Ogólne czynności przy zakładaniu akwarium.doc

(40 KB) Pobierz
Ogólne czynności przy zakładaniu akwarium

Ogólne czynności przy zakładaniu akwarium

W dziale o zakładaniu akwarium jak i w całym tym serwisie zajmuje się akwarystyką słodkowodną z rybami ciepłolubnymi. Czyli nie piszę o zadawaniu sobie pytania typu jakie (czytaj słonowodne czy słodkowodne, zimno wodne czy ciepłowodne) akwarium wybrać. Będziemy zajmowaćsię rybami tropikalnymi i roślinami ogólno dostępnymi w sprzedaży.

Pierwszymi myślami jaki powinniśmy się kierować przy zakładaniu akwarium są: odpowiedzialność oraz możliwości. Odpowiedzialność bo niestety jeśli zakłada się akwarium to trzeba je później pielęgnować!!! a możliwości to poprostu warunki na jak duże akwarium sobie możemy pozwolić (możliwości mieszkania i funduszy) itp.

-a to przykład jak można urządzić  akwarium, można się tu pokusić o jeszcze kilka roślin.

Akwarium jest częścią kolorowego, robiącego wrażenie podwodnego świata. Ten egzotyczny kawałek natury jest dekoracyjny, ekscytujący a zarazem nadaje się niemal do każdego pomieszczenia. Dbanie o akwarium jest aktywnym wręcz relaksującym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Założenie i utrzymanie akwarium jest łatwiejsze niż się na początku wydaje - pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad.

Pierwszy krok to to wybór wielkości akwarium które chcemy urządzić: należy pamiętać iż większe akwarium łatwiej jest pielęgnować, wolniej się brudzi itp.
W związku z czym podzielę akwaria na małe- poj. do 50l, średnie- od 50 do ok 100l, duże powyżej 100l a takie ogromne to już powyżej 250 litrów.

Jeśli wybierzecie już litraż akwarium to czas na jego kupno i miejsca ustawienia jego, jeśli chodzi o kupno to możemy kupić akwaria panoramiczne ( z wypukłą przednią ścianką-polecam), klejone całe-czyli takie standardowe, o kształcie trapezu: \_/ ( nie polecam aczkolwiek są w sprzedaży) oraz starodawne w ramce metalowej (czasem ich szczelność zawodzi ale nieźle się prezentują). 

Teraz wybieramy miejsce na akwarium, przede wszystkim powinno stać bo boku od krawędzi okna (rys.1) dopuszczalnie min. 2 metry naprzeciwko okna, nigdy na parapecie bądź bezpośrednio przy oknie oraz bez całkowitego dostępu do światła (lekkiego) naturalnego. Miejsce (szafka) pod akwarium najlepiej aby było na wysokości od 50 do 100 cm, i powinno być urządzone w taki sposób abyście mieli łatwy dostęp od góry akwarium np. przy pracach pielęgnacyjnych. Akwarium nie może stać w miejscu gdzie cały czas ktoś chodzi np. przedpokój, ponieważ ryby będą się non stop płoszyły. 


 

Akwarium powinno stać na czymś stabilnym oraz mocnym najlepiej na dolnej szafce z segmenty ( bo najczęściej są dodatkowo pośrodku wzmacniane) lub na oryginalnej  szafie z kompletu, tzn. akwaria można także kupić w komplecie z obudową ale to już większe koszty.
Nigdy nie stawiajcie akwarium na stole- co niestety często się ludziom zdarza, a później nie miłe rozczarowania... ewentualnie możemy ustawiać akwarium na półkach jakiś szafek pod warunkiem iż będą one odpowiednio wytrzymałe a akwarium które ma stać na półce nie powinno być zbyt duże (osobiście miałem na półce 30 l i uważam iż jest to max. wielkość). Nie można także zapomnieć o KONTAKTACH w pobliżu akwarium do których będziemy podłączać urządzenia techniczne które bez prądu raczej się nieobędą... Kontakt powinien znajdować się minimum 10 cm wyżej od dna akwarium ponieważ jest to wysokość która mogła by zapobiec jakimkolwiek zwarciom spowodowanym np. wyciekiem wody z akwarium itp.

Przykładowe wyliczenie kosztów oraz potrzebny sprzęt:

Jest to ważny punkt, jak już wcześniej pisałem wielkość akwarium jakim będziemy dysponować jest zależna także od funduszy. Dla przykładu wyliczę koszt założenia akwarium 100l.:

akwarium 100l. z pokrywą i oświetleniem- ok 220 zł
pompka wewnętrzna- ok 40 zł
grzałka- ok 12 zł
termoregulator- ok 25 zł
termometr- 2 zł
siatka do łapania ryb- ok 5zł
karmnik dla ryb- 3 zł
korzeń kupiony s klepie zoo.- ok 25 zł

prawidłowe obsadzenie roślinami- ok 50 zł
obsada ryb- ok 50zł


razem: 330 zł założenie akwarium + ok 100 zł rośliny i ryby (niewliczono pokarmów dla ryb itp)

Czyli jak widać koszty są nie małe, ale można sporo pieniędzy zaoszczędzić np. na pokrywie akwarium, którą jeśli jest możliwość to można zrobić samemu lub pozyskanie akwarium i innych urzadzeń techniczny używanych- jest ich bardzo duzo na giełdach, forach akwarystycznych czy w gazetach z ogłoszeniami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin