Przeziębienie i Grypa.doc

(2 KB) Pobierz

Wbrew temu, co się powszechnie uważa fretki nie mogą zarazić się typowym przeziębieniem. Dolegliwości, które u ludzi nazywamy przeziębieniem są wywołane przez wirusy specyficzne gatunkowo. Fretka nie może się przeziębić. Z drugiej strony fretki są podatne na grypę i przebieg choroby wygląda u nich podobnie jak u ludzi. Fretki mogą też zapadać na zapalenie górnych dróg oddechowych, co jest często mylone z przeziębieniem.

 

Grypa może zostać przeniesiona z człowieka na fretkę i w odwrotnym kierunku. Są one podatne zarówno na grypą typu A jak i B. Tak jak w przypadku ludzi dla fretek tez nie ma lekarstwa na grypę, pozostaje jedynie odpowiednia opieka w czasie choroby. Należy też odizolować fretkę od osób chorych na grypę oraz chorą fretkę od zdrowych.

 

Objawy grypy u fretki to katar, kichanie, zapalenie spojówek, ospałość. Temperatura ciała 40° C. Choroba trwa zazwyczaj około tygodnia, może się przedłużyć do nawet dwóch. Wyleczenie następuje u zdecydowanej większości fretek, jednak grypa może być niebezpieczna przede wszystkim dla bardzo młodych i dla bardzo starych fretek. Zazwyczaj śmierć fretki jest wynikiem powikłań związanych z zakażeniem bakteryjnym.

 

Pod żadnym pozorem, nie patrząc na to co mówią inni, nie podawaj fretce „ludzkich” leków na przeziębienie i grypę w postaci tabletek, zastrzyków czy czopków, nawet po odpowiednim ich przeliczeniu do wagi. Tak długo jak Twoja fretka przyjmuje pokarm i pije nie ma potrzeby podawania je jakichkolwiek leków. W przypadku obfitego kataru i zatkanego nosa można zastosować aerozol do nosa dla dzieci. Zatkany nos, a co za tym idzie brak powonienia powoduje, że fretka przestaje jeść. Wielu właścicieli i hodowców zauważyło, że podawanie Rutinoscorbin-u przyspiesza powrót do zdrowia.

 

W przypadku grypy fretkę powinien zobaczyć weterynarz. Jeśli ją szczególnie ciężko lekarz zaleci antybiotyk żeby zapobiec bakteryjnym powikłaniom.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin