsoft Word - Scenariusz_lekcji_j_polskiego_Co_laczy_fraszke_.doc
Scenariusz lekcji j
ę
zyka polskiego dla klasy I gimnazjum.
Temat: Co ł
ą
czy fraszk
ę
Jana Kochanowskiego „Na lip
ę
” i obraz Tycjana „Alegoria
ycia człowieka”?
Czas trwania: 2 godz. lekcyjne
trzech okresów
ż
Cele:
Ucze ń :
zna poj
ę
cia: renesans, humanizm
zna twórczo
ść
i sylwetk
ę
J. Kochanowskiego
potrafi wskaza
ć
w utworze J. Kochanowskiego i obrazie Tycjana cechy
renesansowe
doskonali umiej
ę
tno
ść
analizy i interpretacji utworu poetyckiego i dzieła sztuki
doskonali technik
ę
wyra
ź
nej recytacji
Cele wychowawcze:
potrafi współpracowa
ć
w grupie
rozumie potrzeb ę wykorzystania ró ż nych ź ródeł informacji
Metody pracy: pogadanka, pokaz, heureza, wykład, praca z tekstem, problemowe
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Ś
rodki dydaktyczne : plansze z osi
ą
czasu, portret J. Kochanowskiego, ksi
ąż
ki, reprodukcje
obrazu Tycjana „Alegoria trzech okresów
ż
ycia człowieka”, tekst fraszki „Na lip
ę
”, Słownik
wyrazów obcych, Encyklopedia PWN, płyta CD
Przebieg zaj
ęć
:
1. Wprowadzenie – podanie celu i tematu lekcji.
2. Prezentacja przez wybran ą wcze ś niej grup ę ż ycia i twórczo ś ci Jana Kochanowskiego z
wykorzystaniem portretu poety, planszy osi czasu oraz wystawy ksi
ąż
ek poety.
”.
4. Ciche czytanie utworu. Wyja ś nienie niezrozumiałych wyrazów.
ę
5. Gło
ś
ne czytanie tekstu ze zwróceniem uwagi na poprawno
ść
techniki czytania.
6. Analiza fraszki:
a) Kto i do kogo mówi w wierszu? Wska
ż
cytat.
1
3. Wysłuchanie z płyty CD fraszki „Na lip
45941913.001.png
„Go
ś
ciu, si
ą
d
ź
pod mym li
ś
ciem, a odpocznij sobie”
podmiot liryczny = lipa
personifikacja
adresat – strudzony
w
ę
drowiec, go
ść
a) W jaki sposób lipa mówi o sobie? (zaprasza, przyrzeka, zachwala ...)
b) Jakie jest zaproszenie lipy? Podaj przykłady (sugestywne, przypominaj
ą
ce reklam
ę
,
wła
ś
ciwie autoreklam
ę
). Uczniowie wskazuj
ą
j
ę
zykowe
ś
rodki oceniaj
ą
ce, budow
ę
zda
ń
, rytm, rymy, dostrzegaj
ą
harmoni
ę
mi
ę
dzy tematem a form
ą
.
c) Czy to rzeczywi
ś
cie mówi lipa, czy te
ż
kto
ś
inny poprzez lip
ę
?
d) Jakie inne tre
ś
ci kryj
ą
si
ę
jeszcze w utworze? Jak ukazana jest przyroda?
7. Powstaje notatka.
8. Wprowadzenie haseł: renesans, humanizm. Uczniowie pracuj ą w grupach ze słownikami i
encyklopedi
ą
.
9. Zebranie informacji. Zapisanie na tablicy w formie schematu.
li
racjonalistycznej
ś
rozwój
przyrodoznawstwa i
techniki
rozkwit sztuki,
literatury i muzyki
realizm
w sztuce
Renesans
XIV – XVI w.
ż
ycie człowieka w
harmonii z natur
ą
człowiek i jego sprawy w
centrum zainteresowania
epoki (humanizm)
harmonia w
ś
zainteresowanie
antykiem
wiecie
10. Prezentacja reprodukcji obrazu Tycjana. (Ka
ż
da z grup otrzymuje po jednej).
11. Krótki wykład nauczyciela o malarzu i najistotniejszych cechach malarstwa
renesansowego.
12. Analiza obrazu w grupach wg planu:
a) temat
b) kompozycja
2
rozwój my
45941913.002.png
c) kolorystyka
d) wymowa dzieła – alegoryczne znaczenie
Instrukcja dla grup:
I. Opisz obraz Tycjana (temat, kompozycja, kolorystyka).
II. Zastanów si ę nad ide ą , wymow ą dzieła.
III. Spo
ś
ród podanych cech malarskich epoki wska
ż
te, które pasuj
ą
do obrazu Tycjana.
13. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Co ł
ą
czy fraszk
ę
J. Kochanowskiego „Na lip
ę
” z
obrazem Tycjana „Alegoria trzech okresów
ż
ycia człowieka”?
14. Notatka.
15. Zadanie domowe. Napisz tekst reklamuj
ą
cy majówk
ę
.
Notatka
„Na lip
ę
” J. Kochanowskiego
„Alegoria trzech okresów
ż
ycia człowieka”
Tycjana
- rado ść i pi ę kno natury
- człowiek w centrum zainteresowania
- pochwała lipy, zachwyt nad jej urod
ą
- człowiek
ż
yje w idealnej zgodzie z
- przywi
ą
zanie do rodzinnego
natur
ą
, a pejza
ż
podkre
ś
la arkadyjsk
ą
krajobrazu
- człowiek i przyroda w centrum
wizj
ę
ś
wiata
- pi
ę
kno w naturze jest pi
ę
knem w
zainteresowania
sztuce
- beztroski, refleksyjny, spokojny
nastrój
- pi
kno fizyczne jest przejawem
pi ę kna duchowego
ę
- upodobanie do cichego, prostego
- ludzie młodzi s
ą
urodziwi, o
ycia
- harmonia mi ę dzy tre ś ci ą a form ą
spokojnego, wiejskiego
ż
doskonałych proporcjach,
harmonijnie zbudowani
- najwa
ż
niejszym elementem jest
posta
ć
ludzka
- uchwycenie ogólnych praw natury
- pogodny, liryczny nastrój
- temat w harmonii z form
ą
- tematem ludzkie przemijanie
3
45941913.003.png
cie do tematu, umieszczenie
człowieka w idealnej zgodzie z natur ą w centrum zainteresowania, stworzenie klimatu
ą
cz
ą
cym oba dzieła jest renesansowe podej
ś
harmonii mi
ę
dzy tre
ci
ą
a form
ą
dzieł, łagodny, pogodny nastrój.
Opracowanie : mgr Hanna Kulczewska
4
Elementem ł
ś
Zgłoś jeśli naruszono regulamin