Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 5-latki
Nauczyciel prowadzący: Marianna Feller
Temat bloku: W marcu jak w garncu.
Temat dnia aktywności: Marcowa pogoda – co to takiego?
Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat marcowej pogody przy pomocy symboli pogody oraz własnego doświadczenia. Rysowanie pracy plastycznej na temat: „Marcowa pogoda”.
Cele ogólne:
- zapoznanie z pojęciem – marcowa pogoda.
Cele operacyjne:
dziecko:
- wyjaśnia, na czym polega marcowa pogoda;
- wie, jak można przedstawić na obrazku: burzę, deszcz, śnieg, słońce, zachmurzenie;
- wypowiada się na temat wykonanej przez siebie pracy.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;
- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych
(wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- obrazki z symbolami pogody: deszcz, śnieg, słońce, zachmurzenie, burza;
- stroje gimnastyczne, woreczki, tamburyno, obręcz;
- kartki formatu A4, farby plakatowe, kubki z wodą, pędzle, ściereczki.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.
Czas trwania: 90 min.
Literatura:
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- rozmowa wprowadzająca w dzisiejszy temat:
(1) czy zastanawialiście się, co to jest pogoda?
(2) jaką pogodę najbardziej lubicie… dlaczego?
(3) czy ważne jest to, aby wiedzieć wcześniej o tym, jaka będzie pogoda?... dlaczego?
(4) komu potrzebne są takie wiadomości?... gdzie można je usłyszeć?
(5) czy wiecie jak można przedstawić na obrazku: burzę, wiatr, deszcz, śnieg, słońce, zachmurzenie?
(6) zaprezentowanie obrazków z symbolami pogody: deszcz, śnieg, słońce, wiatr, zachmurzenie, burza, grad;
(7) zadanie dzieciom zagadki („Mówią, że w nim jak w garncu, nieustanna zmiana. Słońce grzeje w południe, mrozek szczypie z rana, a do tego jeszcze przelatują deszcze”) – marzec;
(8) które z symboli pogody pasują do pogody marcowej? (prośba o wybranie przez dzieci odpowiednich symboli).
(9) na czym więc polega marcowa pogoda?
3.
- czynności organizacyjne (rozdanie dzieciom strojów gimnastycznych na przebranie, prośba o wzięcie przez każde z dzieci jednego woreczka, zebranie dzieci w rozsypce na dywanie);
- zapoznanie dzieci z ich zadaniami:
(1) przygotowanie;
(2) zabawa pt.: „Kto umie słuchać”;
(3) ćwiczenie tułowia;
(4) skłony boczne tułowia;
(5) ćwiczenie mięśni brzucha: „Przenieś woreczek za głowę”;
(6) ćwiczenie równowagi;
(7) ćwiczenie tułowia – skrętoskłony;
(8) rzuty (ułożenie obręczy w środku koła utworzonego przez dzieci);
(9) ćwiczenie nóg;
(10) podskoki (utworzenie dwóch kół wg kolorów woreczków. Woreczki leżą w odstępie jednego kroku);
(11) ćwiczenie stóp;
(12) ćwiczenie mięśni grzbietu;
- czynności organizacyjne (prośba o przebranie się dzieci w strój codzienny oraz o odłożenie woreczków, zebranie strojów gimnastycznych).
4.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie dzieciom kartek formatu A4, farb plakatowych, kubków z wodą, pędzli, ściereczek);
- przypomnienie dzieciom zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- prośba o powtórzenie przez dzieci omówionych zasad;
- zapoznanie dzieci z tematem pracy plastycznej („Marcowa pogoda”);
- pomoc w odłożeniu prac do wyschnięcia oraz w uporządkowaniu miejsc pracy.
5.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami);
- prośba o ułożenie przez dzieci swoich prac w środku koła;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
- wyznaczanie kolejno dzieci;
- zadawanie pytań do pracy.
- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez niego pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci odpowiadają na postawione przez nauczyciela pytania;
- dzieci odpowiadają na zadaną przez nauczyciela zagadkę;
- dzieci spośród przedstawionych symboli pogody wybierają te, które pasują do pogody marcowej.
- dzieci przebierają się w stroje gimnastyczne, biorą po jednym woreczku i rozstawiają się w rozsypce na dywanie;
- dzieci rozkładają woreczki na podłodze po całej sali stają przy swoim woreczku;
- dzieci chodzą po sali, rzucają woreczkami w górę i łapią. Na sygnał zatrzymują się i stoją bez ruchu. Woreczki mogą spaść na podłogę, a dzieci czekają, aż drugi sygnał pozwoli im na ruch;
- dzieci ustawiają się parami w rozsypce, stoją w rozkroku, tyłem do siebie, w odległości jednego kroku. Wykonują skłon w przód i kilkakrotnie przesuwają woreczek po podłodze w bramce utworzonej w rozkroku (jedno dziecko przesuwa woreczek drugiemu), następnie wykonują wyprost – krótki odpoczynek;
- dzieci stają w rozkroku, kładą woreczek na lewym barku oraz wykonują skłon tułowia w lewo – woreczek spada na podłogę. Następnie podnoszą woreczek, kładą go na prawym barku i wykonują skłon tułowia w prawą stronę;
- dzieci wykonują siad skulny, wkładają woreczek między stopy i przechodzą do leżenia tyłem. Przenoszą woreczek za głowę i podają go do wyciągniętych rąk. Następnie stopy wracają do leżenia i z powrotem wracają za głowę, aby można było rękoma włożyć woreczek ponownie między stopy;
- dzieci stoją w rozsypce, każde trzyma woreczek, podnosi wysoko kolano i przerzuca woreczek pod kolanem w górę oraz łapie go w powietrzu (zmiana nogi);
- dzieci stoją w rozsypce w małym rozkroku, woreczek trzymają oburącz w górze, lekko w przód w skos. Skłaniają się do lewej nogi i kładą woreczek na stopie. Następnie na sygnał, podrzucają stopą woreczek w górę i łapią go oburącz (zmiana stopy);
- dzieci tworzą koło. Na sygnał dzieci rzucają woreczki do obręczy (dzieci celują prawą i lewą ręką);
- dzieci stoją w rozsypce. Trzymając woreczek między kolanami wykonują przysiad, klęk podparty i ponownie powstają;
- dzieci skaczą obunóż przez woreczki. Po obejściu w ten sposób koła wykonują siad skulny za woreczkiem, twarzą do środka;
- dzieci leżą tyłem z nogami zgiętymi w kolanach. Stopy stoją na podłodze, woreczek leży przy stopach. Dzieci chwytają woreczek palcami lewej stopy, podnoszą w górę, zakładają nogę na nogę (lewa na prawą) i puszczają woreczek. Następnie prawa stopa chwyta woreczek i przekłada przez lewe kolano;
- dzieci wykonują siad skrzyżny, ręce kładą na kolanach, woreczek wkładają pod brodę i mocno trzymają. Następnie wykonują skłon tułowia w przód (plecy proste), puszczenie woreczka na podłogę i wyprost tułowia. Dzieci podnoszą woreczek rękoma i ponownie wkładają go pod brodę, powtarzając to samo ćwiczenie.
- dzieci odkładają woreczki na swoje miejsce oraz przebierają się w strój codzienny.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci uważnie słuchają zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- dzieci powtarzają omówione zasady;
- dzieci wykonują prace plastyczną pt. „Marcowa pogoda”;
- dzieci odkładają swoje pracy plastyczne do wyschnięcia oraz porządkują swoje stanowisko pracy.
- dzieci siadają w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami;
- dzieci układają swoje prace w środku koła;
- wyznaczone dzieci wypowiadają się na temat wykonanej przez siebie pracy plastycznej;
- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- obrazki z symbolami pogody: deszcz, śnieg, słońce, zachmurzenie, burza.
- stroje gimnastyczne, woreczki, tamburyno;
...
grudzien33