GPS JumpMaster.DOC

(64 KB) Pobierz
eTrex Jumpmaster jest aplikacją przeznaczoną dla doświadczonych skoczków spadochronowych, w szczególności zaś dla żołnierzy

Uwaga:

Z uwagi na brak doświadczenia w w zakresie skoków spadochronowych tłumacz prosi o wyrozumiałość i pomoc w określeniu wyrazów oznaczonych niebieskim markerem (mniemam, że dogleg to nie przekleństwo PSIA NOGA! J). Konstruktywne uwagi i recenzje dot. tłumaczenia od doświadczonych skoczków przyczynią się do jego udoskonalenia.

Tłumaczenie na użytek własny. Tłumacz nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy w tłumaczeniu i ewentualne następstwa.

 

 

Terminologia

Poniżej znajduje się opis używanych przez skoczków wojskowych skrótów, które znalazły zastosowanie w aplikacji Jumpmaster.

 

Skrót

Znaczenie

Opis

AGL

Above Ground Level

Miara wysokości nad poziomem ziemi

CD

Canopy Drift

Znos z otwartym zpadochronem

DIP

Desired Impact Point

Wyznaczony punkt lądowania

DZ

Drop Zone

Obszar lądowania

DZSTL

Drop Zone Support Team Leader

 

LFFD

Free Fall Drift

Znos spadku swobodnego (przed otwarciem spadochronu)

HAHO

High Altitude High Opening

Wysoki Zrzut Wysokie Otwarcie

HALO

High Altitude Low Opening

Wysoki Zrzut Niskie Otwarcie

HARP

High Altitude Release Point

Współrzędne punktu skoku z samolotu

MSL

Mean Sea Level

Miara wysokości npm (nad śrenim poziomem morza)

NOAA

National Oceanographic & Atmospheric Administration

Służby meteorologiczne

PRP

Primary Release Point

Wartość HARP z uwzględnieniem przemieszczenia skoczka spowodowanego ruchem samolotu

 

 

Poniżej znajduje się wykaz terminów, którymi posługują się skoczkowie:

Drop altitude – Wysokość skoku (zrzutu) – wysokość nad poziomem ziemi (morza) w momencie opuszczenia przez skoczka samolotu.

Forward Throwwyprzedzenie – odległość pozioma jaką przebędzie skoczek po opuszczeniu samolotu wywołana jego (samolotu) ruchem.

HAHO Jump – typ skoku, w którym skok i otwarcie spadochronu następują na dużej wysokości.

HALO Jump – typ skoku, w którym skok następuje na dużej wysokości a otwarcie czaszy spadochronu następuje na wysokości mniejszej po czasie spadku swobodnego.

K values – współczynnik K opisujący opór spadochronu.

Opening Altitude – wysokość nad poziomem ziemi (morza) na której następuje otwarcie czaszy spadochronu.

Static Jump – typ skoku, w którym zakłada się stałe wartości wektora wiatru (jego prędkość i kierunek) na każdej wysokości podczas skoku.


Przeznaczenie aplikacji Jumpmaster

Przeznaczeniem aplikacji eTrex Jumpmaster jest wspomaganie doświadczonych skoczków spadochronowych, w szczególności zaś żołnierzy. Żołnierz zwany Jumpmaster’em jest to żołnierz dowodzący oddziałem skoczków i koordynujący skoki i zrzuty podległych mu żołnierzy lub ładunków. Z aplikacji tej w szczególności mogą korzystać oddziały takich sił specjalnych jak Navy SEALS, Army Rangers, Army green Berets, Marine Static oraz Federal Jumper oraz żołnierze sił specjalnych innych państw i formacji.

 

Aplikacja Jumpmaster oparta jest o wojskowe wytyczne dot. wyznaczania wysokości zrzutu (HARP). Umożliwia ona automatyczne wykrycie momentu zrzutu w celu rozpoczęcia nawigacji do celu – punktu lądowania (DIP) w oparciu o barometr i kompas elektroniczny.

 

Zakładka Jumpmaster

Wybranie tej zakładki umożliwia wybór jednego z trzech typów skoku:

·         HAHO

·         HALO

·         Static

W zależności od wyboru typu skoku użutkownik ma możliwość wprowadzania kolejnych niezbędnych danych. Dla wszystkich typów skoków wysokość zrzutu (drop) lub otwarcia się czaszy spadochronu (opening) mierzona jest w stopach nad poziomem ziemi (AGL – Above Ground Level).

Przy wyborze typu skoku HAHO należy wprowadzić współrzędne punktu (waypoint) lądowania DIP. Następnie należy wprowadzić wysokość zrzutu równą lub większą od 1000 stóp. Przy skokach typu HAHO zakłada się, że wysokości zrzutu i otwarcia czaszy są sobie równe. Wysokość zrzutu zazwyczaj zawiera się w granicach 12000 – 24000 stóp nad poziomem ziemi (AGL).

Przy wyborze typu skoku HALO należy wprowadzić dane jak w typie skoku HAHO oraz dodatkowo wysokość otwarcia czaszy spadochronu. Wartość wysokości otwarcia musi być mniejsza od wartości wysokości zrzutu. Wysokość otwarcia się czaszy zazwyczaj zawiera się w granicach 2000 – 6000 stóp nad poziomem ziemi (AGL).

Przy wyborze typu skoku Static należy wprowadzić wysokość zrzutu równą lub większą od 1000 stóp. Podczas skoku tego typu zakłada się stałe wartości wektora wiatru (jego prędkości oraz kierunku).

Przy wyborze skoków typu HAHO i HALO wartości prędkości i kierunku wiatru można wprowadzać dla różnych wysokości z interwałem:

·         1000 stóp dla znosu CD (Canopy Drift) oraz

·         2000 stóp dla znosu spadku swobodnego FFD (Free Fall Drift).

Powyższe wartości wprowadzić można wciskając klawisz Wind po wybraniu zakładki Wind Setup.

Funkcje wyprzedzenie (Forward Throw) oraz kurs (Course to HARP) umożliwiają skoczkowi oszacowanie wartości wyprzedzenia od momentu zrzutu do rozpoczęcia spadku swobodnego lub znosu CD.

Inne stałe można wprowadzać po wybraniu zakładki Constant Setup i naciśnięciu klawisza Constant.

Zaznaczenie pola na dole ekranu umożliwia auto-nawigację do punktu DIP. Pole to należy zaznaczyć w celu umożliwienia określenia przez odbiornik Vista momentu zrzutu. Pojawiająca się informacja opisuje jak należy manewrować ręcznie.

Kliknięcie przycisku Goto HARP powoduje rozpoczęcie procesu nawigowania – przejście do zakładki Wind Setup jeżeli informacje te nie były wprowadzone wcześniej – i automatyczne wyznaczenie trasy z określeniem punktu HARP i kolejno punktu DIP. Następnie odbiornik przejdzie do zakładki Navigation.

 

Zakładka Dane Wiatru (Wind Setup)

W zakładce tej wprowadza się wartości wektora wiatru (prędkości oraz jego kierunku).

Prędkość wiatru podawana jest w węzłach. Dane wiatru zazwyczaj określane są przez odpowiednie służby meteorologiczne lub przez członka grupy odpowiedzialnego za meteo (DZSTL – Drop Zone Support Team Leader). DZSTL określa parametry wiatru na podstawie obserwacji kursu balonu obserwacyjnego (PiBal) wypuszczonego z punktu lądowania DIP oraz wstęg (streamers) wypuszczonych z samolotu po określeniu HARP.

Aplikacja umożliwia określenie doglegs w kierunku wiatru.

W celu skasowania danych wiatru nalezy wybrać opcję Clear All. Dla określenia wektora wiatru należy wprowadzić zarówno jego prędkość jak i kierunek. Pary danych wyświetlone w postaci „_ _ _” nie będą brane pod uwagę w procesie obliczeń.

 

Zakładka Stałe (Constant)

W zakładce tej użytkownik ma możliwość wprowadzenia niektórych stałych wartości dot. skoku.

We wszystkich typach skoków istnieje możliwość zdefiniowania wartości Percent Max” w celu zwiększenia lub zmniejszenia wartości dot. skoku. Wartości poniżej 100% zmniejszają wartość znosu w stosunku do DIP natomiast wartości powyżej 100% powodują zwiększenie wartości znosu DIP. Doświadczeni skoczkowie mogą wprowadać mniejsze wartości podczas gdy mniej doświadczonym zaleca się wprowadzanie wartości większych.

Współczynnik bezpieczeństwa „Safety Factor” używany jest w typie skoku HAHO w celu zdefiniowania marginesu błędu skoku. Współczynniki te są zazwyczaj wartością zmienną nie mniejszą od 2 i określane są przez „jumpmaster” na podstawie danych o skoku.

Dla wszystkich typów skoków istnieje możliwość wprowadzenia wartości współczynnika „K”. Przy skokach typu HALO istnieje możliwość wprowadzenia współczynnika „K-open” natomiast przy skokach typu HAHO współczynników „K-open” oraz „K-freefall”. Przy skokach typu „Static” można wprowadzić wartość „K-static”. Wartość współczynnika „K” zależy od współczynnika „canopyspadochronu. Każdy spadochron powinien być zaopatrzony i opisany współczynnikiem „K”. Współczynnik ten zazwyczaj przyjmuje wartości pomiędzy 3,0 dla „K-freelall” oraz powyżej 48,0 dla HAHO „K-open”.

W celu przywrócenia wartości fabrycznych należy wybrać „Restore Defaults” z menu ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin