sporty i zabawy zimowe MÓJ SCENARIUSZ.doc

(53 KB) Pobierz
Temat: Gry i zabawy zimowe

Temat: Gry i zabawy zimowe

 

Cele:

v     Kształcenie wyobraźni i logicznego myślenia

v     Usprawnienie motoryki rąk i nóg, wyzwolenie swobodnej ekspresji ruchowej

v     Koordynacja ruchów

v     Kształcenie umiejętności współdziałania z innymi dziećmi w zabawach i sytuacjach zadaniowych.

 

 

 

Cele operacyjne:

v     Dziecko potrafi rozpoznać sport zimowy

v     Dzieci potrafią ubierać się stosownie do pogody

v     Dziecko potrafi odróżnić miejsca zabaw bezpiecznych od niebezpiecznych

v     Dziecko potrafi wykonać czynności na poziomie wysokim i niskim

 

 

 

Metody:

v     Słowna: rozmowa, instrukcje, objaśnienia prowadzącego

v     Czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania

v     Nauka poprzez zabawę

 

 

 

Forma:

v     Indywidualna praca dzieci

v     Zajęcia grupowe

 

 

Środki dydaktyczne: plakietki z imionami, obrazki(wyraźne) przedstawiające sporty zimowe, kartki papieru, deski snowbordowe wycięte z bloku technicznego, kleje, ozdoby z papieru kolorowego, kredki, sznurek, nagrania piosenek(tu jeszcze nie wiem jakie, ale na pewno jakieś zimowe melodie)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Przywitanie się z dziećmi- wprowadzenie w tematykę zimową zabawą „Znajdź podobną czapkę”. Gdy gra melodia (Zima Vivaldiego) dzieci biegają a gdy przestaje grać dzieci podnoszą czapeczkę(wpisywanie imion dzieci na czapeczkach), wdzięk melodii biegają następnie dostosowują się do poleceń: dobierają się parami takie same czapeczki, w szeregu chłopcy w szeregu dziewczynki, chłopcy stoją nieruchomo dziewczynki kucają.

2.      Dzieci losują obrazki z zimowymi dyscyplinami sportu ( niektóre sporty się powtarzają) – dziecko odgaduje jaki sport przedstawia ilustracja. Jeżeli dziecko ma problem z odgadnięciem dyscypliny sportowej prosi kolegów o pomoc.

3.      W nawiązaniu do sportów prowadzący pyta dzieci co muszą zrobić zanim wyjdą na śnieg lub lód. Następnie prowadzący podsumowuje wypowiedzi (dzieci naśladują prowadzącego) *powinniśmy zjeść zdrowy posiłek(dzieci ruchem naśladują jedzenie)                                                 

                              *następnie ubieramy się odpowiednio do temperatury:                                                                

 

                                                  - wkładamy buty                                         

                                                  - czapkę

                                                  - kurtkę

                                                  - szalik

                                                  - rękawiczki

                                     * i wychodzimy z domu( marsz w miejscu)

     4)   Pochwała dzieci za to że potrafią przygotować się do zabawy i przypomnienie, że      

           bawiąc się na dworze musimy zachować szczególną ostrożność, żeby nie zrobić sobie

           krzywdy.(Dzieci bawią się do melodii :Jestem sobie biały bałwan)                               

 

·         Dzieci dostają kartki w dwóch kolorach ich zadaniem jest uformować z nich kule śnieżne.

·         Podrzucają te kule jak najwyżej i starają się je złapać.

·         Dzieci toczą kule przed sobą

·         Dzieci zostają podzieleni na dwie grupy, urządzają „bitwę śnieżną”, gdy muzyka gaśnie przestają rzucać. Drużyna która ma mniej śnieżek po swojej stronie- wygrywa. Przegrani sprzątają kule śnieżne.

 

             Pytania do dzieci:

·         Dlaczego nie jeździmy na łyżwach po zamarzniętych rzekach?

·         Dlaczego nie należy zjeżdżać na sankach i nartach w pobliżu jezdni?

·         Gdzie zjeżdżamy na łyżwach jak nazywa się to miejsce?

·         Dlaczego śnieżki do zabawy nie powinny być zbyt twarde?

 

 

 

5)     Dzieci zasiadają do stolików gdzie czeka na nich wzór deski snowbordowej, oraz różne  ozdoby służące do jej udekorowania. Zadaniem dziecka jest ozdobienie deski według własnej koncepcji.

                                                                                                                                                                                       

6)     Zabawa ruchowa

 

Ø      Dzieci łapią się tworząc pociąg nazwany wyciągiem do melodii biały walczyk. Wyciąg jeździ do melodii nagle zatrzymuje się na stoku narciarskim i wszyscy udają jazdę na nartach, następnie wyciąg rusza dalej i zatrzymuje się na skoczni narciarskiej wszyscy udają skoczków, na końcu wyciąg zatrzymuje się na lodowisku – dzieci stają się łyżwiarzami robiącymi piruety.

Ø      Zabawa „Śliska ścieżka”- zadaniem dziecka jest iść po śliskiej ścieżce( rozłożonym sznurku) ostrożnie i powoli żeby się nie przewrócić

Ø      Zabawa w zaprzęg do melodii single bells– dzieci dobierają się parami i tworzą zaprzęgi(konik – sanki) przemieszczają się po Sali na sygnał zmieniają się miejscami

 

7) Na zakończenie każde dziecko dostaje obrazek sportowca który może wykolorować w domu.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin